Poradniki


Jak uruchomić serwer MT-CPU-1 w sieci LAN – wskazówki

Jak uruchomić serwer MT-CPU-1 w sieci LAN – wskazówki

Monitorowanie zużycia energii elektrycznej w sieci LAN w czasie rzeczywistym jest dziś bardzo istotnym procesem, za sprawą którego można na bieżąco kontrolować najważniejsze parametry techniczne i ich wartości liczbowe określające zużycie energii. Poprzez serwer w sieci LAN mamy pod stałą kontrolą między innymi przepływ mocy czynnej i biernej w obu kierunkach, możemy także bardzo szybko oszacować koszty zużycia energii, zestawiając je w raporty zawierające analizę danych dotyczących pomiarów rozliczeniowych. Prawidłowe oszacowanie kosztów zużycia energii ułatwia późniejsze podejmowanie właściwych decyzji, co ma kluczowe znaczenie dla efektywności – na przykład procesów technologicznych w fabrykach. Jak uruchomić serwer MT-CPU-1 w sieci LAN?


MeternetPRO – sieć lokalna LAN w zaawansowanych pomiarach zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym

W niniejszym artykule przedstawiono najważniejsze zagadnienia praktyczne dotyczące montażu i uruchomienia systemu pomiarowego MeternetPRO w sieci LAN. Korzystanie z MeternetPRO umożliwia użytkownikowi wykonywanie zdalnych pomiarów i akwizycję danych pomiarowych związanych z użytkowaniem energii elektrycznej w czasie rzeczywistym. System MeternetPRO od F&F to szereg przemyślanych rozwiązań technicznych dla odbiorców o dużej energochłonności. Dzięki niemu można przeprowadzić szczegółową estymację kosztów i efektywności wykorzystania energii elektrycznej.

serwer meternetpro

Fot. Serwer sprzętowy MeternetPRO – MT-CPU-1.

Komunikacja z zewnętrznym osprzętem pomiarowym oraz urządzeniem nadrzędnym jest realizowana za pośrednictwem protokołów komunikacyjnych RS-485, Modbus RTU, Modbus TCP, M-Bus oraz DLMS. Proces wymiany danych odbywa się natomiast poprzez sieci LAN. Dostęp do dedykowanego oprogramowania systemu MeternetPRO można mieć poprzez dowolną przeglądarkę internetową.

MeternetPRO – pomiary energii poprzez serwer w sieci LAN – montaż i podłączenie jednostki centralnej MT-CPU-1

Jednostkę centralną serwera w sieci LAN MT-CPU-1 należy zamontować w osobnej skrzynce. Obudowa modułu jest wyposażona w zaczepy do montażu na standardowej szynie DIN o rozmiarze TH35.

W miarę możliwości nie należy montować jednostki centralnej w rozdzielnicach elektrycznych. Umieszczone są tam rozłącznik, szynoprzewody i inne elementy, które w warunkach znamionowych przewodzą duży prąd będący źródłem silnego pola magnetycznego mogącego wprowadzić zakłócenia zagrażające prawidłowej pracy modułu MT-CPU-1. Z tego względu moduł MT-CPU-1 należy zamontować w metalowej, ekranowanej skrzynce rozdzielczej wyposażonej w listwę ochronną PE, którą należy połączyć z uziemieniem budynku.

Na obudowie MT-CPU-1 zostały umieszczone wszystkie niezbędne wyprowadzenia do podłączenia modułu. Należą do nich: złącze RJ45 do przewodowej komunikacji serwera w sieci LAN, port USB 2.0 dla konwerterów lub pamięci zewnętrznej (stanowiącej rozszerzenie dla wbudowanej pamięci FLASH o pojemności 8 GB), port RS-485 dla komunikacji przez protokół M-BUS, a także zaciski PWR (“+” i “-”) dla zasilania pomocniczego napięciem stałym z przedziału 9 V do 30 V.

Zalecane jest także podłączenie układu zasilania rezerwowego (na przykład ECH-06 z baterią żelową 12 V), który umożliwia zachowanie ciągłości pracy systemu pomiarowego także na czas zaniku napięcia zasilania z sieci elektroenergetycznej.

MT-CPU-1 – serwer w sieci LAN – uruchomienie systemu

W pierwszej kolejności należy odłączyć zasilanie sieciowe. Po podłączeniu napięcia zasilania pomocniczego ze źródła rezerwowego rozpoczynamy proces uruchamiania modułu MT-CPU-1. Procedura restartu może potrwać maksymalnie 7 minut. Na czas tej procedury, nie należy podłączać ani odłączać jakichkolwiek urządzeń współpracujących. Następnie podłączamy zewnętrzną pamięć USB (celem zwiększenia pojemności przechowywania dużej ilości danych pomiarowych) i przystępujemy do jej formatowania, przy czym w przypadku obecności uprzednio zapisanych danych ryzykujemy ich utratę. Kolejnym etapem jest podłączenie jednostki MT-CPU-1 do sieci LAN lub komputera poprzez złącze RJ45. Teraz wystarczy załączyć zasilanie głównie i połączyć komputer z serwerem w sieci LAN.

Ustawienia fabryczne urządzenia MT-CPU-1

adres IP: 192.168.0.98

maska podsieci: 255.255.255.0

port: 80

Ustawienia komputera

adres IP: 192.168.0.XYZ
(gdzie dla XYZ należy wybrać odpowiednią końcówkę z zakresu 2-97/99-254)

maska podsieci: 255.255.255.0

Po otwarciu okna przeglądarki internetowej i wpisaniu adresu serwera http://192.168.0.98, klikamy “Akceptuj” i klawisz ENTER. Następnie wprowadzamy dane logowania do systemu. Domyślne dane logowania to nazwa użytkownika „admin@meternet.pl i hasło: “admin” (bez cudzysłowu). Po wprowadzeniu tych danych uruchomimy interfejs użytkownika. Teraz możemy przejść do opcji konfiguracji w celu dokonania odpowiednich nastaw parametrów sieci LAN.

***

System MeternetPRO na czele z jednostką centralną MT-CPU-1 to praktyczne i uniwersalne narzędzie do prowadzenia zaawansowanych pomiarów i kalkulacji kosztów oraz efektywności zużycia energii elektrycznej za pomocą serwera w sieci LAN. Takie rozwiązanie to propozycja szczególnie warta rozważenia w przypadku fabryk, galerii handlowych i innych obiektów o dużej energochłonności. Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć na temat zdalnych pomiarów zużycia energii elektrycznej z wykorzystaniem MeternetPRO, koniecznie przeczytaj nasz artykuł Zdalny monitoring zużycia energii – elementy konieczne do budowy systemu. Zapraszamy także do kontaktu z działem wsparcia technicznego F&F.