Poradniki

Montaż systemu MeternetPRO do zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej

Montaż systemu MeternetPRO do zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej

Montaż systemu MeternetPRO do zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej.

Jak się do niego przygotować i jak poprawnie go wykonać?

MeternetPRO to system pomiarowy o bardzo szerokim zakresie możliwości komunikacji i akwizycji danych pomiarowych odczytywanych z liczników zużycia energii elektrycznej, wodomierzy, gazomierzy, a także czujników do pomiaru parametrów warunków środowiskowych, jak temperatura, wilgotność, jasność światła i inne. Aby móc w pełni korzystać z licznych możliwości i korzyści oferowanych przez system MeternetPRO, należy przeprowadzić montaż i uruchomienie wszystkich niezbędnych podzespołów wchodzących w skład tego systemu. Jak to zrobić prawidłowo?

MeternetPRO – montaż elementów

W artykule zawarto najbardziej niezbędne informacje dotyczące instalacji elementów tworzących system MeternetPRO do zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić licznik zużycia prądu – badanie poprawności odczytu >>

MeternetPRO – adresowanie urządzeń pracujących w magistrali -Modbus

Przed przystąpieniem do procedury montażu poszczególnych urządzeń systemu MeternetPRO konieczne jest -nadanie każdemu urządzeniu indywidualnego adresu -Modbus oraz ustawienie parametrów transmisji magistrali RS-485. Warto też stworzyć tabelę ewidencyjną ze spisem wszystkich urządzeń. To pozwoli łatwo je odróżnić w systemie i nie popełnić dzięki temu żadnej pomyłki przy montażu. Identyfikator urządzenia powinien zawierać jego numer fabryczny, adres fizyczny w magistrali -Modbus oraz nazwę użytkownika lub obiektu, na którym dane urządzenie będzie zainstalowane.

MeternetPRO – montaż jednostki centralnej

Pierwszym krokiem jest montaż serwera MT-CPU-1, który stanowi jednostkę centralną systemu MeternetPRO. Montażu nie przeprowadza się wewnątrz rozdzielnic elektrycznych z torami wielkoprądowymi, z uwagi na wysokie ryzyko wystąpienia zakłóceń spowodowanych dużymi wartościami natężenia pola magnetycznego, a także w pobliżu silników indukcyjnych, transformatorów, pieców indukcyjnych i lamp wyładowczych.

jednostka-centralna-MeternetPRO

Fot. Jednostka centralna systemu MeternetPRO.

MeternetPRO – montaż układu zasilania awaryjnego

W przypadku wystąpienia zaniku napięcia zasilania, po jego przywróceniu system MeternetPRO może potrzebować kilku minut na ponowne uruchomienie i powrót do działania. W tym czasie dane pomiarowe nie mogą być rejestrowane, dlatego dla zachowania ciągłości pracy systemu MeternetPRO do zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej, zalecane jest zaopatrzenie w zasilanie rezerwowe.

-Dedykowany układ zasilania rezerwowego składa się z modułu sterowania zasilaniem rezerwowym ECH-06, baterii żelowej (12V i 1,3Ah) oraz zasilacza stabilizowanego -ZI-61-24 o napięciu wyjściowym 24V i maksymalnej mocy wyjściowej 30W. W trybie pracy buforowej moduł ECH-06 nadzoruje ładowanie akumulatora rezerwowego i podtrzymuje napięcie na jego zaciskach. W przypadku zaniku napięcia sieciowego moduł bezzwłocznie przełącza na zasilanie z akumulatora.

MeternetPRO – montaż przewodów komunikacyjnych

Po podłączeniu układu zasilania sieciowego i awaryjnego systemu MeternetPRO, przystępuje się do montażu przewodów komunikacyjnych. Nie należy włączać zasilania! Wymagane jest podłączenie przewodu typu skrętka jednoparowa o impedancji 120Ω z żyłami -22AWG. Alternatywnie można użyć także przewodu ekranowanego typu FTP/SFTP lub innych analogicznych. -. Do podłączenia każdego urządzenia należy używać jednej pary skrętki. Poszczególne liczniki wchodzące w skład systemu łączy się ze sobą poprzez magistralę szeregową. Po wykonaniu każdego połączenia prawidłowość jego działania należy sprawdzić przez podłączenie konwertera, włączenie zasilania i programu serwisowego, np. Modbus Poll. Każde połączenie sprawdza się indywidualnie, a po sprawdzeniu wyłącza się zasilanie.

MeternetPRO – montaż elementów systemu – podsumowanie

System MeternetPRO to profesjonalny, wysokiej jakości sprzęt i oprogramowanie, które umożliwiają użytkownikowi wykonanie zdalnych odczytów liczników zużycia energii elektrycznej i danych pomiarowych pochodzących z innych urządzeń. Na podstawie rejestrowanych parametrów można tworzyć rozbudowane analizy danych i raporty, na przykład w celu optymalizacji kosztów energii. Aby w pełni korzystać z atutów systemu MeternetPRO, trzeba jednak zadbać o jego prawidłowy montaż – zarówno mechaniczny, jak i elektryczny, ponieważ warunkuje to prawidłowość i niezawodność pracy tego systemu.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących konfiguracji urządzeń wchodzących w skład systemu MeternetPRO, skontaktuj się z naszym działem wsparcia technicznego.