Poradniki


Inteligentne oświetlenie - zdalne sterowanie oświetleniem

Inteligentne oświetlenie - zdalne sterowanie oświetleniem

Systemy Smart Home pozwalają na zarządzanie pracą oświetlenia z jednego miejsca, przy użyciu odpowiednich paneli sterowania, pilotów lub urządzeń mobilnych. Przekłada się to nie tylko na znacznie większą wygodę życia, ale również na realne oszczędności – czasu i pieniędzy.

Sterowanie oświetleniem na odległość – jak to jest możliwe?

Za realizację tego typu działań odpowiada jeden, bezprzewodowy system F&Home RADIO, za pomocą którego instalatorzy mogą zintegrować wszystkie urządzenia odpowiedzialne za oświetlenie. Będą to więc:

  • lampy – mowa tu także o diodach LED i dekoracyjnych,
  • kontakty,
  • czujniki – miÄ™dzy innymi ruchu, Å›wiatÅ‚a oraz zmierzchu,
  • Å›ciemniacze.

Do tego często dochodzi instalacja alarmowa. Zdalne sterowanie polegać może na dostosowaniu pracy poszczególnych grup urządzeń (np. lamp w salonie), jak również elementów wchodzących w skład systemu. Bez konieczności wędrowania po domu, mieszkaniu, biurze czy hali produkcyjnej.

Na czym polega zdalne sterowanie oświetleniem?

F&Home RADIO zapewnia mnóstwo możliwości – dostęp do nich otrzymujemy właśnie dzięki połączeniu wszystkich elementów instalacji. Co równie istotne, inteligentne oświetlenie może być przez nas dostosowywane na kilka różnych sposobów. Dzięki temu łatwo dopasujemy je do własnych preferencji i specyfiki lokalu mieszkalnego lub użytkowego.

  • WÅ‚Ä…cznik Å›wiatÅ‚a na pilota – użytkownik systemu otrzymuje dostÄ™p do specjalnie zaprojektowanych pilotów (mogÄ… skÅ‚adać siÄ™ nawet z 10 przycisków) lub mniejszych breloków. Każdy z przycisków jest odpowiedzialny za danÄ… sekcjÄ™ lub funkcjÄ™. Sterowanie radiowe zapewnia stabilnÄ… transmisjÄ™ i szybkie zaÅ‚Ä…czanie kolejnych sekcji.
  • Przyciski naÅ›cienne – warto wyróżnić zwÅ‚aszcza te dziaÅ‚ajÄ…ce na baterie. Taki wÅ‚Ä…cznik bezprzewodowy można zamontować w dowolnym miejscu objÄ™tym zasiÄ™giem dziaÅ‚ania systemu. W zależnoÅ›ci od liczby przycisków, zarzÄ…dza on pracÄ… konkretnych elementów. Tego typu przyciski posÅ‚użą nie tylko do sterowania oÅ›wietleniem, ale też pracÄ… rolet, żaluzji, wentylacji i wielu innych modułów.
  • Panele sterowania – również montowane na Å›cianie. Duże wyÅ›wietlacze znacznie uÅ‚atwiajÄ… wÅ‚Ä…czanie i wyÅ‚Ä…czanie oÅ›wietlenia oraz obsÅ‚ugÄ™ dostÄ™pnych funkcji.
  • Aplikacja – jest ona instalowana na urzÄ…dzeniach mobilnych (smartfonach lub tabletach). Intuicyjny interfejs gwarantuje ogromnÄ… prostotÄ™ obsÅ‚ugi - nawet osobom, które do tej pory nie miaÅ‚y kontaktu z podobnymi rozwiÄ…zaniami. Aplikacja daje dostÄ™p do wszystkich niezbÄ™dnych funkcji.


Zobacz również: Inteligentne sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym

Jakie możliwości zapewnia zdalne sterowanie oświetleniem?

Możliwości sterowania radiowego nie ograniczają się wyłącznie do zarządzania oświetleniem na zasadzie włącz-wyłącz, choć i ta opcja realizowana jest znacznie sprawniej, niż w systemach standardowych. Chociażby z tego powodu, że użytkownik zyskuje kontrolę nad wszystkimi lampami z poziomu jednej aplikacji.

Jeśli jednak inteligentne oświetlenie zostanie w odpowiedni sposób skonfigurowane i uzupełnione o wspomniane wcześniej elementy (głównie czujniki i ściemniacze), jego możliwości stają się znacznie szersze. Na co więc możemy liczyć?

  • Dostosowywanie jasnoÅ›ci oÅ›wietlenia – opcja Å›ciemniania i rozÅ›wietlania.
  • Zmiana barwy oÅ›wietlenia dekoracyjnego – przy użyciu diod LED RGB.
  • Zastosowanie programatorów czasowych – uzależnienie pracy oÅ›wietlenia od pory dnia.
  • Wykorzystanie czujników – na przykÅ‚ad ruchu do uruchamiania oÅ›wietlenia po wykryciu obecnoÅ›ci użytkownika lub Å›wiatÅ‚a – dziÄ™ki niemu, lampy zaÅ‚Ä…czane sÄ… wówczas, gdy na zewnÄ…trz zrobi siÄ™ już ciemno.
  • Możliwość Å‚Ä…czenia oÅ›wietlenia z innymi urzÄ…dzeniami – opcji jest mnóstwo. Lampy zintegrować można przykÅ‚ad z monitoringiem lub sprzÄ™tami RTV. Wszystko to pozwala na tworzenie różnych scen i schematów dziaÅ‚ania.

Zdalne sterowanie oświetleniem to system, który zapewnia doskonałą wygodę obsługi, a także oszczędność energii. Użytkownik ma bowiem pewność, że lampy i inne urządzenia działają tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest to potrzebne.