Poradniki

Inteligentne oświetlenie - zdalne sterowanie oświetleniem

Inteligentne oświetlenie - zdalne sterowanie oświetleniem

Systemy Smart Home pozwalają na zarządzanie pracą oświetlenia z jednego miejsca, przy użyciu odpowiednich paneli sterowania, pilotów lub urządzeń mobilnych. Przekłada się to nie tylko na znacznie większą wygodę życia, ale również na realne oszczędności – czasu i pieniędzy.

Sterowanie oświetleniem na odległość – jak to jest możliwe?

Za realizację tego typu działań odpowiada jeden, bezprzewodowy system F&Home RADIO, za pomocą którego instalatorzy mogą zintegrować wszystkie urządzenia odpowiedzialne za oświetlenie. Będą to więc:

 • lampy – mowa tu także o diodach LED i dekoracyjnych,
 • kontakty,
 • czujniki – między innymi ruchu, światła oraz zmierzchu,
 • ściemniacze.

Do tego często dochodzi instalacja alarmowa. Zdalne sterowanie polegać może na dostosowaniu pracy poszczególnych grup urządzeń (np. lamp w salonie), jak również elementów wchodzących w skład systemu. Bez konieczności wędrowania po domu, mieszkaniu, biurze czy hali produkcyjnej.

Na czym polega zdalne sterowanie oświetleniem?

F&Home RADIO zapewnia mnóstwo możliwości – dostęp do nich otrzymujemy właśnie dzięki połączeniu wszystkich elementów instalacji. Co równie istotne, inteligentne oświetlenie może być przez nas dostosowywane na kilka różnych sposobów. Dzięki temu łatwo dopasujemy je do własnych preferencji i specyfiki lokalu mieszkalnego lub użytkowego.

 • Włącznik światła na pilota – użytkownik systemu otrzymuje dostęp do specjalnie zaprojektowanych pilotów (mogą składać się nawet z 10 przycisków) lub mniejszych breloków. Każdy z przycisków jest odpowiedzialny za daną sekcję lub funkcję. Sterowanie radiowe zapewnia stabilną transmisję i szybkie załączanie kolejnych sekcji.
 • Przyciski naścienne – warto wyróżnić zwłaszcza te działające na baterie. Taki włącznik bezprzewodowy można zamontować w dowolnym miejscu objętym zasięgiem działania systemu. W zależności od liczby przycisków, zarządza on pracą konkretnych elementów. Tego typu przyciski posłużą nie tylko do sterowania oświetleniem, ale też pracą rolet, żaluzji, wentylacji i wielu innych modułów.
 • Panele sterowania – również montowane na ścianie. Duże wyświetlacze znacznie ułatwiają włączanie i wyłączanie oświetlenia oraz obsługę dostępnych funkcji.
 • Aplikacja – jest ona instalowana na urządzeniach mobilnych (smartfonach lub tabletach). Intuicyjny interfejs gwarantuje ogromną prostotę obsługi - nawet osobom, które do tej pory nie miały kontaktu z podobnymi rozwiązaniami. Aplikacja daje dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji.


Zobacz również: Inteligentne sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym

Jakie możliwości zapewnia zdalne sterowanie oświetleniem?

Możliwości sterowania radiowego nie ograniczają się wyłącznie do zarządzania oświetleniem na zasadzie włącz-wyłącz, choć i ta opcja realizowana jest znacznie sprawniej, niż w systemach standardowych. Chociażby z tego powodu, że użytkownik zyskuje kontrolę nad wszystkimi lampami z poziomu jednej aplikacji.

Jeśli jednak inteligentne oświetlenie zostanie w odpowiedni sposób skonfigurowane i uzupełnione o wspomniane wcześniej elementy (głównie czujniki i ściemniacze), jego możliwości stają się znacznie szersze. Na co więc możemy liczyć?

 • Dostosowywanie jasności oświetlenia – opcja ściemniania i rozświetlania.
 • Zmiana barwy oświetlenia dekoracyjnego – przy użyciu diod LED RGB.
 • Zastosowanie programatorów czasowych – uzależnienie pracy oświetlenia od pory dnia.
 • Wykorzystanie czujników – na przykład ruchu do uruchamiania oświetlenia po wykryciu obecności użytkownika lub światła – dzięki niemu, lampy załączane są wówczas, gdy na zewnątrz zrobi się już ciemno.
 • Możliwość łączenia oświetlenia z innymi urządzeniami – opcji jest mnóstwo. Lampy zintegrować można przykład z monitoringiem lub sprzętami RTV. Wszystko to pozwala na tworzenie różnych scen i schematów działania.

Zdalne sterowanie oświetleniem to system, który zapewnia doskonałą wygodę obsługi, a także oszczędność energii. Użytkownik ma bowiem pewność, że lampy i inne urządzenia działają tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest to potrzebne.