Poradniki


Automatyka budynkowa - poznaj różne systemy automatyki budynkowej

Automatyka budynkowa - poznaj różne systemy automatyki budynkowej

Słowo „automatyka” coraz częściej pojawia się w kontekście nie tylko budynków przemysłowych, ale też mieszkalnych. Systemy za nią odpowiedzialne pozwalają na znaczne uproszczenie realizacji wielu procesów, zapewniając przy tym znaczną oszczędność czasu i pieniędzy.

Co to jest automatyka budynkowa?

Trudno wskazać na jednoznaczną definicję tego pojęcia. Systemy automatyki budynkowej składają się bowiem z wielu elementów współpracujących ze sobą i reagujących na różne zmienne oraz czynniki zewnętrzne.

Jeśli chcielibyśmy to jakoś ujednolicić, musielibyśmy powiedzieć, że mamy do czynienia z systemem korzystającym z urządzeń, które realizują określone czynności w sposób automatyczny, bez udziału (lub z mocno ograniczonym) użytkownika końcowego.

Warto przy tym podkreślić, że inaczej wygląda automatyka domowa niż automatyka przemysłowa. Składają się one różnych elementów, pozwalają także na realizację nieco innych funkcji. Biorąc jednak pod uwagę ogólne założenia, należy podkreślić, że w skład automatyki budynkowej wejść może między innymi:

  • oświetlenie,
  • ogrzewanie,
  • bramy i furtki,
  • wentylacja i klimatyzacja,
  • systemy nawadniające,
  • alarm i monitoring,
  • urządzenia RTV i AGD,
  • systemy przeciwpożarowe, przeciwzalaniowe.

Urządzenia takie jak grzejniki, lampy czy zraszacze działają zgodnie z wcześniej ustalonymi harmonogramami, mogą być też aktywowane przez czujniki – ruchu, pogody, temperatury, zmierzchu etc.

Systemy automatyki budynkowej – obsługa

Sposób działania automatyki jest zależny od zastosowanych komponentów. Ich dobór także zależy od tego, czy mówimy o rozwiązaniach przemysłowych czy domowych.

Urządzenia automatyki budynkowej to nie tylko wspomniane wcześniej czujniki, ale też przekaźniki, sterowniki, regulatory oraz moduły. Co ważne, automatyka budynkowa może być realizowana za pośrednictwem systemu przewodowego bądź bezprzewodowego. Ten pierwszy zalecany jest na etapie budowy domu, natomiast drugi można zaimplementować zawsze. Cieszy się sporą popularnością również w mieszkaniach, biurach i placówkach edukacyjnych.

Zobacz również: Zabezpieczenia nadprądowe w automatyce przemysłowej

Jak użytkownik może zmieniać parametry systemu, a także tworzyć rozmaite harmonogramy pracy poszczególnych urządzeń? W zależności od instalacji, realizowane jest to na kilka sposobów.

  • Piloty zdalnego sterowania – dzięki nim, wszystko odbywać się może z poziomu kanapy.
  • Panele sterowania – montowane są w ścianach.
  • Programatory czasowe – umożliwiają automatyzację działania poszczególnych urządzeń w zależności od pory dnia.
  • Aplikacje mobilne – instalowane są na smartfonach i tabletach. Intuicyjny interfejs sprawia, że obsługa staje się banalnie prosta.
  • Chmura – połączenie jej z systemem pozwala na kontrolę oraz uruchamianie poszczególnych funkcji z dowolnego miejsca na ziemi. Potrzebna będzie jedynie łączność internetowa.

Funkcje i zalety automatyki budynkowej

Kluczem w przypadku omawianych systemów jest integracja dostępnych w budynku urządzeń oraz instalacji, tak aby mogły one ze sobą współpracować. Wszystko to zdecydowanie zwiększa wygodę codziennego użytkowania budynku. Doskonałym na to przykładem jest chociażby automatycznie uruchamianie oświetlenia po wykryciu ruchu lub spadku poziomu światła w pomieszczeniach. Użytkownik nie musi podchodzi do wyłącznika, by zapalić lampy. System zrobi to za niego.

To oczywiście wyłącznie jedna z wielu dostępnych funkcji. Automatyka budynku zapewnia też ogromną oszczędność energii. Widać to doskonale w przypadku zarządzania pracą urządzeń grzewczych. Funkcjonują one tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba (np. wówczas, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej wskazanego poziomu). Do tego dochodzi również kwestia bezpieczeństwa. System (głównie dzięki czujnikom) sam reaguje na zagrożenie związane z włamaniem, pożarem czy zalaniem, wysyłając stosowny komunikat, a także wdrażając konkretne procedury bezpieczeństwa (np. odcięcie zasilania, uruchomienie alarmu, włączenie zraszaczy).

Możliwości systemu automatyki budynkowej są niezwykle szerokie. Dzięki odpowiednio dobranym urządzeniom, można je w łatwy sposób dostosować do aktualnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy ma być to automatyka przemysłowa czy domowa.