Guides


Jak dobra膰 falownik? Jakimi silnikami mo偶na sterowa膰 falownikiem?

Jak dobra膰 falownik? Jakimi silnikami mo偶na sterowa膰 falownikiem?

Falownik (ang. power inverter, DC/AC) to urz膮dzenie odpowiedzialne przede wszystkim za zmian臋 pr膮du sta艂ego DC w pr膮d zmienny AC. Falownik, nazywany r贸wnie偶 przemiennikiem cz臋stotliwo艣ci lub inwerterem, zmienia napi臋cie i cz臋stotliwo艣膰 pr膮du zmiennego, co z kolei oddzia艂uje na pr臋dko艣膰 obrotow膮 oraz moment obrotowy silnika indukcyjnego, kt贸ry nap臋dza dan膮 maszyn臋. Jak dzia艂a falownik i jak prawid艂owo dobra膰 takie urz膮dzenie do konkretnych rozwi膮za艅?

Falownik - efektywny spos贸b regulacji pr臋dko艣ci

Falowniki to elementy niezb臋dne do prawid艂owego funkcjonowania silnik贸w elektrycznych, kt贸re nap臋dzaj膮 chocia偶by ta艣my produkcyjne czy r贸偶nego typu pompy. Inwertery doskonale sprawdzaj膮 si臋 w szeroko rozumianym przemy艣le, stanowi膮c jeden z najbardziej efektywnych sposob贸w regulacji pr臋dko艣ci obrotowej silnik贸w jedno i tr贸jfazowych.

Na co dzie艅 falowniki s膮 wykorzystywane w licznych urz膮dzeniach domowych, jak np. elementy reguluj膮ce pr臋dko艣膰 obrotow膮 pralek, a tak偶e wentylator贸w czy wiertarek. S膮 one stosowane r贸wnie偶 m.in. w bramach automatycznych, pozwalaj膮c im na p艂ynno艣膰 otwierania i zamykania skrzyde艂 bramy.

Sterowanie falownikiem jest mo偶liwe dzi臋ki zastosowaniu innowacyjnych procesor贸w sygna艂owych, kt贸re monitoruj膮 szereg parametr贸w zasilanego silnika. W falownikach stosowane s膮 tranzystory typu IGBT, czyli tranzystory bipolarne lub, w przypadku ni偶szego napi臋cia, tranzystory polowe, czyli unipolarne. Falowniki, jak si臋 okazuje, s膮 konieczne dla w艂a艣ciwego funkcjonowania nap臋du maszyny, aby mog艂a ona pracowa膰 z dok艂adnie sprecyzowanymi i okre艣lonymi parametrami.

Dob贸r falownika

Jak dobra膰 falownik do konkretnego modelu silnika? Przede wszystkim nale偶y odczyta膰 informacje techniczne silnika, kt贸re znajduj膮 si臋 na tabliczce znamionowej urz膮dzenia. S膮 to informacje o:

  • napi臋ciu zasilaj膮cym

  • mocy silnika

  • pr膮dzie silnika

  • typie po艂膮czenia

Nast臋pnie warto okre艣li膰 rodzaj obci膮偶enia, z jakim urz膮dzenie b臋dzie pracowa膰, a tak偶e dopasowa膰 wej艣cia oraz wyj艣cia, spos贸b komunikacji, wymiary falownika oraz ewentualne dodatkowe akcesoria. Oferowane na rynku przemienniki cz臋stotliwo艣ci s膮 zazwyczaj 鈥瀔atalogowane鈥 wed艂ug ich mocy wyj艣ciowej. Znaj膮c moc silnika, mo偶na 艂atwo dokona膰 wst臋pnego wyboru urz膮dzenia, jednak wa偶niejszym parametrem pod k膮tem odpowiedniego dopasowania falownika jest weryfikacja pr膮du silnika.

Kolejnym aspektem, na kt贸rym nale偶y si臋 skupi膰, jest mechanika systemu nap臋dowego, zw艂aszcza pod k膮tem obci膮偶enia, z jakim zostanie sprz臋gni臋ty silnik. Od typu obci膮偶enia b臋dzie zale偶e膰 w g艂贸wnej mierze dob贸r falownika w zakresie metody sterowania, rodzaju rozruchu, a tak偶e pracy sta艂o- lub zmienno-momentowej.

Jaki falownik wybra膰? Do zastosowa艅 w nap臋dach 鈥瀕ekkich鈥 (np. pompy, wentylatory, spr臋偶arki, przeno艣niki) najcz臋艣ciej wykorzystywane s膮 falowniki ze sterowaniem skalarnym (U/f). Aplikacje wentylatorowo-pompowe posiadaj膮 wiele przydatnych funkcji, w tym m.in. regulator PID, opcj臋 za艂膮czania lotnego startu czy wyb贸r odpowiedniej charakterystyki obci膮偶enia. Cz臋艣膰 falownik贸w oferowanych na rynku zapewnia r贸wnie偶 np. funkcj臋 u艣pienia, oszcz臋dzania energii, kontrolowania zu偶ycia energii czy sterowania wielosilnikowego w trybie kaskadowym (za艂膮czanie/wy艂膮czanie kilku silnik贸w w zale偶no艣ci od zapotrzebowania).

Spos贸b komunikacji z systemem sterowania

W rozproszonych systemach sterowania kluczowe s膮 aspekty komunikacyjne falownika, dzi臋ki kt贸rym mo偶liwe jest po艂膮czenie uk艂adu nap臋dowego z urz膮dzeniem nadrz臋dnym (np. sterownikiem PLC, panelem HMI, systemem SCADA). Poprzez w艂a艣ciw膮 komunikacj臋 mo偶liwe jest sterowanie silnikiem, sta艂e diagnozowanie systemu oraz bie偶膮ce kontrolowanie oraz ewentualne wprowadzanie korekt parametr贸w pracy falownika.

Dopasowanie wej艣cia/wyj艣cia

Falowniki posiadaj膮 w swej konstrukcji tzw. wej艣cia/wyj艣cia (dyskretne i analogowe). W ma艂ych, lokalnych systemach nap臋dowych kluczowa mo偶e si臋 okaza膰 odpowiednio du偶a ilo艣膰 wej艣膰/wyj艣膰, kt贸re pozwalaj膮 na uruchamianie i wy艂膮czanie nap臋du, monitorowanie dzia艂ania uk艂adu, a tak偶e zadawanie w艂a艣ciwej cz臋stotliwo艣ci wyj艣ciowej, odbywaj膮cej si臋 r贸wnie偶 w trybie pracy automatycznej oraz wielobiegowej. Cz臋sto wej艣cia dyskretne s艂u偶膮 r贸wnie偶 do zliczania impuls贸w, okre艣lania sposobu zatrzymania czy transferowania sygna艂u b艂臋du z urz膮dzenia zewn臋trznego.

Jakimi silnikami mo偶na sterowa膰 falownikiem?

Falowniki wyst臋puj膮 zar贸wno w wersji zasilanej napi臋ciem 1 fazowym 230V (FA-1F, FA-1LS, FA-1LX), jak i 3 fazowym 400V (FA-3HS, FA-3HX, FA-3X) https://www.fif.com.pl/pl/50-falowniki-i-softstarty.

Falownik jednofazowy to urz膮dzenie zasilane z jednej fazy o napi臋ciu 230 V. Z kolei na wyj艣ciu ma 3 fazy o napi臋ciu mi臋dzyfazowym 230 V. Takie rozwi膮zanie wykorzystywane jest w aplikacjach z ma艂ymi silnikami do 2.2 kW, o napi臋ciu znamionowym 230 V.

Jak dzia艂a falownik tr贸jfazowy? Rozwi膮zanie tr贸jfazowe dzia艂a w oparciu o trzy fazy (3脳400 V). Na wyj艣ciu tak偶e s膮 trzy fazy o napi臋ciu mi臋dzyfazowym 400 V. Inwertery do silnik贸w tr贸jfazowych zapewniaj膮 mo偶liwo艣膰 dzia艂ania w du偶ych aplikacjach, gdzie mog膮 pracowa膰 z moc膮 wyj艣ciow膮 od 0.7 kW do nawet 500 kW. Tego typu urz膮dzenia s膮 powszechniej stosowane w por贸wnaniu do falownik贸w wykorzystywanych w silnikach jednofazowych.

Falowniki tr贸jfazowe oferuj膮 zazwyczaj mo偶liwo艣膰 sterowania skalarnego/wektorowego, funkcje wentylatorowo-pompowe, a tak偶e wykorzystanie regulatora PID. S膮 wyposa偶one w port komunikacyjny RS-485 pozwalaj膮cy na obs艂ug臋 protoko艂u Modbus RTU, wej艣cia/wyj艣cia analogowe i dyskretne, sterowanie wektorowe falownika oraz skalarne z poziomu panelu LED, wej艣cie bezpiecze艅stwa STO, a tak偶e samoczynny mechanizm regulacji napi臋cia AVR.

Falownik do sterowania silnikiem jednofazowym

Falowniki zasilane z jednej fazy stosuje si臋 w silnikach asynchronicznych jednofazowych, czyli rozwi膮zaniach o jednym uzwojeniu g艂贸wnym, jednym pomocniczym oraz kondensatorze przesuwaj膮cym faz臋. Falowniki zasilane z jednej fazy wykorzystuje si臋 najcz臋艣ciej m.in. w pompach oraz wentylatorach o mocy do 1.1 kW. Nie zaleca si臋 natomiast ich stosowania w wymagaj膮cych aplikacjach.

Wa偶ne! Falowniki do silnik贸w jednofazowych r贸偶ni膮 si臋 od przemiennik贸w zasilanych jednofazowo. Falowniki do silnik贸w jednofazowych posiadaj膮 na wyj艣ciu jedn膮 faz臋, natomiast rozwi膮zania zasilane jednofazowo 鈥 trzy fazy.

Falownik skalarny 鈥 co to takiego?

Falownik z algorytmem U/f (sterowanie skalarne) wykorzystuje si臋 w prostych aplikacjach, w kt贸rych nie ma konieczno艣ci, aby regulacja obrot贸w by艂a wykonywana bardzo dok艂adnie, a tak偶e nie wyst臋puje tzw. ci臋偶ki rozruch, czyli gdy obci膮偶enie od uruchomienia nie ma du偶ej bezw艂adno艣ci. Falownik ze sterowaniem skalarnym pracuje w oparciu o sta艂y stosunek U/f, czyli cz臋stotliwo艣ci i napi臋cia skutecznego zasilaj膮cego silnik. Sterowanie skalarne sprawdzi si臋 w aplikacjach wielosilnikowych, a wi臋c tam, gdzie do jednego falownika pod艂膮czonych jest kilka silnik贸w.

Falownik wektorowy 鈥 co to takiego?

Sterowanie wektorowe falownika mo偶na podzieli膰 na sterowanie bezczujnikowe oraz sterowanie ze sprz臋偶eniem zwrotnym.

W przypadku sterowania bezczujnikowego pr臋dko艣膰 obrotowa obliczana jest z wykorzystaniem modelu matematycznego silnika elektrycznego (bez dodatkowego czujnika). Z kolei w falownikach ze sprz臋偶eniem zwrotnym sterowanie ma miejsce w oparciu o pomiar aktualnej warto艣ci pr臋dko艣ci. Falownik ze sterowaniem wektorowym zapewnia mo偶liwo艣膰 utrzymywania sta艂ej warto艣ci momentu obrotowego silnika w pe艂nym zakresie regulacji pr臋dko艣ci obrotowej, ju偶 od 0.5 Hz. W takiej sytuacji inwerter mo偶e sterowa膰 wy艂膮cznie jednym silnikiem naraz. Oddzielnie zarz膮dza momentem i strumieniem uzwojenia, przez co mo偶liwe jest uzyskanie wysokiej skuteczno艣ci dzia艂ania.

Ka偶dy przemiennik ze sterowaniem wektorowym mo偶e pracowa膰 w trybie skalarnym, jako domy艣lny tryb sterowania.

W przypadku falownika wektorowego konieczne jest dok艂adne wprowadzenie parametr贸w silnika oraz przeprowadzenie autokonfiguracji. Pozwoli to falownikowi przeprowadzi膰 pomiary pozosta艂ych warto艣ci elektrycznych, co z kolei zapewni sta艂膮 warto艣膰 momentu obrotowego.