Guides


Czy warto inwestowa膰 w fotowoltaik臋 w 2023r.? Na co zwr贸ci膰 uwag臋 podejmuj膮c decyzj臋?

Czy warto inwestowa膰 w fotowoltaik臋 w 2023r.? Na co zwr贸ci膰 uwag臋 podejmuj膮c decyzj臋?

Mo偶na 艣mia艂o za艂o偶y膰, 偶e ceny energii b臋d膮 w najbli偶szym czasie systematycznie ros艂y nawet o kilkadziesi膮t procent. Co wi臋cej, od 1 kwietnia 2022 r. zmieni艂y si臋 przepisy w zakresie rozliczania prosument贸w wykorzystuj膮cych instalacje fotowoltaiczne do wytwarzania energii na w艂asne potrzeby i oddaj膮cych jej nadwy偶ki do sieci, kt贸re, m贸wi膮c najdelikatniej, nie s膮 dla nich zbyt korzystne. Rodzi si臋 wi臋c uzasadnione pytanie 鈥 czy warto jeszcze inwestowa膰 w fotowoltaik臋?


Zmiana przepis贸w w fotowoltaice
Zmiany w fotowoltaice w 2022 roku dotyczy艂y g艂贸wnie wprowadzenia nowych zasad rozliczania prosument贸w, kt贸rzy teraz musz膮 odsprzedawa膰 nadwy偶ki wyprodukowanej energii do sieci. Je偶eli jednak, z jakich艣 wzgl臋d贸w, b臋d膮 jej potem potrzebowa膰, zap艂ac膮 za ni膮 po cenach rynkowych.
Przed tymi zmianami produkowana przez fotowoltaik臋 energia by艂a rozliczana w systemie opust贸w (net-metering). Prosument m贸g艂 jej nadwy偶k臋 po prostu odda膰 do sieci, a w razie potrzeby odebra膰 energi臋 ca艂kowicie bezp艂atnie do 80% jej warto艣ci. Taki system rozlicze艅 umo偶liwia艂 redukcj臋 wysoko艣ci rachunk贸w za pr膮d w gospodarstwie domowym nawet o 90%. Czy fotowoltaika si臋 jeszcze op艂aca po wprowadzeniu nowych regulacji? Oczywi艣cie.

Fotowoltaika A.D. 2023
Wprowadzone zmiany w fotowoltaik臋 najbardziej uderzy艂y w u偶ytkownik贸w, kt贸rzy zg艂osili instalacje po 1 kwietnia 2022 roku. Podstawowy problem stanowi膮 do艣膰 znaczne r贸偶nice w cenach sprzeda偶y i odkupu energii, kt贸re dodatkowo ulegaj膮 ci膮g艂ym zmianom. Mo偶liwy jest wi臋c scenariusz, 偶e oddawana do sieci nadwy偶ka energii latem b臋dzie znacznie ta艅sza od tej kupowanej zim膮. Czy warto za艂o偶y膰 fotowoltaik臋?
Obecnie rozliczenie za fotowoltaik臋 jest najkorzystniejsze, gdy jak najwi臋cej wytworzonej energii zostanie zu偶yta przez prosumenta na w艂asne potrzeby. Konsumpcj臋 wytworzonej przez instalacj臋 energii mo偶na 艂atwo zwi臋kszy膰, uruchamiaj膮c du偶膮 ilo艣膰 domowych urz膮dze艅 elektrycznych w ci膮gu dnia, wykorzystuj膮c j膮 do podgrzewania wody u偶ytkowej czy ogrzewania domu. Mo偶na r贸wnie偶 pomy艣le膰 o zainstalowaniu pompy ciep艂a, kt贸ra jeszcze bardziej wp艂ynie na obni偶enie rachunk贸w.



System net-billing b臋dzie jednak najkorzystniejszy dla tych w艂a艣cicieli system贸w fotowoltaicznych, kt贸rzy postawi膮 na w艂asne magazyny energii. W takiej sytuacji nie b臋dzie w og贸le konieczno艣ci pobierania jej z sieci. Instalacja off-grid b臋dzie najbardziej op艂acalna po 2024 r., kiedy to rozliczanie pobieranej energii odbywa膰 si臋 b臋dzie wg stawki godzinowej.

Nowe zasady rozliczania fotowoltaiki nie sprzyjaj膮 inwestycjom w instalacje o nadmiernej mocy. Nale偶y dok艂adnie dopasowa膰 jej moc do potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego. W ten spos贸b mo偶na zaoszcz臋dzi膰 na kosztach pocz膮tkowych instalacji nawet 20%. Dla przeci臋tnego gospodarstwa 4-osobowego wystarczaj膮c膮 b臋dzie instalacja o mocy od 3,5 do 5 kW. Pokryje ona w zupe艂no艣ci zapotrzebowanie na zasilanie urz膮dze艅 AGD, a nawet ogrzewania elektrycznego.

Op艂acalno艣膰 fotowoltaiki w 2023 r.
Czy warto zak艂ada膰 fotowoltaik臋 w 2023? Oczywi艣cie, 偶e tak, z tym 偶e nowe zasady rozliczania powoduj膮 nieznaczne wyd艂u偶enie okresu zwrotu z inwestycji. Warto inwestowa膰 w fotowoltaik臋 https://www.fif.com.pl/pl/50-falowniki-i-softstarty przede wszystkim z powodu coraz wy偶szych cen energii, a tak偶e aspekt贸w ekologicznych. Ponadto termin zwrotu inwestycji mo偶na skutecznie skr贸ci膰, korzystaj膮c z program贸w i ulg podatkowych w zakresie OZE, jak np. program 鈥濵贸j Pr膮d鈥, program 鈥濩zyste Powietrze鈥 czy ulga termomodernizacyjna.

Orientacyjna kalkulacja op艂acalno艣ci
Op艂acalno艣膰 fotowoltaiki zale偶y od wydajno艣ci instalacji oraz wielu innych czynnik贸w, jak np. po艂o偶enie geograficzne domu, stopie艅 nas艂onecznienia czy po艂o偶enie samej instalacji (np. czy b臋dzie ona umiejscowiona na dachu p艂askim, czy stromym).



Dokonuj膮c przyk艂adowej, orientacyjnej kalkulacji, we藕my pod uwag臋 wy艂膮cznie 艣rednie ceny zakupu i sprzeda偶y energii, bez uwzgl臋dnienia sta艂ych op艂at dystrybucyjnych.
Przeci臋tne gospodarstwo domowe w Polsce zu偶ywa rocznie oko艂o 3500 kWh energii elektrycznej. Dla domu o powierzchni 100-120 m2 wystarczy fotowoltaika o mocy do 5 kW, kt贸ra jest w stanie wygenerowa膰 nawet 5000 kWh energii w ci膮gu roku. 艢rednia zu偶ycie energii w polskich domach kszta艂tuje si臋 na poziomie 30% (pozosta艂膮 cz臋艣膰 nale偶y oddawa膰 do sieci). Za艂贸偶my, 偶e cena zakupu energii z sieci OSD wynosi oko艂o 404 z艂/MWh, a cena odsprzeda偶y energii do sieci - 572 z艂/MWh.
W ci膮gu roku u偶ytkownik odda do sieci 70% niezu偶ytej energii, a wi臋c 3500 kWh (70% z wyprodukowanych 5000 kWh) i otrzyma za ni膮 oko艂o 2002 z艂 (3500 kWh x 0,572 z艂/kWh). Na w艂asne potrzeby prosument zu偶yje 30% wyprodukowanej energii, czyli 1500 kWh, a w miesi膮cach zimowych pobierze brakuj膮c膮 energi臋 z sieci na poziomie 2000 kWh (3500 kWh 鈥 1500 kWh) i zap艂aci za ni膮 808 z艂 (2000 kWh x 0,404 z艂/kWh).
Rocznie wi臋c w艂a艣ciciel instalacji fotowoltaicznej zyskuje oszcz臋dno艣ci na poziomie 1194 z艂.

Pobieranie energii z sieci bez fotowoltaiki kosztuje dzisiaj 1 z艂 za 1 kWH, a wi臋c roczne rachunki przeci臋tnego gospodarstwa domowego zu偶ywaj膮cego 3500 kWh wynosz膮 oko艂o 3500 z艂. Jest to zatem o wiele wi臋cej ni偶 koszty ponoszone przez w艂a艣cicieli instalacji OZE rozliczaj膮cych si臋 w nowym systemie net-billing.

Czy fotowoltaika si臋 jeszcze op艂aca? Odpowiedzie膰 brzmi: TAK.