Guides


Gdzie warto zamontować automat zmierzchowy?

Gdzie warto zamontować automat zmierzchowy?


Po zapadnięciu zmroku niektóre obszary w otoczeniu domu wymagają odpowiedniego oświetlenia. Światło w ogrodzie i przy alejkach ogrodowych zwiększa bezpieczeństwo domowników, zapewniając im swobodne poruszanie się po całej posesji. Również oświetlenie bramy garażowej i drzwi wejściowych to niezbędne minimum dla zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa i wygody użytkowej w każdym nowoczesnym budynku jednorodzinnym. Najlepiej jest jednak wówczas, gdy takie oświetlenie włącza się samoczynnie za pomocą czujnika ruchu i zmierzchu. Gdzie jeszcze warto zamontować inteligentne automaty zmierzchowe?



Automatyczne sterowanie oświetleniem zewnętrznym
Czujniki zmierzchu pozwalają na automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia w różnych częściach nieruchomości. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność codziennego, manualnego uruchamiania oświetlenia w newralgicznych obszarach zewnętrznych domu. Zastosowane włączniki zmierzchowe to również niższe rachunki za zużycie energii elektrycznej, ponieważ oświetlenie będzie włączane tylko wtedy, gdy będzie to niezbędne.
Automat zmierzchowy to urządzenie wykorzystywane do sterowania źródłami oświetlenia w zależności od natężenia naturalnego światła. System automatycznie wyłącza światło o świcie i włącza je, gdy zapada zmierzch. Do poprawności działania automatu niezbędny jest stały dostęp do naturalnego światła dziennego. Włączniki zmierzchowe można zaprogramować według indywidualnych potrzeb i preferencji. Urządzenia działają niezależnie od warunków atmosferycznych, dzięki hermetycznej obudowie.

Jak działa automat zmierzchowy?
Działanie automatu zmierzchowego opiera się przede wszystkim na fotorezystorze, którego zadaniem jest rozpoznawanie momentu, w którym natężenie światła naturalnego maleje. Gdy fotorezystor wykryje spadek natężenia światła, wówczas podwyższona zostaje jego rezystancja, co w efekcie prowadzi do uruchomienia przekaźnika włączającego światło.

Fotorezystor reaguje jedynie na zmiany naturalnego światła słonecznego, dlatego też musi być on stale wystawiony na działanie promieni słonecznych.

Czujnik zmierzchu wpływa na włączanie i wyłączanie sztucznego oświetlenia w chwili, gdy zostaje przekroczona pewna graniczna wartość natężenia naturalnego światła. W przypadku nieprzewidzianych, przejściowych zmian w takim natężeniu (chwilowe oświetlenie czujnika przez światła samochodu lub wyładowanie atmosferyczne) układ elektroniczny skutecznie zabezpiecza źródła oświetlenia przed włączeniem lub wyłączeniem w takich sytuacjach.



Czujnik zmierzchowy powinien zostać właściwie przystosowany do funkcjonowania w zmiennych warunkach atmosferycznych. Dlatego też jego obudowa jest najczęściej wykonana z materiału niepalnego, odpornego na wilgoć oraz działanie wysokich temperatur.

Kluczowe zalety zastosowania automatów zmierzchowych

Samoczynnie załączane oświetlenie posesji po zapadnięciu zmroku, co pozwala na swobodne poruszanie się po całej nieruchomości.
Większe bezpieczeństwo domowników podczas wieczornego poruszania się po terenie nieruchomości.
Brak konieczności ręcznego załączania oświetlenia zewnętrznego każdego wieczoru i gaszenia go przed pójściem spać lub nad ranem.
Możliwość automatycznego załączania oraz wyłączania oświetlenia zewnętrznego o określonych porach wpływa na większe oszczędności zużycia energii elektrycznej.
Wyższy komfort użytkowy dla wszystkich domowników.
Dodatkowa ochrona posesji i realne wsparcie dla systemów monitoringu.
Łatwy montaż, który można przeprowadzić samodzielnie.
Podniesienie walorów estetycznych nieruchomości.

Gdzie warto zamontować automaty zmierzchowe?
Automaty zmierzchowe stosowane są przede wszystkim na terenie wokół domu. Stanowią one również istotny element systemu monitoringu. Wielu inwestorów montuje czujniki zmierzchu w miejscach, które szczególnie wymagają ochrony przed dostępem do nich niepowołanych do tego osób. W parze z czujnikiem ruchu, oświetlenie włączy się, gdy ktoś nieuprawniony będzie poruszał się po zmroku po posesji. Włączniki zmierzchowe ograniczają także koszty energii elektrycznej, ponieważ system będzie załączał się tylko wtedy, gdy będzie konieczne.
Czujniki zmierzchu bardzo często stosowane są przed drzwiami wejściowymi, w ogrodach oraz na podjazdach do garażu. Można je dostosować do konkretnych potrzeb użytkowych. Ich instalacja nie jest skomplikowana, jednak nie należy umieszczać czujników w miejscach osłoniętych, ponieważ wpłynie to na nieprawidłowe działanie systemu (zbyt wczesne załączanie i zbyt późne wyłaczanie światła). Czujnik zmierzchu wykorzystywany jest nie tylko przez właścicieli prywatnych posesji. Często stosowany jest w przestrzeni publicznej, a także jako dodatkowa ochrona antywłamaniowa.

Czujnik zmierzchowy może współpracować z czujnikami ruchu. Takie połączenie sprawia, że światło zapala się wyłącznie po zmroku oraz w momencie wykrycia ruchu przez czujnik.

Automat zmierzchowy stanowi doskonałe uzupełnienie monitoringu i systemu alarmowego. Odpowiednio dobrane pod względem czułości urządzenia mogą uruchamiać oświetlenie nawet w środku dnia, podczas występowania niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki temu przydomowe kamery będą mogły cały czas nagrywać z pełną wydajnością i dobrą jakością obrazu.



Automaty zmierzchowe pod względem ich miejsca zastosowania można podzielić na automaty wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Czujniki zmierzchu wewnętrzne
Czujniki zmierzchowe wewnętrzne najczęściej wykorzystuje się w ciągach komunikacyjnych typu klatki schodowe czy korytarze, które za dnia są dobrze doświetlone za pomocą dużych przeszkleń ściennych lub świetlików dachowych. Często w takich miejscach stosuje się również połączenie czujnika zmierzchu z detektorem ruchu, dzięki czemu oświetlenie uruchamiane jest nie tylko po zapadnięciu zmroku, ale także wtedy, gdy ktoś znajdzie się w zasięgu urządzenia.

Czujniki zmierzchu zewnętrzne
Automat zmierzchowy zewnętrzny stosowany jest najczęściej w domach jedno- i wielorodzinnych, a także w obrębie budynków przemysłowych i usługowych.
Zazwyczaj czujniki zmierzchu współpracują z głównym oświetleniem wejściowym budynku, a także źródłami światła zamontowanymi przy ścieżkach ogrodowych oraz alejkach prowadzących do domu. Właściciele posesji chętnie wykorzystują to rozwiązanie również na tarasach nie tylko w celu zapewnienia wszystkim domownikom wyższego komfortu i bezpieczeństwa, ale również dla podniesienia walorów estetycznych całej posesji.
Tego typu automaty zmierzchowe stosowane są także do oświetlania przestrzeni miejskich, billboardów reklamowych, sklepowych wystaw czy fasad budynków. Zapalające się automatycznie latarnie uliczne w tym samym momencie to już standardowy widok we wszystkich dużych i małych miastach. Również za to odpowiadają czujniki zmierzchu.