Guides


Jak sprawdzi膰 kolejno艣膰 faz w tr贸jfazowej instalacji elektrycznej niskiego napi臋cia

Jak sprawdzi膰 kolejno艣膰 faz w tr贸jfazowej instalacji elektrycznej niskiego napi臋cia
Energia elektryczna jest towarem, bez kt贸rego trudno by艂oby wyobrazi膰 sobie 偶ycie codzienne. Bez niej nie mogliby艣my korzysta膰 z komputer贸w, sprz臋tu AGD, elektronarz臋dzi i innych urz膮dze艅. Sam proces wytwarzania, przesy艂ania i rozdzia艂u energii elektrycznej jest realizowany za pomoc膮 generator贸w, transformator贸w i linii elektroenergetycznych w uk艂adzie tr贸jfazowym. I cho膰 wi臋kszo艣膰 odbiornik贸w, z kt贸rych korzystamy na co dzie艅, to odbiorniki jednofazowe, przy艂膮cze elektryczne do domu lub zak艂adu przemys艂owego jest najcz臋艣ciej w艂a艣nie tr贸jfazowe. Na co trzeba zwr贸ci膰 uwag臋 w przypadku takiego przy艂膮cza i jak sprawdzi膰 kolejno艣膰 faz w instalacji tr贸jfazowej?

Kolejno艣膰 faz ma znaczenie!
Artyku艂 przedstawia zarys zasilania tr贸jfazowego w instalacjach elektrycznych niskiego napi臋cia oraz aspekt dotycz膮cy sprawdzania kolejno艣ci faz i kolor贸w przewod贸w fazowych. Prezentuje tak偶e przyk艂adowe urz膮dzenia elektroniczne F&F, kt贸re umo偶liwiaj膮 szybkie sprawdzenie kolejno艣ci wirowania faz, a tak偶e zaniku fazy.

Droga energii elektrycznej od wytw贸rcy do odbiorcy
Zanim energia elektryczna trafi do odbiorcy docelowego, musi zosta膰 wytworzona. Proces wytw贸rczy rozpoczyna si臋 w elektrowni. Obecnie w polskim systemie elektroenergetycznym przewa偶aj膮 elektrownie opalane paliwami kopalnymi, to jest w臋glem kamiennym i brunatnym, ale tak偶e elektrownie gazowe i 鈥 coraz cz臋艣ciej 鈥 generacja rozproszona, czyli elektrownie wodne, fotowoltaiczne i wiatrowe. Pierwotne 藕r贸d艂o energii mo偶e si臋 r贸偶ni膰, ale koniec ko艅c贸w produktem jest energia elektryczna. W wi臋kszo艣ci przypadk贸w, po opuszczeniu elektrowni, wygenerowana moc elektryczna przechodzi przez transformatory, kt贸re podwy偶szaj膮 napi臋cie do poziomu 20 kV, 110 kV, 220 kV lub 400 kV, a nast臋pnie przez linie elektroenergetyczne napowietrzne i kablowe (prowadzone pod ziemi膮), 偶eby trafi膰 do transformator贸w obni偶aj膮cych napi臋cie i linii rozdzielczych 0,4 kV, czyli 400 V 鈥 pod takim napi臋ciem energia elektryczna trafia do odbiorc贸w ko艅cowych, r贸wnie偶 trzema fazami 鈥 najbardziej standardowe oznaczenie faz pr膮du, jakie jest obecnie stosowane, to L1, L2 i L3.

Sk膮d si臋 bierze zasilanie tr贸jfazowe?
S艂ynne 鈥230 V鈥 w gniazdku elektrycznym, z kt贸rego zasilamy komputer, 艂adowark臋 do telefonu, wentylator czy kuchenk臋 mikrofalow膮, to napi臋cie jednofazowe. Warto艣膰 ta wynika z napi臋cia zasilania tr贸jfazowego, gdzie mamy do czynienia z napi臋ciem 400 V, b臋d膮cym warto艣ci膮 mi臋dzyfazow膮. W przypadku zasilania tr贸jfazowego, kt贸re jest najbardziej popularnym rodzajem systemu zasilania wielofazowego, napi臋cie fazowe jest 鈭3 razy mniejsze wzgl臋dem napi臋cia mi臋dzyfazowego. Z tego wzgl臋du napi臋cie fazowe w sieci niskiego napi臋cia 400 V, wynosi 230 V przy zasilaniu symetrycznym. Taka r贸偶nica napi臋膰 (napi臋cie mi臋dzyfazowe) bierze si臋 z faktu, 偶e napi臋cia faz doprowadzonych poszczeg贸lnymi przewodami zasilaj膮cymi 230 V s膮 wzgl臋dem siebie przesuni臋te w czasie o 鈪 okresu.

Dlaczego kolejno艣膰 wirowania faz ma istotne znaczenie?
Opr贸cz odbiornik贸w jednofazowych zasilanych napi臋ciem 230 V, rozr贸偶niamy tak偶e odbiorniki tr贸jfazowe, kt贸re s膮 zasilane napi臋ciem 400 V. Zasilanie takim napi臋ciem wynika z konieczno艣ci dostarczenia wi臋kszej ilo艣ci mocy, kt贸ra nie mo偶e by膰 dostarczona jedn膮 faz膮. Najcz臋艣ciej spotykanym rodzajem odbiornik贸w tr贸jfazowych s膮 silniki elektryczne, kt贸re s膮 wykorzystywane mi臋dzy innymi do nap臋du pomp, wentylator贸w a tak偶e narz臋dzi takich jak pilarki tarczowe. W tym przypadku, kolejno艣膰 faz jest bardzo istotna, poniewa偶 warunkuje ona kierunek obrot贸w silnika. Nieprawid艂owe pod艂膮czenie faz mog艂oby powodowa膰, 偶e wentylator nap臋dzany takim silnikiem b臋dzie zasysa艂 powietrze do wn臋trza pomieszczenia zamiast kierowa膰 je na zewn膮trz. W najgorszym wypadku mo偶na nawet doprowadzi膰 do uszkodzenia silnika. Dlatego przed pod艂膮czeniem zasilania, nale偶y sprawdzi膰 na izolacjach przewod贸w kolory faz i kolejno艣膰 wirowania faz.

Fot. Jak sprawdzi膰 kolejno艣膰 faz oraz obecno艣膰 napi臋cia zasilania? Mo偶na to zrobi膰 za pomoc膮 przeznaczonych do tego urz膮dze艅, takich jak na przyk艂ad modu艂 CKF-B z oferty F&F.

Jak ustali膰 kolejno艣膰 faz 鈥 kolory przewod贸w w obwodach tr贸jfazowych
Przewody elektryczne stosowane w instalacjach niskiego napi臋cia s膮 prowadzone w izolacji o okre艣lonych kolorach, zgodnie z polsk膮 norm膮 PN-HD 308 S2 鈥 鈥淚dentyfikacja 偶y艂 w kablach i przewodach oraz w przewodach sznurowych鈥. Wed艂ug tej normy, kolory faz pod艂膮czonych w prawid艂owej kolejno艣ci, s膮 nast臋puj膮ce:
przew贸d fazowy L1: kolor br膮zowy
przew贸d fazowy L2: kolor czarny
przew贸d fazowy L3: kolor szary
W przypadku po艂膮czenia faz w uk艂ad gwiazdowy wyst臋puje tak偶e przew贸d neutralny (N) w niebieskiej izolacji, kt贸ry jest na potencjale ziemi i przy symetrycznym 藕r贸dle zasilania i symetrycznym odbiorniku nie jest pod napi臋ciem, a pr膮d przez niego nie p艂ynie.
Je艣li chcesz dowiedzie膰 si臋 wi臋cej na temat oznakowania przewod贸w, przeczytaj artyku艂
Kolory przewod贸w elektrycznych 鈥 oznaczenia standardowe i nietypowe.

F&F 鈥 urz膮dzenia zabezpieczaj膮ce przed zanikiem fazy i zmian膮 kolejno艣ci faz
Oferta produkt贸w F&F obejmuje aparatur臋 do instalacji i urz膮dze艅 elektrycznych tr贸jfazowych, kt贸ra zabezpiecza przed zanikiem fazy i zmian膮 kolejno艣ci ich wirowania. Przyk艂adem takiego urz膮dzenia jest czujnik F&F CKF-B. Czujnik ten monitoruje w czasie rzeczywistym obecno艣膰 zasilania na wszystkich trzech fazach oraz sprawdza prawid艂owo艣膰 kolejno艣ci faz, to jest sekwencji osi膮gania amplitudy napi臋膰 na poszczeg贸lnych fazach. Dzi臋ki temu w przypadku wyst膮pienia nieprawid艂owo艣ci w tych parametrach, czujnik automatycznie wy艂膮cza napi臋cie zasilaj膮ce oraz automatycznie za艂膮cza ponownie po zaniku zak艂贸ce艅. Natomiast wykrycie zmiany kolejno艣ci faz powoduje, 偶e czujnik wy艂膮cza napi臋cie zasilania permanentnie, dop贸ki kolejno艣膰 ta nie zostanie poprawiona.
***
Pod艂膮czenie tr贸jfazowe instalacji elektrycznej wymaga zachowania pewnych 艣rodk贸w ostro偶no艣ci, dzi臋ki kt贸rym mo偶na zasila膰 odbiorniki tr贸jfazowe bez obaw o wyst膮pienie zak艂贸ce艅. Przed przyst膮pieniem do wypompowywania wody ze studni, ci臋cia desek drewnianych lub innej czynno艣ci, w kt贸rej niezb臋dne jest u偶ycie urz膮dze艅 zasilanych tr贸jfazowo, nale偶y zadba膰 w pierwszej kolejno艣ci o odpowiednie zabezpieczenia 鈥 nie tylko przeci膮偶eniowe i zwarciowe, ale r贸wnie偶 te, kt贸re automatycznie dokonuj膮 sprawdzenia kolejno艣ci faz i potencjalnego zaniku napi臋cia.