Guides


Zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem (PZ-829 RC)

Zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem (PZ-829 RC)

Na jak najdłuższej żywotności pompy wody zależy chyba każdemu użytkownikowi. Aby zapewnić taką możliwość, producenci tego typu urządzeń budują je z najtrwalszych materiałów oraz z wykorzystaniem najnowszych dostępnych technologii. Niestety, nawet najlepsze pompy mogą ulec zniszczeniu, a główną tego przyczyną jest suchobieg, który prowadzi do zatarcia jej silnika. Co to jest suchobieg i jak efektywnie zabezpieczyć urządzenie przed nim?

Czym jest suchobieg?

Suchobiegiem można określić pracę pompy na sucho, bez udziału wody. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn awarii pomp, która prowadzi do ich zatarcia. Co istotne, suchobieg jest trudny do przewidzenia, ponieważ może pojawić się w każdym momencie. Stąd też problematyczne staje się przeciwdziałanie takiemu zjawisku.

Należy pamiętać, że praca bez wody jest zabójcza dla pompy. Dochodzi wówczas do zwiększonego tarcia elementów urządzenia przy braku chłodzenia, czego konsekwencją jest zatarcie. Na szczęście, skuteczne zabezpieczenie przed suchobiegiem istnieje!

Przyczyny suchobiegu

Praca na sucho może dotyczyć zarówno pomp głębinowych, jak i modeli ssących. Suchobieg pojawia się z kilku podstawowych powodów. Przede wszystkim przyczyna takiego zjawiska może być zbyt duża moc pompy w stosunku do wydajności studni. Kolejną przyczyną problemu jest instalacja pompy lub ssaka pompy ssącej na granicy ssania (może dojść do zerwania lustra wody). Częstym problemem jest również montaż pompy bez wzięcia pod uwagę możliwości obniżenia się lustra wody na skutek np. upalnej pogody lub długotrwałego braku opadów. Najczęściej dochodzi wówczas do gwałtownego zerwania lustra wody, co prowadzi do pracy urządzenia na sucho i w konsekwencji do uszkodzenia pompy.

Dlaczego praca na sucho jest taka groźna dla pompy?

Zjawisko suchobiegu może pojawić się niespodziewanie, a co za tym idzie, trudno jest z wyprzedzeniem przewidzieć jego wystąpienie. Co więcej, w przypadku pomp głębinowych, które pracują wiele metrów pod ziemią, ich praca jest w zasadzie bezgłośna, stąd też nie da się organoleptycznie stwierdzić, czy urządzenie pracuje w optymalnych warunkach. Nie jest również możliwa kontrola poziomu cieczy, w jakiej funkcjonuje pompa.

Brak wody wpływa na brak możliwości chłodzenia silnika pompy. Dodatkowo zwiększa się tarcie rozgrzewających się elementów, co w konsekwencji prowadzi do zatarcia hydrauliki pompy, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia silnika. Termiczne zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem nie zda tutaj egzaminu, ponieważ podstawowym zadaniem takiego rozwiązania jest jedynie asekuracja uzwojenia silnika. Nie będzie więc ono w stanie na czas wykryć wzrostu temperatury hydrauliki pompy.

Skuteczne zabezpieczenie przed suchobiegiem

Najprostszym i jednocześnie najbardziej efektywnym sposobem umożliwiającym zabezpieczenie pompy przed przeciążeniem, deficytem przepływu wody oraz pracą na sucho jest elektroniczny układ zabezpieczający.

Zabezpieczenie pompy przed pracą na sucho to specjalny przekaźnik poziomu cieczy PZ-829 RC F&F https://www.fif.com.pl/pl/czujniki-poziomu-cieczy/887-przekaznik-kontroli-poziomu-cieczy-pz-829-rc.html, który wykrywa obecność cieczy przewodzącej prąd elektryczny na poziomach zamontowania sond zalania. Tego typu urządzenie utrzymuje stany minimum i maksimum kontrolowanej cieczy w zakresie wyznaczonym przez użytkownika.

Współczesny rynek oferuje różne wersje tego typu urządzeń, jednak sposób ich działania jest w zasadzie podobny. Funkcjonowanie elektronicznego układu zabezpieczającego opiera się na stałym pomiarze prądu płynącego pomiędzy elektrodami sondy (przewodnictwo prądu przez ciecz). W momencie wykrycia nieprawidłowości (brak cieczy pomiędzy elektrodami) przekaźnik zabezpieczający pompę przed suchobiegiem wyłącza urządzenie, eliminując tym samym ryzyko zatarcia silnika.

Przekaźniki, elektrosondy, hydrostaty, falowniki

Przekaźnik poziomu wody odpowiada za wyłączenie zasilania pompy przy wykryciu spadku poziomu wody do określonego limitu dolnego, a także za ponowne włączenie urządzenia, gdy poziom cieczy osiągnie górny pułap.

Do szacowania poziomu wody wykorzystywane są sondy, które mierzą opór przepływu prądu pomiędzy elektrodami (studnie głębinowe). W przypadku wynurzenia się jednej z nich ponad lustro wody dochodzi do gwałtownego wzrostu oporu, co jest podstawą do wyłączenia pompy. Z kolei hydrostaty wykorzystywane są do mierzenia poziomu cieczy w większych zbiornikach, szczególnie tych przeznaczonych do gromadzenia miękkiej wody lub deszczówki, czyli tam, gdzie sondy oparte na pomiarze oporu przepływu prądu elektrycznego nie zdadzą egzaminu.

W podobny sposób działają wyłączniki pływakowe do pomp zanurzeniowych, z tym że mają one o wiele prostszą konstrukcję, przez co są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei falowniki do pomp to zaawansowane technicznie urządzenia, które zapewniają optymalny sposób kontrolowania oraz sterowania pracą pomp. Nie tylko chronią one przed suchobiegiem, ale również zabezpieczają pompę przed innymi niepożądanymi zdarzeniami (np. przeciążenia, asymetrie, brak fazy w silnikach trójfazowych, zbyt wysokie lub za niskie napięcie). Falowniki pozwalają na restart urządzenia po przerwie w dopływie prądu, zapewniając przy tym łagodne rozruchy i zatrzymania pracy pompy.

Optymalne zabezpieczenie przed suchobiegiem od F&F

Zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem to niezwykle funkcjonalne i nieodzowne rozwiązanie, będące standardem w nowoczesnych instalacjach wodnych. Przekaźnik poziomu wody F&F to urządzenie energooszczędne i niezawodne w każdej sytuacji. W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór nowoczesnych układów elektronicznych służących do kontroli poziomu cieczy. To profesjonalne urządzenia gwarantujące pełną ochronę przed suchobiegiem i przeciążeniem, które znakomicie sprawdzą się w przypadku silników jednofazowych pomp głębinowych, hydroforowych, ogrodowych, basenowych, cyrkulacyjnych oraz pomp do ścieków. Dostępne są również zabezpieczenia do silników 3-fazowych.