Guides


Nowoczesne liczniki energii elektrycznej z modbusem i M-busem od F&F

Nowoczesne liczniki energii elektrycznej z modbusem i M-busem od F&F

Nowoczesne liczniki energii elektrycznej z modbusem i M-busem od F&F

Rozw贸j tzw. bran偶y smart meteringu przyczyni艂 si臋 r贸wnie偶 do energicznego wzrostu ilo艣ci rozwi膮za艅 dost臋pnych na rynku, kt贸re pozwalaj膮 na zdalny odczyt licznik贸w i miernik贸w, w tym przede wszystkim licznik贸w energii elektrycznej, gazomierzy czy wodomierzy. Najnowocze艣niejsze urz膮dzenia tego typu pracuj膮 wed艂ug kilku protoko艂贸w komunikacyjnych, kt贸re warto zna膰.

Modbus i M-bus

Najnowsze liczniki energii elektrycznej dwukierunkowe https://www.fif.com.pl/pl/51-liczniki-zuzycia-energii-elektrycznej dzia艂aj膮 w oparciu o protok贸艂 komunikacyjny M-bus daj膮 mo偶liwo艣膰 zdalne odczytu pomiar贸w i stosunkowo proste przekazanie takich informacji do system贸w BMS. Z kolei najbardziej popularne systemy BMS/SCADA dzia艂aj膮 wed艂ug protoko艂u Modbus, poniewa偶 zapewnia on szerokie mo偶liwo艣ci ich integracji z pozosta艂ymi elementami instalacji, czyli np. fotowoltaika, HVAC, czy systemy przeciwpo偶arowe.

Protok贸艂 komunikacyjny Modbus powsta艂 w 1979 roku, a stworzy艂a go firma Modicon. Pocz膮tkowo s艂u偶y艂 on do komunikacji z programowalnymi kontrolerami tej firmy. Najwa偶niejsze cechy protoko艂u Modbus to:

  • zosta艂 opracowany g艂贸wnie z my艣l膮 o zastosowaniach w automatyce

  • jest otwarty i wolny od op艂at

  • przesy艂ane informacje s膮 precyzyjne i zabezpieczone przed przek艂amaniami

  • protok贸艂 sygnalizuje b艂臋dy odczytu

  • jest standardem przyj臋tym przez wi臋kszo艣膰 producent贸w sterownik贸w przemys艂owych

  • 艂atwy do wdro偶enia i utrzymania

Aby odczyta膰 liczniki dwukierunkowe z M-bus, w systemie nadrz臋dnym niezb臋dne jest zastosowanie rozwi膮zania integruj膮cego liczniki z odpowiednim oprogramowaniem dla protoko艂u danego systemu. U偶ywa si臋 w tym celu konwerter贸w protoko艂u M-bus. Urz膮dzenia tego typu mog膮 udost臋pnia膰 informacje z licznik贸w w wielu popularnych protoko艂ach komunikacyjnych (np. BACnet, KNX, Modbus, PROFIBUS, PROFINET czy SNMP).

Liczniki z pomiarem bezpo艣rednim i po艣rednim

W uk艂adzie bezpo艣rednim (pomiar bezpo艣redni) obwody pr膮dowe licznika w czasie pomiaru 艂膮cz膮 si臋 bezpo艣rednio z obwodami podlegaj膮cymi pomiarowi (np. licznik zu偶ycia energii LE-03MW F&F). Z kolei obwody napi臋ciowe s膮 zasilane napi臋ciem mierzonych obwod贸w. Takie rozwi膮zanie wykorzystuje si臋 szczeg贸lnie w miejscach, w kt贸rych zapotrzebowanie na energi臋 elektryczn膮 jest niewielkie (moc przy艂膮czeniowa do 40 kW).

W uk艂adzie po艣rednim (pomiar po艣redni) liczniki energii elektrycznej wykorzystywane s膮 wsz臋dzie tam, gdzie konieczne s膮 napi臋cia o warto艣ci wi臋kszej ni偶 400 V. W tym przypadku zar贸wno obwody pr膮dowe, jak i napi臋ciowe zasilane s膮 za pomoc膮 konkretnych przek艂adnik贸w napi臋ciowych i pr膮dowych. Tutaj zasada dzia艂ania jest bardzo zbli偶ona do tej stosowanej w licznikach do pomiaru p贸艂po艣redniego.

Wykorzystywanie uk艂ad贸w pomiarowych p贸艂po艣rednich i po艣rednich pozwala na bezpieczne, a zarazem precyzyjne mierzenie wysokich warto艣ci nat臋偶enia w obwodach przy u偶yciu przyrz膮d贸w o mniejszym zakresie pomiarowym.

Liczniki energii elektrycznej od F&F

F&F posiada szerok膮 ofert臋 licznik贸w, wykorzystywanych przede wszystkim do mierzenia poboru energii elektrycznej w uk艂adzie pomiarowym bezpo艣rednim i p贸艂po艣rednim. S膮 one niezast膮pione szczeg贸lnie one w domach jednorodzinnych wyposa偶onych w instalacj臋 tr贸jfazow膮, a tak偶e w warsztatach, zak艂adach us艂ugowych, sklepach, budynkach przemys艂owych oraz wsz臋dzie tam, gdzie warto艣膰 mocy przy艂膮czeniowej przekracza 40 kW, natomiast napi臋cie to 400 V.

Na uwag臋 zas艂uguje przede wszystkim licznik LE-02d-CT z programowaln膮 przek艂adni膮. Mo偶e on wsp贸艂pracowa膰 z przek艂adnikami o pr膮dzie pierwotnym nawet 6000 A, przez co doskonale sprawdza si臋 w wymagaj膮cych zastosowaniach.

W ofercie F&F znajduj膮 si臋 r贸wnie偶 inteligentne liczniki do pomiaru p贸艂po艣redniego z mo偶liwo艣ci膮 dwustronnej komunikacji (np. licznik zu偶ycia energii LE-03MB CT), modele z funkcj膮 analizy parametr贸w sieci oraz wiele innych propozycji z tej kategorii.

Na co zwr贸ci膰 uwag臋 przy wyborze rozwi膮za艅 do zdalnego odczytu licznik贸w?

  • obs艂ugiwane protoko艂y komunikacyjne

  • 艂atwo艣膰 monta偶u i konfiguracji hardware/software

  • specyfikacja techniczna i parametry pracy urz膮dze艅

Kluczowe znaczenie podczas wyboru takich rozwi膮za艅 powinna mie膰 wi臋c przede wszystkim 艂atwo艣膰 monta偶 oraz konfiguracji systemu. Im wi臋cej narz臋dzi do automatycznego skanowania magistrali oraz diagnozy, tym mniej, jaki trzeba po艣wi臋ci膰 na monta偶. Uwag臋 warto zwr贸ci膰 r贸wnie偶 na specyfikacj臋 techniczn膮 danego urz膮dzenia, czy zakres temperatur pracy.

Korzy艣ci z zastosowania MeternetPRO

Na prosty, 艂atwy w obs艂udze, a przede wszystkim zdalny odczyt i konfiguracj臋 urz膮dze艅 w domowym systemie pozwala aplikacja MeternetPRO z bezp艂atnym programem serwisowym LE Config F&F. Pozwala on na testowy odczyt warto艣ci naliczonej energii elektrycznej oraz dokonanie podstawowych nastawie艅 parametr贸w licznika, a tak偶e multimetr贸w, przetwornik贸w pomiarowych, modu艂贸w rozszerze艅 wej艣膰/wyj艣膰 i innych urz膮dze艅 pomiarowych komunikuj膮cych si臋 z wykorzystaniem protoko艂贸w Modbus i M-bus. Wymiana danych pomi臋dzy urz膮dzeniami realizowana jest po sieciach standardu RS-485, M-bus lub lokalnej sieci komputerowej LAN. Program wraz z baz膮 danych zainstalowany jest na specjalnym serwerze MT-CPU-1, kt贸ry pracuje w sieci LAN.