Poradniki


Ile kosztuje inteligentny dom i od czego zacząć taką inwestycję

Ile kosztuje inteligentny dom i od czego zacząć taką inwestycję

Wbrew pozorom rozwiązania z zakresu smart home nie muszą być dla większości odbiorców niedostępne cenowo. Koszt inteligentnego domu jest oczywiście zróżnicowany, bo różne są wymagania domowników i warunki lokalowe, w których instaluje się wybrane systemy, a także stopień ich rozbudowania. Niemniej, nie da się nie zauważyć, że rozwiązania automatyki domowej proponowane obecnie przez jej producentów, zmierzają w kierunku uproszczenia procedur montażu i konfiguracji urządzeń, obniżenia ich kosztów, a w efekcie do upowszechnienia ich stosowania na szeroką skalę. Ile może zatem kosztować podstawowa wersja inteligentnego domu?


W artykule omówione są przykładowe produkty, które można wykorzystać, by stworzyć jedną z wersji inteligentnego domu – samodzielnie, bez konieczności zatrudnia fachowców od automatyki. Warto pamiętać, że jest to inwestycja „szeroko konfigurowalna”, dlatego nie ma jedynej słusznej odpowiedzi na pytanie o koszt inteligentnego domu. Zestawienie opiera się na propozycjach z serii FOX od F&F i szacunkowych cenach tych produktów, co przybliża rzędy kwot, w jakich trzeba się poruszać, planując swój smart home.

Zobacz też: Sterowania bramą przez wifi - prościej się nie da! Nowy system od F&F >>

Inteligentny dom – ile kosztuje centrala sterująca

Przed przystąpieniem do wybierania docelowych elementów wyposażenia domu, należy wybrać odpowiedni sterownik główny, który stanowi swoiste centrum dowodzenia. To z jego poziomu zarządza się wszystkimi urządzeniami systemu inteligentnego domu. W przypadku systemu FOX nie ma konieczności zakupu i dodatkowego montażu sprzętowej centrali sterującej, jak ma to miejsce w przypadku typowych rozwiązań konstrukcyjnych z zakresu automatyki domowej. Konfiguracja i zarządzanie systemem odbywa się z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej FOX, która daje użytkownikowi szeroki zakres możliwości programowania poszczególnych modułów, które jej podlegają. Aplikację można pobrać za darmo ze strony Sklepu Google Play dla urządzeń mobilnych z systemem Android, a także z AppStore – dla urządzeń mobilnych z systemem Apple iOS.

Inteligentny dom – koszt sterowników oświetlenia

Sterowanie oświetleniem to zwykle jeden z pierwszych wyborów, jeśli chodzi o „budowanie” inteligentnego domu. Przykładowym produktem może być ściemniacz 230 V Wi-DIM1S1-P z serii FOX od F&F. To moduł, który pozwala precyzyjnie ustawić natężenie oświetlenia dla pojedynczego źródła światła lub dla grupy źródeł światła o maksymalnym poborze mocy do 180 VA. Moduł ściemniacza FOX Dimmer obsługuje zarówno nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED, jak i tradycyjne lampy inkandescencyjne. Sterowanie modułem realizowane jest z poziomu aplikacji FOX. Koszt modułu ściemniacza to około 150 zł.

Inteligentny dom – cena wygody

Jedną z podstaw inteligentnych domów jest zapewnianie sterowania dowolnymi urządzeniami zarówno będąc w domu jak i poza nim. System FOX oferuje kilka urządzeń pozwalających na włączanie/wyłączanie dowolnych odbiorników, również z możliwością pomiaru energii zużytej przez podłączone urządzenia.

przekaźnik wifi

Fot. Niezbędny w inteligentnym domu moduł przekaźnika Wi-Fi SWITCH & ENERGY z serii FOX od F&F.


Przykładem może być moduł przekaźnika Wi-Fi WI-R1S1-P z serii FOX od F&F. Przekaźnik ten steruje załączaniem i wyłączaniem dowolnych urządzeń elektrycznych na napięcie znamionowe 230 VAC o maksymalnym poborze mocy znamionowej do 2300 VA. W tym zakresie mocowym mieszczą się między innymi takie urządzenia jak sprzęt AGD, odbiorniki podłączane do gniazd 230V i oświetlenie. Moduł posiada także wbudowaną funkcję monitoringu zużycia energii elektrycznej przez odbiorniki nim sterowane. Poprzez dedykowaną aplikację mobilną FOX można zaprogramować indywidualny harmonogram czasowy dla przekaźnika Wi-Fi Switch & Energy i – przykładowo – za pośrednictwem tego modułu załączać zasilanie grzejnika elektrycznego na 15 minut przed powrotem do domu czy mieszkania, aby wejść do odpowiednio nagrzanego pomieszczenia (lub pomieszczeń). Szacunkowa cena modułu przekaźnika Wi-Fi z serii FOX wynosi 180 zł.

Co jeszcze należy brać pod uwagę, tworząc inteligentny dom?

Ilość rozwiązań technicznych spotykanych na rynku urządzeń smart home sprawia, że nawet przy bardzo niestandardowych wymaganiach, udaje się zwykle zaspokoić potrzeby domowników inteligentnego domu. Oprócz zmodyfikowanych systemów oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, przy tworzeniu instalacji inteligentnego domu zdecydowanie warto wziąć pod uwagę także asystenta głosowego (na przykład Google Assistant), z pomocą którego można sterować poszczególnymi elementami automatyki domowej (np. roletami, otwieraniem i zamykaniem bramy, urządzeniami RTV) poprzez wydawanie sprecyzowanych wcześniej komend głosowych. Istotne są także zabezpieczenia, takie jak czujniki i alarmy pożarowe, zabezpieczenia antywłamaniowe, przeciwzalaniowe, jak i symulatory obecności.

system sterowania wifi FOX


Fot. System FOX od F&F został zaprojektowany z myślą o potrzebach polskich użytkowników i tak opracowany, aby umożliwić im jego samodzielny montaż oraz konfigurację.


Jeśli istnieje już wstępny szkic instalacji inteligentnej dla domu i jest się na etapie wybierania konkretnych produktów, oprócz sprawdzenia, czy spełniają one wymagania domu i jego mieszkańców, należy także zwrócić uwagę na ich wzajemną kompatybilność. Przykładowo, F&F FOX nie jest kompatybilny z F&Home RADIO. Urządzenia tych systemów różnią się od siebie między innymi sposobem konfiguracji oraz wymagają osobnego oprogramowania dla urządzeń mobilnych, z których można sterować tymi systemami.

Aby poznać więcej ciekawych opcji dla inteligentnego domu, najlepiej przejrzeć ofertę produktów F&F FOX lub skontaktować się z naszym działem wsparcia technicznego, który udzieli wszelkiej niezbędnej pomocy przy doborze wyposażenia do instalacji inteligentnego domu pod indywidualne wymagania.