Gdzie sprawdzi się automat schodowy?
Włączniki schodowe wykorzystujemy do oświetlania ciągów komunikacyjnych, takich jak korytarze, klatki schodowe, schody, na określony czas.
Zasada działania włączników czasowych schodowych
Zastosowanie czasowego włącznika schodowego umożliwia włączenie światła za pomocą zwykłego przycisku chwilowego (dzwonkowego). Światło włączamy na określony, ustawiony czas. Po upływie tego czasu światło automatycznie zgaśnie.
Gdy światło wyłączy się zbyt szybko, kolejne wciśnięcie łącznika uruchamia ponownie włącznik schodowy. Następuje wówczas załączenie oświetlenia po raz kolejny na ten sam czas.
Dodatkowe funkcje automatów schodowych F&F
Funkcja przeciwblokady
Funkcja przeciwblokady zapobiega zablokowaniu przycisku za pomocą np. zapałki (popularne na klatkach schodowych). Jak zadziała w takim przypadku automat? Odmierzy czas, wyłączy światło i dopiero po usunięciu blokady (zapałki) możemy je włączyć ponownie.
Funkcja sygnalizacji wyłączenia oświetlenia
Automat schodowy z funkcją sygnalizacji wyłączenia oświetlenia po ustawionym czasie zadziałania (podtrzymanie oświetlenia), zanim spowoduje zupełne wyłączenie światła, na 30 sekund zmniejsza jego jasność o ok. połowę. I dopiero po tym czasie „ostrzeżenia” wyłącza oświetlenie.
Wbudowany ogranicznik poboru mocy
Gdy wartość ustalonej mocy pobieranej przez odbiorniki w danym obwodzie zostanie przekroczona, ogranicznik poboru mocy automatycznie odłączy zasilanie.
Współpraca automatu schodowego z przyciskami podświetlanymi
Większość automatów schodowych F&F poprawnie współpracuje z podświetlanymi przyciskami. Zawsze jednak zalecamy upewnienie się. Podajemy tę informację przy każdym z urządzeń. Jeżeli automat schodowy nie współpracuje z przyciskami podświetlanymi, jego zastosowanie spowoduje nieprawidłową pracę układu (np. samoczynne wzbudzenia).
Funkcja załączania sekwencyjnego KASKADA. Efekt fali świetlnej na schodach
Dzięki urządzeniu z taką funkcją uzyskujemy efekt kolejno podświetlających się stopni.