Analogowe i cyfrowe przetworniki pomiarowe i temperatury 

Jest 40 produktów.

Przetworniki pomiarowe

Przetwornik pomiarowy to taki rodzaj urządzenia pomiarowego, które przetwarza, według określonej zależności i w granicach określonej dokładności, sygnały pomiarowe.
W zależności od rodzaju zmierzonego sygnału wejściowego i przetworzonego sygnału wyjściowego rozróżnia się następujące typy przetworników pomiarowych:

  • Przetwornik pomiarowy analogowo-analogowy A/A - nazywany przetwornikiem analogowym;
  • Przetwornik pomiarowy analogowo-cyfrowy A/C lub A/D; przeznaczony do przetwarzania sygnału analogowego na sygnał cyfrowy;
  • Przetwornik pomiarowy cyfrowo-analogowy (C/A lub D/A), o działaniu odwrotnym niż przetwornik pomiarowy A/C
  • Przetwornik pomiarowy cyfrowo-cyfrowy nazywany potocznie przetwornikiem cyfrowym
  • Przetwornik pomiarowy, którego sygnałem wyjściowym jest wielkość mierzona nazywany jest czujnikiem, sensorem lub także przetwornikiem pomiarowym wejściowym.

Czytaj więcej >>Filtry

Włączone filtry:
  Napięcie zasilania
  Wymiary
  Montaż
  Porty
  Sonda temperatury
  Zakres pomiarowy
  Protokół komunikacyjny
  Ilość wejść cyfrowych
  Sygnał wyjściowy
  Precyzja odczytu rejestru
  Ilość wejść analogowych
  na stronę
  Pokazuje 1 - 12 z 40 elementów
  Pokazuje 1 - 12 z 40 elementów

  Przetwornik pomiarowy o ponadprzeciętnych możliwościach

  Dzisiejsze przetworniki pomiarowe mogą więcej. Ich funkcjonalności już dawno wykroczyły poza podstawowe ramy zadań przypisywanych dotychczas tego typu urządzeniom. Ich konstrukcję można podzielić na poszczególne funkcyjne bloki składowe przetworników pomiarowych.

  Standardowy przetwornik pomiarowy składa się najczęściej z bloku wejściowego, do którego podłączany jest czujnik, przetwornika A/C, który odpowiada za konwersję sygnału z sensora do postaci cyfrowej oraz bloku z izolatorem optycznym, który zapewnia separację galwaniczną (separacja galwaniczna blokuje przepływ zaburzeń do systemu nadrzędnego).

  Przetwornik pomiarowy posiada również mikroprocesor, odpowiedzialny za wykonywanie na sygnale cyfrowym różnych operacji. Przetwornik pomiarowy to także blok wyjściowy, w którym znajduje się m.in. przetwornik cyfrowo-analogowy oraz wyjście (np. z sygnałem prądowym 4...20 mA lub napięciowym 0…10V).

  Czujniki do wejść miliwoltowych

  Przetworniki pomiarowe mogą posiadać różnego rodzaju wejścia. W przypadku np. urządzeń mierzących temperaturę będą to wejścia z możliwością podłączenia czujników rezystancyjnych, cyfrowych oraz termopar. Przetworniki pomiarowe wyposażone mogą być również w wejścia napięciowe miliwoltowe.

  Jakie czujniki podłącza się do wejść miliwoltowych? W przypadku sygnałów pomiarowych o wartościach miliwoltowych konieczna jest zazwyczaj ich konwersja na sygnał prądowy 4... 20 mA o większej odporności na zaburzenia. Do tego typu wejść podłączane są czujniki pracujące w oparciu o tzw. zjawisko Halla oraz czujniki tensometryczne. W przypadku pierwszych sensorów stosuje się je m.in. do pomiarów prędkości, położenia oraz poziomu. Z kolei tensometry stanowią część składową np. urządzeń do pomiaru sił ściskających, rozciągających oraz naprężeń.

  Jakie przetworniki pomiarowe wybrać?

  Wybierając przetwornik pomiarowy, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ilość wejść, które powinno posiadać takie urządzenie tak, aby mogło być w pełni kompatybilne z danym systemem pomiarowym. Warto rozważyć również kupno przetwornika, który posiada więcej niż jedno wejście. Pomiar tej samej wielkości jednocześnie przez dwa sensory podłączone do dwóch niezależnych wejść zapewnia m.in. odpowiednią redundancję oraz wyższą niezawodność. Takie rozwiązania warto również instalować wszędzie tam, gdzie wiele punktów pomiarowych jest skupionych na jednym obszarze.

  Analogowe i cyfrowe przetworniki pomiarowe i temperatury od F&F to gwarancja jakości, bezawaryjności i ogromnych możliwości tych urządzeń.

  Sprawdź naszą ofertę i wybierz odpowiedni przetwornik pomiarowy na miarę swoich potrzeb!