Kategorie

Czujniki ruchu i zmierzchu na podczerwień, mikrofalowe oraz laserowy czujnik schodowy 

Jest 50 produktów.

Różnorodność. Poznaj naszą ofertę czujników ruchu.

W ofercie czujników ruchu F&F znajdziecie urządzenia o zróżnicowanych parametrach.
W naszym katalogu posiadamy:

    • czujniki ruchu i zmierzchu na podczerwień (określane też czujnikami pasywnymi lub czujnikami PIR),
    • czujniki mikrofalowe (aktywne czujniki ruchu, czujniki radarowe),
    • czujniki ruchu laserowe do sterowania oświetleniem schodów (czujnik schodowy).

Ich sposób montażu również jest zróżnicowany. Proponujemy:

    • czujniki ruchu natynkowe,
    • czujki montowane w puszce podtynkowej.

Czujniki ruchu sufitowe 360 stopni.
Zwolenników sufitowego montażu czujek ruchu na pewno zadowolą plafony ze wbudowanymi czujnikami ruchu. Plafony wyposażyliśmy w klosze szklane lub z tworzywa HDPE.
Nasze czujniki ruchu posiadają regulowany czujnik jasności, aby jak najlepiej dopasować swoje działanie do potrzeb użytkowników.

Ze względu na czułość, praktycznie każdy z naszych mikrofalowych czujników ruchu sprawdzi się także jako czujnik obecności.

Czytaj więcej >>

Filtry

Włączone filtry:
    Napięcie zasilania
    Montaż
    Pole detekcji poziomej
    Maksymalny prąd obciążenia AC-1
    Rodzaj detekcji
    na stronę
    Pokazuje 1 - 12 z 50 elementów
    Pokazuje 1 - 12 z 50 elementów

    Czujniki ruchu. Zastosowanie

    Czujniki ruchu do włączania światła

    Praca czujników ruchu zwiększa naszą wygodę i bezpieczeństwo na co dzień. Przyzwyczailiśmy się do rezultatów działania czujek ruchu już do tego stopnia, że ich nie dostrzegamy. Włączają światło wtedy, gdy tego najbardziej potrzebujemy. Pozwalają po zmroku wygodnie otworzyć drzwi, przejść korytarzem, wcisnąć właściwy przycisk domofonu. Dzięki pracy czujników ruchu czujemy się bezpiecznie, ponieważ włączają światło tam, gdzie to niezbędne i tylko wtedy, gdy to niezbędne. Załączają światło na określony czas, który wywołujemy jedynie naszym ruchem. Dlatego zainstalowanie czujek ruchu ma też wymiar ekonomiczny- pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd.

    Wentylacja na czujnik ruchu

    Czujniki ruchu wykorzystamy również do automatycznego włączenia wentylacji. Jest to rozwiązanie często spotykane w toaletach, gdy światło i wentylator włączają się automatycznie po wejściu.

    Jak działają czujniki ruchu?

    Czujniki ruchu na podczerwień

    Określenia równorzędne to czujniki ruchu PIR (z ang. Passive Infra Red) lub pasywne czujniki ruchu.

    Działanie czujników ruchu na podczerwień polega nawykrywaniu przemieszczania się źródeł ciepła znajdujących się w ich zasięgu. Są tym skuteczniejsze, im obiekt jest większy, cieplejszy i porusza się szybciej. Sam czujnik nie nadaje żadnych sygnałów. Ze względu na tę „bierność” w wysyłaniu sygnałów czujniki ruchu PIR nazywamy pasywnymiczujnikami ruchu.

    Poprawne działanie czujnika ruchu PIR jest uzależnione od warunków termicznych. Na jego skuteczność wpływają również:

    • ilość ciepła emitowanego przez poruszający się obiekt,
    • jego rozmiar,
    • kierunek, w którym przemieszcza się obiekt, jego prędkość i wielkość.

    Temperatura otoczenia jest niezwykle ważnym elementem dla pracy czujnika ruchu podczerwieni. Działanie czujnika ruchu PIR może zakłócić np. niewielka różnica temperatury między obiektem w zasięgu działania czujnika a temperaturą otoczenia. Stanie się tak, gdy zainstalujemy czujnik ruchu w zazwyczaj nasłonecznionym pomieszczeniu lub w pobliżu stałego źródła ciepła (kaloryfer). Działanie pasywnego czujnika ruchu zostanie zakłócone także wówczas, gdy źródło ciepła będzie przemieszczało się z małą prędkością bezpośrednio w kierunku czujnika ruchu. Czujnik ruchu na podczerwień nie zadziała też prawidłowo, gdy rozmiar obiektu będzie stosunkowo niewielki w porównaniu z obszarem działania czujnika.

    Zaburzyć pracę czujnika ruchu podczerwieni może również włączenie lub wyłączenie światła w jego pobliżu. Dużą i szybką zmianę temperatury żarówki czujka ruchu może zinterpretować jako poruszający się obiekt.

    Czujniki ruchu mikrofalowe (Microwave Sensor) to czujniki aktywne.

    Mikrofalowy czujnik ruchu działa jak radar. Emituje i odbiera fale elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości 5,8 GHz. Moc fal elektromagnetycznych jest niewielka. To nawet nie 1% mocy emitowanej przez telefony komórkowe. Czujnik ruchu mikrofalowy analizuje fale odbite od przeszkód i na tej podstawie bardzo precyzyjnie wykrywa nawet niewielki ruch. Wykrycie ruchu spowoduje automatyczne załączenie oświetlenia. Będzie ono włączone, dopóki ruch będzie trwał. Brak ruchu w polu detekcji wyzwoli czas podtrzymania oświetlenia. Ponowny ruch w zasięgu działania aktywnej czujki ruchu i jego zanik w trakcie odmierzania czasu wyzwoli czas podtrzymania od początku.

    W przeciwieństwie do czujników ruchu PIR, mikrofalowe czujniki ruchu nie reagują na zmianę temperatury. Są natomiast bardziej czułe. Aktywne czujniki ruchu wykrywają ruch nawet przez drewniane drzwi, szkło, płyty typu karton-gips, podwieszane sufity. Dlatego z powodzeniem można ukryć mikrofalowy czujnik ruchu w oprawie lampy lub w podsufitce. W zależności od sytuacji jest to oczywiście zarówno jego zaletą, jak i wadą.

    Większość mikrofalowych czujników ruchu F&F może służyć jako czujniki obecności. Identyfikują ponowny ruch w okresie podtrzymania oświetlenia i utrzymują je wtedy nadal włączone. Niektóre aktywne czujniki ruchu firmy F&F są wyposażone w automaty zmierzchowe (czujniki zmierzchu), co uniemożliwia załączenie oświetlenia w ciągu dnia.

    Laserowy czujnik ruchu. (Czujnik odległości ToF)

    W ofercie czujników ruchu F&F posiadamy również laserowy czujnik ruchu. Urządzenie wykorzystuje technologię Time of Flight. Zasada działania laserowego czujnika odległości typu ToF polega na emisji wiązki światła i pomiarze jego opóźnienia, gdy powraca po odbiciu się od przeszkody. W ten sposób precyzyjnie określana jest odległość obiektu. Jeżeli przeszkoda znajdzie się w odległości mniejszej niż ustawiony próg zadziałania, to czujnik zareaguje i włączy światło. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się np. do załączania światła na otwartych schodach, gdzie istotne jest, aby laserowy czujnik ruchu wykrywał obecność tylko na schodach i ignorował wszystko, co dzieje się poza nimi.
    Czujnik ruchu w naszej ofercie występuje z czołówką w kilkunastu wariantach kolorystycznych.

    Montaż czujników ruchu

    Czujki ruchu mogą być instalowane w puszce podtynkowej lub natynkowo. W swojej ofercie posiadamy również czujniki sufitowe. Jeżeli poszukujecie rozwiązania typu „2 w 1”, oferujemy plafony z wbudowanym czujnikiem ruchu, z kloszem szklanym lub z tworzywa HDPE. W przypadku czujników sufitowych zalecamy montaż na suficie, ale przy ścianie (powszechną praktyką jest montaż pośrodku sufitu). Czujnik zamontowany przy ścianie będzie działał sprawniej i szybciej zareaguje na poruszające się obiekty.

    Jaki zewnętrzny czujnik ruchu wybrać?

    Czujniki ruchu pracują na zewnątrz i wewnątrz budynków. Na zewnątrz możemy je instalować po spełnieniu określonych warunków. Dotyczą przede wszystkim miejsca instalacji. Zewnętrzne czujniki ruchu nie powinny być montowane w miejscach, gdzie są narażone na bezpośrednie opady deszczu lub śniegu oraz na zachlapanie wodą lub inną cieczą.

    Ze względu na swoje właściwości, na zewnątrz sprawdzą się przede wszystkim czujniki ruchu PIR. Jeżeli nie mamy orientacji w rodzajach i właściwościach czujek ruchu, czy jakichkolwiek innych urządzeń elektrycznych, a chcemy, żeby sprawnie działały na zewnątrz, szukajmy informacji o stopniu szczelności IP.

    Co to jest IP?

    Dwucyfrowy kod IP to informacja dla nas, jaki stopień ochrony przed czynnikami zewnętrznymi zapewnia obudowa urządzenia elektrycznego. Zgodnie z normą PN-EN 60529:2003.

    Pierwsza cyfra oznacza, że obudowa chroni przed dostępem do niebezpiecznych części umieszczonych wewnątrz i równocześnie zabezpiecza przed wnikaniem do wnętrza obcych ciał stałych (zakres 0-6). Z kolei druga cyfra kodu określa stopień wodoszczelności obudowy zewnętrznego czujnika ruchu (zakres 0-9).

    Przykład: Zewnętrzny czujnik ruchu na podczerwień DR-04, do montażu natynkowego, charakteryzuje się IP 65. Taki kod oznacza, że obudowa jest pyłoszczelna i odporna na strugi wody spadające na obudowę z dowolnej strony.