Czujnik ruchu DR-05 W biały

Czujnik ruchu DR-05 W biały

DR-05W, 5908312591887

Opis produktu

Czujnik ruchu podczerwieni (pasywny)
Do montażu natynkowego
IP44


Automatycznie, czasowo załącza oświetlenie w przypadku pojawienia się osoby lub innego obiektu w takich miejscach, jak: korytarze, podwórza, podejścia i podjazdy,  garaże, itp.

Działanie czujnika ruchu podczerwieni

Czujnik ruchu podczerwieni działa poprzez wykrywanie przemieszczania się źródeł ciepła, które znajdują się w obszarze jego działania.


Na skuteczność detekcji mają wpływ:
- ilość ciepła emitowanego przez poruszający się obiekt oraz temperatura otoczenia,
- wielkość poruszającego się obiektu,
- kierunek oraz prędkość ruchu.

Efektywność  czujnika ruchu podczerwieni będzie najmniejsza gdy:
- temperatura poruszającego się obiektu jest zbliżona do temperatury otoczenia (np. nasłonecznione pomieszczenie, kaloryfer w polu detekcji, itp.),
- obiekt porusza się z małą prędkością bezpośrednio w kierunku czujnika ruchu,
- rozmiary poruszającego się obiektu będą niewielkie w porównaniu z obszarem strefy detekcji.

Przykładowe sytuacje mogące doprowadzić do nieprawidłowej pracy czujników ruchu podczerwieni:
- Źródła światła znajdujące się w polu detekcji czujnika ruchu PIR. Załączenie/wyłączenie światła powoduje dużą i szybką zmianę temperatury żarówki, co może być zinterpretowane przez czujnik ruchu podczerwieni jako poruszający się obiekt.

Napięcie zasilania195÷265 V AC
Maksymalny prąd obciążenia AC-15 A *
Czas wyłączenia10 s ± 3 s ÷ 10 min ± 2 min.
Detekcja ruchu0,6÷1,5 m/s
Pole detekcji poziomej0°÷180°
Pole detekcji pionowej0°÷90°
Maks. regulowany promień detekcji (h: 2.5 m, Temp. ˂ 24 °C)5÷12 m
Wysokość montażu czujnika1,8÷2,5 m
Zakres obrotu głowicy - w poziomie/w pionie180°/90°
Rodzaj detekcjipromieniowanie podczerwone
Przyłączezaciski śrubowe 1,5 mm2
Moment dokręcający0,3 Nm
Pobór mocy0,5 W
Temperatura pracy-20÷40°C
Wymiarygłowica rozłożona poziomo: 70 x 205 x 45 mm; głowica rozłożona pionowo: 70 x 140 x 110 mm
Montażnatynkowy
Stopień ochronyIP44
* Obciążenie o charakterze rezystancyjnym [AC-1]. W przypadku obciążeń o innym charakterze (np. oświetlenie LED) maksymalny prąd obciążenia może być znacząco niższy.
Więcej informacji: www.fif.com.pl/pl/content/24-wskazowki
Schemat podłączenia dla DR-05W

Czujniki ruchu na stałe zagościły w naszym życiu. Ich działania co dzień nawet nie zauważamy. Zainstalowane w sposób prawidłowy i przemyślany, zwiększają komfort naszego codziennego życia. Gdy wspomagają sterowanie oświetleniem, pozwalają oszczędzać energię elektryczną. To z kolei wpływa na wysokość rachunków za prąd. Czym jest czujnik ruchu? Jakiego rodzaju czujniki ruchu oferują ich producenci? Wybór jest urozmaicony, czego najlepszym przykładem jest oferta firmy F&F.

Rodzaje czujników ruchu

Ze względu na zasadę działania, wyróżniamy:

  • czujniki ruchu podczerwieni;
  • mikrofalowe czujniki ruchu;
  • laserowe czujniki ruchu.

Jak działają czujniki ruchu na podczerwień?

Czujniki ruchu podczerwieni lub czujniki ruchu PIR- z ang. Passive Infra Red. Wykrywają przemieszczanie się źródeł ciepła znajdujących się w obszarze ich działania. Nazywane są pasywnymi czujnikami ruchu, ponieważ same nie nadają żadnych sygnałów. Odbierają jedynie informacje dotyczące źródeł ciepła w swoim zasięgu.

Na skuteczność detekcji czujnika ruchu PIR mają wpływ:

  • ilość ciepła emitowanego przez poruszający się obiekt,
  • jego rozmiar,
  • kierunek i prędkość, z jaką się porusza,
  • temperatura otoczenia.
  • mała prędkość obiektu poruszającego się bezpośrednio w kierunku czujki,
  • niewielki rozmiar obiektu w stosunku do obszaru działania czujnika

Działanie czujnika ruchu PIR może więc zakłócić niewielka różnica temperatury między obiektem, który przemieszcza się w jego zasięgu, a otoczeniem. Np. wtedy, gdy czujnik ruchu jest zainstalowany w nasłonecznionym pomieszczeniu. Także, gdy w jego zasięgu znajduje się stałe źródło ciepła (kaloryfer). Na pracę czujników ruchu podczerwieni wpływają również źródła światła w pobliżu. Załączenie lub wyłączenie światła powoduje dużą i szybką zmianę temperatury żarówki. To z kolei może zostać zinterpretowane przez czujnik PIR jako poruszający się obiekt.

Na czym polega działanie mikrofalowych czujników ruchu?

Mikrofalowe, aktywne czujniki ruchu emitują i odbierają fale elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości 5,8 Ghz. Aktywny czujnik ruchu wykrywa zmiany w odbiciu emitowanych fal, gdy obiekt przemieszcza się w obszarze działania czujnika. Wykrycie tego ruchu powoduje automatyczne załączenie oświetlenia. Od tego momentu ciągły ruch będzie podtrzymywał włączone oświetlenie. Brak ruchu wyzwoli czas podtrzymania oświetlenia. Ponowny ruch w polu detekcji i jego zanik w trakcie odmierzania czasu wyzwoli czas podtrzymania od początku.

W przeciwieństwie do czujników ruchu na podczerwień, mikrofalowe czujniki ruchu nie reagują na zmianę temperatury. Są również bardziej czułe- łatwiej wykrywają ruch do i od czujnika. Aktywny czujnik ruchu wykrywa ruch przez płyty drewniane, płyty kartonowo-gipsowe, szkło i tworzywa sztuczne. Jest to zarówno jego zaleta, jak i wada.

Większość mikrofalowych czujek ruchu F&F może służyć jako czujniki obecności. Identyfikują ponowny ruch w okresie podtrzymania oświetlenia i utrzymują je nadal włączone. Niektóre aktywne czujniki ruchu firmy F&F wyposażone są w automaty zmierzchowe (włączniki zmierzchowe), co uniemożliwia automatyczne załączenie oświetlenia w ciągu dnia.

Jak działa laserowy czujnik odległości ToF?

W ofercie czujników ruchu F&F znajdziemy również laserowy czujnik odległości. Wykorzystuje on technologię Time of Flight. Laserowy czujnik odległości typu ToF emituje wiązki światła. Następnie mierzy opóźnienie, z jakim światło powraca po odbiciu się od przeszkody. Pozwala to precyzyjnie określić odległość obiektu. Następnie ta odległość jest porównywana z nastawionym zakresem detekcji. Jeżeli coś pojawi się w odległości mniejszej od wskazanej wartości, następuje załączenie światła. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się do załączania obwodów oświetleniowych, np. na otwartych schodach, gdzie istotne jest, aby czujnik wykrywał obecność tylko na schodach i ignorował wszystko, co dzieje się poza nimi.

Montaż czujników ruchu

Czujniki ruchu mogą być instalowane w puszce podtynkowej i natynkowo. W swojej ofercie posiadamy również czujniki nasufitowe. Jeżeli ktoś poszukuje rozwiązania typu „2 w 1”, oferujemy plafony z wbudowanym czujnikiem ruchu, z kloszem szklanym lub z tworzywa HDPE.

Zewnętrzny czujnik ruchu. Jakie warunki musi spełniać?

Czujniki ruchu pracują zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynków. Na zewnątrz jedynie w miejscach, w których obudowa czujnika ruchu i jego punktów połączeń elektrycznych nie jest narażona na bezpośrednie opady deszczu lub śniegu oraz na zabryzganie wodą lub inną cieczą. Na zewnątrz sprawdzą się przede wszystkim czujniki PIR.

W odpowiednim doborze zewnętrznego czujnika ruchu pomaga kod IP. Wskazuje stopień ochrony, jaką zapewnia obudowa. Kod IP to dwie cyfry. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Estetyka czujników ruchu w naszej ofercie

Czujniki ruchu mikrofalowe oraz czujniki ruchu na podczerwień posiadają białą lub czarną obudowę.

Szersza oferta w zakresie kolorystyki czołówki czujnika dotyczy laserowego czujnika odległości DRL-12. DRL-12 świetnie sprawdza się jako schodowy czujnik ruchu. Dlatego umożliwiamy dopasowanie kolorystyki czujnika do kolorystyki schodów. Dostępnych jest kilkanaście wariantów kolorystycznych.