Styczniki modułowe elektromagnetyczne 

Jest 33 produktów.

Styczniki modułowe

W katalogu produktów F&F znajdują się styczniki modułowe prądu stałego lub zmiennego.
Styczniki często wykorzystujemy w układach automatyki, w których przełączane IEC 61095. Posiadają również deklarację zgodności UE.

Czytaj więcej >>

Filtry

Włączone filtry:
    Konfiguracja styków
    Prąd torów głównych
    Moc łączeniowa kat. AC1 (230V)
    Moc łączeniowa kat. AC3 (230V)
    Napięcie zasilania cewki
    na stronę
    Pokazuje 1 - 12 z 33 elementów
    Pokazuje 1 - 12 z 33 elementów

    Do czego służy stycznik modułowy elektromagnetyczny?

    Budowa i zastosowanie stycznika modułowego

    Styczniki modułowe to rodzaj łączników mechanicznych. Montujemy je na szynie w szafkach sterowniczych. Styczniki modułowe służą do ekonomicznego i bezpiecznego sterowania przepływem prądu w instalacjach elektrycznych.

    Styczniki modułowe elektromagnetyczne znajdują zastosowanie:

    • w układach sterowania systemów grzewczych,
    • w układach oświetleniowych,
    • w układach wentylacyjnych,
    • w układach zasilania silników elektrycznych.

    Budowa stycznika modułowego elektromagnetycznego to trzy podstawowe elementy:

    • styki robocze – jedna lub kilka par,
    • cewka,
    • elektromagnes.

    Jaka jest zasada działania styczników modułowych elektromagnetycznych?

    Styczniki modułowe za pomocą elektromagnesu otwierają i zamykają obwód, przy czym:

    • Zamknięcie obwodu (załączenie prądu) następuje, gdy styki się zamykają. Jest to rezultat zadziałania napięciem o odpowiedniej wartości na cewkę stycznika.
    • Otwarcie obwodu (odłączenie prądu) następuje, gdy styki samoczynnie wracają do pozycji pierwotnej (otwierają się). To z kolei rezultat spadku napięcia na cewce.

    Powyższa zasada działania dotyczy styczników wyposażonych w styki normalnie otwarte (NO). To najpopularniejszy rodzaj tych urządzeń. W ofercie F&F znajdują się także styczniki ze stykami NC (normalnie zamkniętymi). Ich zasada działania będzie odwrotna. Podanie napięcia na cewkę stycznika rozłączy sterowany obwód.

    Rodzaje styczników modułowych elektromagnetycznych

    Styczniki modułowe zróżnicujemy ze względu na liczbę styków i ze względu na natężenie prądu.

    Wyróżniamy:

    • Styczniki w obudowie 1 modułowej (szerokość modułu 17,5 mm). Załączają obwody prądowe o obciążeniu 25 A. Znajdują zastosowanie m.in. w instalacjach sterowania oświetleniem.
    • Styczniki w obudowie 2 modułowej (szerokość modułu 35 mm). Znamionowe obciążenie takich styczników to z reguły 25 A dla kategorii obciążenia AC 1. Załączają urządzenia grzewcze. Sprawdzą się również przy załączaniu obciążeń rezystancyjnych, nisko-indukcyjnych lub nieindukcyjnych;
    • Styczniki w obudowie 3 modułowej (szerokość modułu 52,5 mm). Dzięki takim stycznikom załączymy bardzo dużą ilość lamp wyładowczych, lamp sodowych, a także obciążeń indukcyjnych rzędu 40-63 A;
    • Styczniki w obudowie 6 modułowej (szerokość modułu 105 mm). Umożliwiają załączenie dużych obciążeń indukcyjnych aż do 100 A;

    W naszej ofercie znajdziecie styczniki elektromagnetyczne w obudowie modułowej. Montujemy je bezpośrednio na szynie 35 mm. Dostępne urządzenia załączają obwody prądowe o obciążeniu od 25 A do 100 A i napięciu sterowania 24 V AC, 230 V AC oraz 24 V AC/DC.

    Styczniki modułowe elektromagnetyczne marki F&F zapewniają różnorodną konfigurację styków. Pozwala to na wykorzystanie w szerokim spektrum układów:

    • 1xNO + 1xNC (1 styk zwierny + 1 styk rozwierny);
    • 2xNO (2 styki zwierne);
    • 2xNC (2 styki rozwierne);
    • 2xNO + 2xNC (2 styki zwierne + 2 styki rozwierne);
    • 3xNO (3 styki zwierne);
    • 3xNO + 1xNC (3 styki zwierne + 1 styk rozwierny);
    • 4xNO (4 styki zwierne);

    Prezentowane styczniki modułowe sygnalizują stan załączenia czerwonym znacznikiem w okienku. Wszystkie dostępne urządzenia posiadają stopień ochrony IP20. Zapewniają efektywną pracę w temperaturze otoczenia od -25 do 50OC.

    Wśród propozycji F&F znajdują się również styczniki modułowe z możliwością sterowania ręcznego, jak np. ST63-40-M. Sterowanie ręczne jest szczególnie przydatne w przypadku awarii lub wykonywania czynności konserwacyjnych.

    Stycznik modułowy elektromagnetyczny a przekaźnik

    Styczniki modułowe zamykają i otwierają obwody elektryczne. W przeciwieństwie do przekaźników dobrze znoszą przeciążenia, które powstają w trakcie ich pracy. Zwłaszcza podczas załączania i rozłączania.

    Co jeszcze różni stycznik elektromagnetyczny od przekaźnika?

    W przekaźniku w jednym torze występuje tylko jedna przerwa zestykowa. W styczniku mamy dwie przerwy. Dlatego stycznik lepiej radzi sobie z rozłączaniem większych prądów i obciążeń o charakterze indukcyjnym. Styczniki modułowe elektromagnetyczne różnią się od przekaźników także zastosowaniem do łączenia głównych, wysokoprądowych układów elektrycznych. Są to na przykład silniki elektryczne. Przekaźniki natomiast podłączane są najczęściej do obwodów sterujących.

    Styczniki modułowe elektromagnetyczne są odporne na wysoką częstość łączeń. Posiadają również niski pobór mocy. Ich styki wykonane są z nowoczesnych materiałów. Urządzenie jako całość ma niewielki rozmiar. Dzięki tym cechom pracują długo i bezawaryjnie, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Do czego służy stycznik modułowy? Styczniki wykorzystamy przy obwodach silnikowych, przy załączaniu grzałek, lamp, pomp, wentylatorów czy syren. Zastosowanie stycznika modułowego elektromagnetycznego podnosi poziom bezpieczeństwa i efektywności pracy instalacji elektrycznej. Wpływa też na jej dłuższą żywotność, dzięki wyeliminowaniu ryzyka awarii.

    Jak podłączyć stycznik modułowy?

    Schematy podłączeń styczników modułowych F&F znajdują się w opisie każdego z produktów w zakładce "Schemat". Schemat podłączenia stycznika znajduje się również w instrukcji obsługi. Instrukcje umieszczone są w zakładce "Do pobrania".