Styczniki modułowe Jest 26 produktów.

Styczniki modułowe

Styczniki modułowe stanowią grupę urządzeń – aparatów wykonawczych, które pozwalają w sposób ekonomiczny, a zarazem bezpieczny, sterować przepływem prądu w instalacjach elektrycznych. Znajdują zastosowanie między innymi w układach sterowania systemów grzewczych, oświetleniowych, wentylacyjnych i układów zasilania silników elektrycznych.

Stycznik modułowy to rodzaj łącznika mechanicznego, który montowany jest na szynie w szafkach sterowniczych. Konstrukcja stycznika składa się ze styków roboczych – z jednej lub kilku par, cewki oraz elektromagnesu.

Czytaj więcej >>

Filtry

Włączone filtry:
  Konfiguracja styków
  Prąd torów głównych
  Moc łączeniowa kat. AC1 (230V)
  Moc łączeniowa kat. AC3 (230V)
  Napięcie zasilania cewki
  na stronę
  Pokazuje 1 - 12 z 26 elementów
  Pokazuje 1 - 12 z 26 elementów

  Styczniki modułowe - zastosowanie

  Styczniki modułowe przeznaczone są do zamykania oraz otwierania obwodów elektrycznych. Mogą pracować w normalnych warunkach pracy, ale w przeciwieństwie do przekaźników, dobrze znoszą przeciążenia powstające w roboczych warunkach pracy. W odróżnieniu od przekaźnika, w którym w jednym torze występuje tylko jedna przerwa zestykowa, w styczniku występują dwie przerwy, co sprawia, że stycznik lepiej radzi sobie z rozłączaniem większych prądów i obciążeń o charakterze indukcyjnym. Styczniki modułowe różnią się od przekaźników także zastosowaniem do łączenia głównych – wysokoprądowych – układów elektrycznych, takich jak na przykład silniki elektryczne. Przekaźniki natomiast podłączane są do obwodów sterujących.

  Styczniki modułowe są odporne na wysoką częstość łączeń oraz posiadają niski pobór mocy. Ich styki wykonane są z nowoczesnych materiałów, a urządzenie jako całość ma niewielki rozmiar. Dzięki tym cechom pracują długo i bezawaryjnie, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Są wykorzystywane przy obwodach silnikowych, przy załączaniu grzałek, lamp, pomp, wentylatorów czy syren. Zastosowanie stycznika modułowego podnosi poziom bezpieczeństwa i efektywności pracy instalacji elektrycznej, a także wpływa na jej dłuższą żywotność, ze względu na wyeliminowanie ryzyka awarii.

  Jaka jest zasada działania styczników modułowych? 

  Styczniki modułowe za pomocą elektromagnesu otwierają i zamykają obwód, przy czym:

  • zamknięcie obwodu (załączenie prądu) następuje, gdy styki się zamykają w efekcie zadziałania napięciem o odpowiedniej wartości na cewkę stycznika
  • otwarcie obwodu ( odłączenie prądu) następuje, gdy styki samoczynnie wracają do pozycji pierwotnej (otwierają się) wskutek spadku napięcia na cewce

  UWAGA - opisana powyżej zasada działania odnosi się do najbardziej popularnych styczników wyposażonych w styki normalnie otwarte (NO). Firma F&F posiada w swojej ofercie styczniki ze stykami NC (normalnie zamkniętymi) dla których zasada działania będzie odwrotna - czyli podanie napięcia na cewkę stycznika rozłączy sterowany obwód.

  Styczniki modułowe w naszej ofercie 

  W katalogu produktów F&F znajdują się styczniki modułowe prądu stałego zasilane napięciem stałym. Styczniki prądu stałego są często wykorzystywane w niskonapięciowych układach automatyki.

  Styczniki modułowe podzielić można ze względu na liczbę styków i ze względu na natężenie prądu. Wyróżnia się:

  • styczniki w obudowie jednomodułowej (szerokość modułu 17,5mm) , mogące załączać obwody prądowe o obciążeniu 25A; styczniki modułowe tego typu znajdą zastosowanie m.in. w instalacjach sterowania oświetleniem;
  • styczniki w obudowie dwumodułowej (szerokość modułu 35mm) – znamionowe obciążenie takich styczników to z reguły 25A dla kategorii obciążenia AC1; służą do załączania urządzeń grzewczych, obciążeń rezystancyjnych i nisko-indukcyjnych lub nieindukcyjnych;
  • styczniki w obudowie trzymodułowej (szerokość modułu 52,5mm) – dzięki takim stycznikom możliwe jest załączenie bardzo dużej ilości lamp wyładowczych, lamp sodowych, a także obciążeń indukcyjnych rzędu 40-63A;
  • styczniki w obudowie sześciomodułowej (szerokość modułu 105mm) – dzięki takim stycznikom możliwe jest załączenie dużych obciążeń indukcyjnych aż do 100A;

  W naszej ofercie znajdą Państwo styczniki elektromagnetyczne w obudowie modułowej dedykowane do montażu bezpośrednio na szynie 35mm. Dostępne urządzenia przeznaczone są do załączania obwodów prądowych o obciążeniu od 25A do 100A i napięciu 24V AC, 230V AC oraz 24V AC/DC. 

  Styczniki modułowe marki F&F zapewniają szeroką konfigurację styków pozwalającą na wykorzystanie w szerokim spektrum układów.

  -       1xNO + 1xNC (jeden styk zwierny + jeden styk rozwierny);

  -       2xNO (dwa styki zwierne);

  -       2xNC (dwa styki rozwierne);

  -       2xNO + 2xNC (dwa styki zwierne + dwa styki rozwierne);

  -       3xNO (trzy styki zwierne);

  -       3xNO + 1xNC (trzy styki zwierne + jeden styk rozwierny);

  -       4xNO (cztery styki zwierne);

  Prezentowane styczniki modułowe sygnalizują stan załączenia czerwonym znacznikiem w okienku. Wszystkie dostępne urządzenia posiadają stopień ochrony IP20 oraz zapewniają efektywną pracę w temperaturze otoczenia od -25 do 50oC.

  Dostępne w naszej ofercie styczniki modułowe są zgodne z normą IEC 61095 oraz posiadają deklarację zgodności UE.