Styczniki modułowe Jest 25 produktów.

Styczniki modułowe

Styczniki modułowe stanowią grupę urządzeń – aparatów wykonawczych, które pozwalają w sposób ekonomiczny, a zarazem bezpieczny, sterować przepływem prądu w instalacjach elektrycznych. Znajdują zastosowanie między innymi w układach sterowania systemów grzewczych, oświetleniowych, wentylacyjnych i układów napędzanych silnikami elektrycznymi.

Stycznik modułowy to rodzaj łącznika mechanicznego, który montowany jest na szynie w szafkach sterowniczych. Konstrukcja stycznika składa się ze styków roboczych – z jednej lub kilku par, cewki oraz elektromagnesu.

Styczniki modułowe przeznaczone są do zamykania oraz otwierania obwodów elektrycznych. Pozwalają lub nie na przepływ prądu w obwodach, w których je zamontowano. Mogą pracować w normalnych warunkach pracy, ale w przeciwieństwie do przekaźników, dobrze znoszą przeciążenia powstające w roboczych warunkach pracy. W odróżnieniu od przekaźnika, w którym w jednym torze występuje tylko jedna przerwa zestykowa, w styczniku występują dwie przerwy, co sprawia, że stycznik lepiej radzi sobie z rozłączaniem większych prądów i obciążeń o charakterze indukcyjnym. Od przekaźników różni styczniki modułowe także zastosowanie do łączenia głównych - wysokoprądowych - układów elektrycznych, takich jak na przykład silniki elektryczne. Przekaźniki natomiast podłączane są do obwodów sterujących.

Styczniki modułowe są odporne na wysoką częstość łączeń oraz posiadają niski pobór mocy. Ich styki wykonane są z nowoczesnych materiałów, a urządzenie jako całość ma niewielki rozmiar. Dzięki tym cechom pracują długo i bezawaryjnie, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Są wykorzystywane przy obwodach silnikowych, przy załączaniu grzałek, lamp, pomp,wentylatorów czy syren. Zastosowanie stycznika modułowego podnosi poziom bezpieczeństwa i efektywności pracy instalacji elektrycznej, a także wpływa na jej dłuższą żywotność, ze względu na wyeliminowanie ryzyka awarii.

Jaka jest zasada działania styczników modułowych? 

Styczniki modułowe za pomocą elektromagnesu otwierają i zamykają obwód, przy czym:

 • Zamknięcie obwodu (załączenie prądu) następuje, gdy styki się zamykają w efekcie zadziałania napięciem o odpowiedniej wartości na cewkę stycznika.
 • Otwarcie obwodu ( odłączenie prądu) następuje, gdy styki samoczynnie wracają do pozycji pierwotnej (otwierają się) wskutek spadku napięcia na cewce. 

Styczniki modułowe w naszej ofercie 

W katalogu produktów F&F znajdują się styczniki modułowe prądu stałego zasilane napięciem stałym. Styczniki prądu stałego są często wykorzystywane w niskonapięciowych układach automatyki.

Styczniki modułowe podzielić można ze względu na liczbę styków i ze względu na natężenie prądu. Wyróżnia się:

 • styczniki jednomodułowe (szerokość modułu 17,5mm) (1NO/NC i 2NO/NC) - mogą załączać obwody prądowe o obciążeniu 20A. Styczniki modułowe tego typu znajdą zastosowanie m.in. w instalacjach sterowania oświetleniem,
 • styczniki dwumodułowe (szerokość modułu 35mm) (4NO/NC) - znamionowe obciążenie takich styczników to z reguły 25A kategorii AC1. Służą do załączania urządzeń grzewczych, obciążeń rezystancyjnych i nisko-indukcyjnych lub nieindukcyjnych,
 • styczniki trzymodułowe (szerokość modułu 52,5mm) (2NO/NC i 4NO/NC) - dzięki takim stycznikom możliwe jest załączenie bardzo dużej ilości lamp wyładowczych, lamp sodowych, a także obciążeń indukcyjnych rzędu 40-63A.Filtry

Włączone filtry:
  Konfiguracja styków
  Prąd torów głównych
  Moc łączeniowa kat. AC1 (230V)
  Moc łączeniowa kat. AC3 (230V)
  Napięcie zasilania cewki
  na stronę
  Pokazuje 1 - 12 z 25 elementów
  Pokazuje 1 - 12 z 25 elementów