Kategorie

Przekaźniki prądowe 

Jest 4 produktów.

Przekaźniki prądowe

Przekaźnik prądowy służy do kontroli wartości natężenia prądu w obwodach mierzonych z funkcją przełączenia styku w przypadku przekroczenia wartości natężenia prądu powyżej ustawionych wartości progowych.


Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów

Przekaźnik prądowy to urządzenie, które na podstawie wartości prądu w mierzonym obwodzie otwiera i zamyka obwód elektryczny, wpływając na pracę innych urządzeń znajdujących się w układzie sterowania. Najprościej mówiąc, przekaźnik prądowy realizuje warunkową funkcję włącz – wyłącz.

Przekaźniki prądowe wyłączają dany obwód, gdy dojdzie w nim do przekroczenia maksymalnej wartości natężenia prądu. Odpowiadają również za stały nadzór poboru prądu w obwodzie mierzonymi w razie przekroczenia zadanej wartości przekaźniki wyłączają odbiorniki w obwodach sterowanych. Urządzenie może również sygnalizować nadmierny pobór energii. Przekaźnik prądowy stosuje się często do zabezpieczenia instalacji lub kontroli prądu w procesach przemysłowych.

Jak działa przekaźnik prądowy?

Prąd płynący w przekładniku pomiarowym przekaźnika generuje steruje elementem wykonawczym, który zamyka lub otwiera odpowiedni styk, lub zespół styków. Jeżeli w mierzonym obwodzie prąd obniży się nastąpi samoczynne załączenie z ewentualną zwłoką zapobiegającą cyklicznym załączeniom i wyłączeniom.

Zakres napięcia pracy, który warto znać

Jednym z ważniejszych parametrów przekaźnika jest jego napięcie zasilania. Wartość tego parametru można najczęściej znaleźć na obudowie urządzenia, przy symbolu cewki – przekaźnik prądowy 12 V DC, przekaźnik 24 V DC czy przekaźnik prądowy 230V AC. Przekaźniki stosowane w instalacjach domowych i przemysłowych zasilane są najczęściej napięciem 230V.

2 podstawowe funkcjonalności, które powinien mieć dobrej jakości przekaźnik

Separacja galwaniczna to wątpienia ważna funkcja przekaźnika. Polega ona na tym, że obwód pomiarowy jest galwanicznie odseparowany od przekaźnika wykonawczego, chroniąc w ten sposób wyjścia sterownika przed niepożądanym zwarciem, błędami w łączeniu, a także przed przepięciami, które mogą pojawić się po stronie obwodu obciążenia.

Możliwość przełączania obciążeń dużej mocy. Wbudowany przekaźnik wykonawczy pozwala na załączanie/wyłączanie odbiorników o prądzie do 16A. W przypadku sterowania odbiornikami większej mocy lub całymi obwodami - należy zastosować dodatkowy stycznik.


Sprawdź naszą ofertę i wybierz odpowiedni przekaźnik prądowy na miarę swoich potrzeb!