Automat schodowy AS-220T

Automat schodowy AS-220T

AS-220T, 5902431674148

Opis produktu

Zasilanie 195÷253 V AC.

Maksymalne obciążenie 12 A.

Na szynę 35 mm.


Przeznaczenie: Czasowe załączanie oświetlenia. Utrzymuje włączone światło przez określony, ustawiony czas. 

Funkcja dodatkowa: Sygnalizacja wyłączenia oświetlenia

                                  Możliwość włączenia przeciwblokady na etapie montażu

Działanie automatu schodowego AS-220T

Działanie automatu schodowego inicjujemy naciśnięciem przycisku chwilowego (dzwonkowego). Od tego momentu światło jest włączone przez określony czas. Po jego upływie światło przygasa na 30 sekund. I dopiero po tym czasie wyłącza się całkowicie. Takie działanie automatu schodowego pozwala nam bezpiecznie dojść do włącznika i nacisnąć go, żeby ponownie włączyć pełne światło.

Zarówno czas załączenia światła, jak i poziom jego jasności ustawiamy za pomocą potencjometru. Włączenie światła może trwać od 0,5 minuty do maksymalnie 10 minut. Natomiast stopień przygaszenia j możemy ustawić w zakresie 25%-75%.

Funkcja przeciwblokady w automacie schodowym

Automat schodowy AS-220 T może mieć przeciwblokadę włączoną lub wyłączoną. Wybór dokonywany jest na etapie montażu urządzenia przez instalatora. To fachowiec decyduje o zwarciu wejścia wyboru do napięcia fazowego lub pozostawieniu go niepodłączonym. Włączenie lub wyłączenie przeciwblokady ma konsekwencje w sposobie działania automatu schodowego.

Zasada działania automatu schodowego z przeciwblokadą

Przeciwblokada zapewnia wyłączenie światła po ustawionym czasie. Dotyczy to sytuacji, gdy ktoś zablokuje włącznik tak, aby światło się nie wyłączyło. Na przykład za pomocą zapałki. Dzięki aktywnej funkcji przeciwblokady automat odmierzy ustawiony czas i wyłączy oświetlenie. Ponowne załączenie nastąpi dopiero po usunięciu blokady. Istotne jest, że funkcja przeciwblokady działa jedynie przy podłączeniu z instalacją 4-przewodową.

Automat schodowy z czujnikiem ruchu. Przeciwblokada wyłączona

Gdy funkcja przeciwblokady jest wyłączona, możemy połączyć pracę automatu schodowego z czujnikami ruchu. Wówczas:

  • Kiedy czujnik ruchu jest wyzwolony i ma zwarty styk roboczy, oświetlenie będzie świecić pełną mocą.
  • Jeżeli styk czujnika ruchu rozewrze się, a czas ustawiony na automacie upłynie wcześniej, to nastąpi zredukowanie jasności świecenia do ustawionej mocy na czas 30 s.
  • Jeżeli styk czujnika ruchu rozewrze się, zanim upłynie czas ustawiony na automacie schodowym, to oświetlenie zostanie podtrzymane jeszcze przez pozostały czas. I dopiero po jego upływie nastąpi zredukowanie jasności oświetlenia.


UWAGi dla użytkowników:
  • AS-220 T może współpracować z przyciskami podświetlanymi.
  • Automat nie może współpracować z lampami nieprzystosowanymi do sterowania fazowego. Są to np.: lampy jarzeniowe, świetlówki kompaktowe lub inne lampy z elektronicznym zapłonnikiem.
  • Automat może współpracować ze ściemnianym oświetleniem LED (sterowaniem fazowym).

Automat schodowy AS-220 T schemat podłączenia

Schemat podłączenia automatu schodowego AS-220 T znajduje się przy opisie produktu. Zakładka "Schemat".


Automaty schodowe na szynę i do puszki

Automaty schodowe to czasowe, praktyczne urządzenia do oświetlenia schodów. W zależności od zapotrzebowania, w ofercie F&F przygotowaliśmy:

  • automaty schodowe montowane na szynie w rozdzielni, takie jak AS-220 T
  • automaty schodowe montowane w puszkach instalacyjnych, jak np. ASO-205.

Oświetlenie schodów w domu jako element aranżacji wnętrza

Dom to prywatna przestrzeń, w której powinniśmy odpoczywać i czuć się bezpiecznie. Dlaczego nie wykorzystać do tego urządzeń z bogatej oferty automatyki domowej? Sięgamy po nie coraz bardziej świadomie. Oświetlenie schodów wewnętrznych? Nie trzeba przecież włączać światła, wchodząc na schody i pamiętać o jego wyłączeniu na górze. Gdy zastosujemy automat schodowy, sami regulujemy sobie długość włączenia światła. Gdy połączymy pracę automatu schodowego z czujnikami ruchu, nawet nie musimy naciskać włącznika, aby włączyć światło. Czujnik ruchu wychwyci nasze pojawienie się w swoim zasięgu i światło zostanie załączone automatycznie. Gdy ruch na schodach ustanie, także automatycznie światło się wyłączy. Do oświetlenia schodów wykorzystajmy automaty schodowe, które we współpracy z czujnikami ruchu oraz oprawami schodowymi LED stworzą nam wrażenie światła wędrującego po schodach. Jest to tzw. efekt kaskady lub fali świetlnej na schodach. Aranżujmy swoją prywatną przestrzeń zgodnie z naszymi wyobrażeniami. Wykorzystujmy możliwości urządzeń, które po prostu ułatwiają nam codzienność. Dobrze zaplanowane oświetlenie schodów wewnętrznych oraz zewnętrznych, na pewno uatrakcyjni wystrój każdego domu. Jeżeli zastosujemy oświetlenie schodów led, otrzymamy również wymierny efekt w postaci niższych rachunków za prąd.

 

Napięcie zasilania195÷253 V AC
Maksymalny prąd obciążenia AC-112 A
Element wykonawczyprzekaźnik + triak
Konfiguracja styków1 × NO
Separacja stykuNIE
Opóźnienie zadziałaniamniej niż 1 s
Opóźnienie wyłączenia - regulowane0,5 ÷ 10 min
PrzeciwblokadaTAK
Sygnalizacja wyłączeniaTAK
Współpraca z przyciskami podświetlanymiTAK
Czas podtrzymania świecenia ze zredukowaną jasnością30 s
Regulacja zredukowanej jasności25÷70%
Przyłączezaciski śrubowe 4,0 mm²
Moment dokręcający0,5 Nm
Pobór mocy1 W
Temperatura pracy-25 ÷ 50 °C
Wymiary2 moduły (35 mm)
Montażna szynie 35 mm
Stopień ochronyIP20


Maksymalny prąd obciążenia
Prąd styku podany w danych technicznych jest wartością maksymalną i może podlegać ograniczeniom – więcej informacji.

Źródła światła
Ze względu na budowę automatu schodowego nie należy stosować lamp jarzeniowych, świetlówek kompaktowych i innych lamp z elektronicznymi zapłonnikami.

Napięcie zasilania
Automat schodowy AS-222T występuje wyłącznie w wykonaniu zasilanym napięciem 230 V.

Funkcja przeciwblokady
Funkcja przeciwblokady nie pozwala na ciągłe świecenie oświetlenia po zablokowaniu wyłącznika schodowego, tzn. po zablokowaniu wyłącznika (np. zapałką) automat odmierzy zadany czas i wyłączy oświetlenie. Ponowne załączenie oświetlenia może nastąpić po usunięciu blokady.