Poradniki

Sterowanie modułami Wi-Fi podczas awarii Internetu – możliwe czy nie?

Sterowanie modułami Wi-Fi podczas awarii Internetu – możliwe czy nie?

Przyszli użytkownicy inteligentnych domów, które mają bazować na nowoczesnych, bezprzewodowych systemach smart home, często pytają, co się dzieje w przypadku awarii Internetu i czy sterowanie domem przy pomocy modułów Wi-Fi jest w takiej sytuacji w ogóle możliwe. Odpowiadamy.

Korzystając ze sterowników z modułami Wi-Fi, pochodzących z serii FOX od F&F, można dość łatwo poradzić sobie ze sterowaniem domu – nawet w przypadku poważnego problemu z routerem lub podczas awarii innych źródeł łączności z Internetem bezprzewodowym. Jak to możliwe?

System F&F FOX – możliwość sterowania również w czasie awarii routera

Łączność bezprzewodowa z wykorzystaniem sieci Wi-Fi jest obecnie standardowym elementem wyposażenia w wielu dostępnych dziś na rynku urządzeniach automatyki domowej. Ta cecha odnosi się również do modułów z serii FOX od F&F. System ten umożliwia stworzenie prostej, a zarazem wysoce funkcjonalnej instalacji inteligentnej dla domu. Sterowanie nim może być realizowane przez sieć Wi-Fi, jak i poprzez autorską chmurę. Dodatkowo, w przypadku awarii Internetu (awaria po stronie dostawcy Internetu) moduły FOX nadal funkcjonują w sieci lokalnej i można nimi sterować będąc w domu. Wygodną obsługę bezprzewodową tych modułów warto jednak uzupełnić o dodatkową możliwość klasycznego sterowania domem – za pomocą przycisków połączonych z modułami drogą przewodową. Wtedy w przypadku jakiejkolwiek awarii po stronie sieci Wi-Fi, sterowanie przyciskowe okazuje się być najlepszym, najprostszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem problemu. Na przykładach dwóch modułów z serii FOX (Shutter i Dimmer) pokazujemy, jak podłączyć do nich przyciski do sterowania ręcznego.

Inteligentny dom bez Internetu – sterowanie ręczne modułem FOX Shutter

FOX Shutter jest inteligentnym sterownikiem rolet elektrycznych, który ma wbudowany moduł Wi-Fi. Aby móc sterować roletami elektrycznymi ręcznie podczas awarii Internetu, należy podłączyć do sterownika zespół przycisków sterujących.

Fot. Element systemu sterowania domem FOX – sterownik Wi-Fi do rolet z opcją sterowania ręcznego.

W przypadku modułu FOX Shutter do podłączenia przycisków sterujących służą zaciski “S1” i “S2”, gdzie przycisk “S1” jest przeznaczony do opuszczania, a przycisk “S2” do podnoszenia rolet. Wyjścia przycisków podłącza się do osobnych zacisków “S1” i “S2”. Wejścia natomiast łączy się ze sobą i podłącza do przewodu neutralnego instalacji elektrycznej. Należy stosować tylko przyciski monostabilne.

Smart home offline – podłączanie przycisku sterującego do modułu FOX Dimmer

FOX Dimmer to sterownik oświetlenia (ściemniacz oświetlenia), bardzo praktyczny element wyposażenia każdej instalacji smart home. Oprócz funkcji sterowania przez wbudowany moduł Wi-Fi, FOX Dimmer, podobnie jak sterownik rolet, może być sterowany ręcznie. W tym celu wystarczy pomiędzy zaciski “S” i wolny zacisk “L” (obok zacisku dla przewodu pod napięciem fazowym), podłączyć pojedynczy przycisk monostabilny – i gotowe.

ściemniacz światła wifi

Fot. Element systemu FOX do inteligentnego sterowania domem – ściemniacz oświetlenia na Wi-Fi z funkcją sterowania ręcznego.

Sterowanie przyciskowe modułów Wi-Fi – dobre nie tylko na czas awarii routera!

Nowoczesne systemy sterowania domem muszą charakteryzować się funkcjonalnością, która odczuwalna jest przez użytkownika nie tylko w idealnych warunkach działania systemu, gdy wszystko przebiega bez jakichkolwiek zakłóceń, ale także w sytuacjach awaryjnych, jak choćby wspominany tu brak Internetu. To kryterium doskonale spełnia seria inteligentnych sterowników z modułami Wi-Fi FOX, które mają możliwość podłączenia ręcznych przycisków. Co istotne, nie jest to tylko opcja na tak zwany wszelki wypadek. Rozwiązanie to dobrze spisuje się bowiem nie tylko w sytuacjach awaryjnych, ale także wtedy, kiedy użytkownik jest po prostu bardziej przyzwyczajony do korzystania z klasycznych metod sterowania inteligentnym domem! Tutaj może wybrać...

Zapraszamy do zapoznania się z pełnią możliwości systemu FOX oraz szczegółowymi parametrami technicznymi produktu >>