Poradniki


Stare mieszkanie, nowoczesne rozwiązania. Inteligentne mieszkanie w bloku lub w kamienicy. Jak to zrobić?

Stare mieszkanie, nowoczesne rozwiązania. Inteligentne mieszkanie w bloku lub w kamienicy. Jak to zrobić?

Inteligentne mieszkanie w bloku lub w kamienicy. Czy to możliwe?

O systemach smart home mówimy najczęściej w kontekście domów lub biur. Inteligentny dom, inteligentne biuro. Ale przecież mieszkamy też w blokach lub kamienicach. Nasza prywatna życiowa przestrzeń to różnej wielkości mieszkania i apartamenty. Także np. dwupoziomowe. Często mamy do dyspozycji garaż. Jest o co zadbać. Czy nasze "m" potrzebują zatem inteligentnych instalacji? Przede wszystkim-jak to zrobić bez totalnego remontu?


Jak zrobić inteligentne mieszkanie?

Od czego powinniśmy zacząć? Przede wszystkim oceńmy możliwości lokalizacji. Może się okazać, że nasze plany w bardzo starych budynkach ograniczy np. rodzaj instalacji elektrycznej. Należy też przemyśleć, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania od mieszkania smart. Może nie potrzebujemy bardzo zaawansowanych technologii? Może wystarczy prosta automatyka domowa?


Po co mi system smart home w bloku?

Dla wygody. Dla bezpieczeństwa. Bo coraz więcej ludzi korzysta i jest zadowolonych? Pewnie wszystkiego po trochu. Dla wielu dużą zaletą inteligentnego mieszkania jest możliwość obsługi urządzeń i obwodów elektrycznych za pomocą smartfona. Dużo czasu spędzamy w smart świecie, bezustannie szukamy informacji, robimy zakupy, płacimy rachunki, korzystamy z social mediów, rozmawiamy ze znajomymi. Dlaczego nie komunikować się również z własnym domem lub mieszaniem? To tylko jedna apka więcej.


Na czym polega inteligentne mieszkanie?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, podkreśla się, i słusznie, że system smart home podnosi komfort życia. Na czym to polega? Lubimy mieć kontrolę. A system inteligentnego domu to w znacznej mierze kontrola nad wieloma aspektami codziennego życia. Zdalny dostęp do zintegrowanych w ramach systemu urządzeń i obwodów. Zdalne sterowanie światłem, roletami i żaluzjami, ogrzewaniem, gniazdami elektrycznymi, dużym i małym agd. To możliwość tworzenia scen na wiele powielanych sytuacji w naszej codzienności. W takiej tworzonej scenie, którą sobie dowolnie nazwiemy, możemy połączyć pracę kilku urządzeń naraz. Np. zasłonięcie okien, przyciemnienie światła, załączenie muzyki, gdy jesteśmy zmęczeni. Taką zdefiniowaną wcześniej scenę wyzwalamy jednym dotknięciem w inteligentnej aplikacji. Dużo się mówi i pisze o podlewaniu ogrodów w ramach systemu smart home. A przecież taki obsługiwany przez system smart home mini ogród możemy urządzić w naszym inteligentnym mieszkaniu- na balkonie lub tarasie. I cieszyć oczy pięknie oświetlonymi i dobrze nawodnionymi roślinami. Dzięki smart mieszkaniu nie dotyczy nas również odwieczny dylemat i stres żyjących w ciągłym biegu ludzi: wyłączyłem, czy nie wyłączyłem...? Rzadko się zdarza, żebyśmy zapomnieli o smartfonie, wychodząc z domu. A mając go zawsze pod ręką, w każdej chwili możemy sprawdzić, jaki jest stan urządzeń w domu.

system smart home w mieszkaniu


Czego potrzebuję do budowy systemu smart mieszkania?

Nasze pomysły na inteligentne mieszkanie mogą się jednak zderzyć z rzeczywistością. Wierzysz w niezawodność instalacji kablowych? Może się okazać, że niestety, ale przewodowe systemy smart home, jak np. F&Home nie są dla ciebie. Przynajmniej nie w momencie, gdy prace wykończeniowe całkiem nowego mieszkania zakończyły się lub gdy nie planujesz generalnego remontu. Ponieważ instalacje "po kablu" wymagają rozprowadzenia po całym domu. Kucie, łatanie, odnawianie dla rozprowadzenia przewodów? To generowanie dodatkowych kosztów. Dlatego skłonimy się raczej ku instalacjom bezprzewodowym. A tu mamy w czym wybierać.


Bezprzewodowe systemy smart home dla inteligentnego mieszkania

Załóżmy, że nasza instalacja elektryczna pozwala na montaż wymaganych przez system przekaźników, sterowników i wszelkich niezbędnych urządzeń wspomagających, np. czujników. Wiemy też, że możemy sobie pozwolić na bezprzewodowy system smart home. W tym momencie musimy wybrać jeden z systemów inteligentnego domu. Przyjrzyjmy się dwóm propozycjom od F&F. Radiowemu systemowi F&Home Radio oraz systemowi opartemu o komunikację wifi, FOX.


Bezprzewodowy system inteligentnego domu F&Home Radio.

Zasada działania

F&Home Radio działa w oparciu o nasze autorskie, podwójne Radio Long Range. Zapewnia ono stabilne działanie systemu oraz skuteczną transmisję danych w zasięgu do 350 m.


Budowa systemu

Cały system to jednostka centralna, czyli serwer oraz grupa urządzeń bezpośrednio odpowiedzialnych za pracę sterowanych urządzeń. I bez obaw, taki serwer nie zajmie nam dużo miejsca w mieszkaniu. Jego rozmiary w wersji wolnostojącej to 12 cm x 12 cm x 4,4 cm. Jak już powiedzieliśmy, F&Home Radio to system, w którym komunikacja pomiędzy serwerem a pozostałymi urządzeniami odbywa się bezprzewodowo, za pomocą fali radiowych. I nie wymaga poprowadzenia pomiędzy nimi połączeń kablowych.



serwer systemu smart home F&Home Radio                                                               Serwer bezprzewodowego systemu smart home F&Home Radio


Swoboda montażu

Warto nadmienić, że wszystkie urządzenia F&Home Radio, w tym także serwer, proponujemy w dwóch wersjach montażowych. Jednostkę centralną otrzymujemy we wspomnianej już wersji wolnostojącej lub do montażu na szynie w rozdzielnicy. Pozostałe urządzenia albo w opcji do puszki instalacyjnej pod przyciskami i gniazdami, albo montowane w rozdzielnicy.


Sterowanie inteligentnym mieszkaniem F&Home Radio

To przede wszystkim aplikacja na smartfona, tablet, laptopa. Mamy w niej dostęp do skonfigurowanych w ramach systemu smart pojedynczych urządzeń lub ich grup. W aplikacji też zapisujemy sceny, które wcześniej zbudujemy w Konfiguratorze F&Home Radio. Jak utworzyć np. scenę świetlną za pomocą Konfiguratora, pokazujemy w wideoporadniku „F&Home Radio-tworzenie scen świetlnych”. Polecamy również gotowe do wykorzystania szablony w konfiguratorze, a jak z nich korzystać, również można podejrzeć w wideoporadniku „F&Home Radio-Jak korzystać z szablonów?”


Elastyczny system

Dużą zaletą bezprzewodowego systemu F&Home Radio jest modułowość. Nie musimy więc od razu kupować pełnej wersji systemu. Możemy w miarę potrzeb rozbudowywać go o kolejne moduły, a co za tym idzie, funkcje. W przypadku małych mieszkań to spore udogodnienie.


Smart home po wifi, czyli system FOX


Zasada działania

Lokalnie, w domu, komunikacja systemu FOX wykorzystuje domową sieć wifi. W przypadku jej awarii- bluetooth. Z wykorzystaniem bluetooth dokonujemy również konfiguracji poszczególnych sterowników. Zdalny dostęp do działających w ramach systemu FOX urządzeń możemy mieć z każdego miejsca, w którym przebywamy z dostępem do internetu. Wówczas do komunikacji wykorzystana jest polska chmura F&F. Taki dostęp jest opcjonalny. Zależy od preferencji użytkownika, który aktywuje lub nie tę funkcję w aplikacji.


Elementy systemu FOX

W odróżnieniu od F&Home Radio, inteligentny system FOX nie posiada jednostki centralnej. Tworzą go jedynie sterowniki i przekaźniki oraz aplikacja.


inteligentne sterowanie wifi FOX
Dopuszkowe sterowniki bezprzewodowego systemu sterowania wifi FOX


Prosty montaż modułów FOX

Wszystkie moduły sterujące FOX przeznaczone są do montażu w puszkach pod przyciskami i gniazdami elektrycznymi.


Jak sterujemy inteligentnym mieszkaniem w bloku w ramach systemu wifi FOX?

Gdy zdecydujemy się na system FOX w naszym mieszkaniu, możemy sterować urządzeniami albo tradycyjnie, za pomocą przycisków naściennych, albo za pomocą aplikacji. Interesującą opcją jest także sterowanie głosowe z wykorzystaniem Asystenta Google. Za pomocą kalendarzy internetowych możemy również zarządzać pracą urządzeń lub ich grup w czasie.


Nowy moduł, kolejna funkcja. Jak zrobić inteligentne mieszkanie krok za krokiem

System FOX, podobnie jak F&Home Radio, w każdej chwili możesz rozbudować o kolejną funkcjonalność. Sprawdziło się sterowanie światłem w salonie? Zamontuj kolejne sterowniki w pozostałych pomieszczeniach. Jesteś zadowolony ze sterowania światłem? Zobacz, jak sprawdzi się kontrola urządzeń wpiętych w gniazda elektryczne. Mówiąc o kontroli gniazd elektrycznych, nie sposób nie wspomnieć o przekaźniku SWITCH&ENERGY z rodziny FOX. Poza tym, że umożliwi sterowanie wpiętym w gniazdo elektryczne urządzeniem, to pozwala również monitorować parametry sieci, które możemy zawsze sprawdzić w aplikacji. Wiemy więc, ile np. prądu zużywa podłączony sprzęt.



Inteligentne mieszkanie od dewelopera. Pytaj o udogodnienia smart home.

Aby zwiększyć atrakcyjność oferowanych nieruchomości, deweloperzy coraz częściej wzbogacają je o podstawowe instalacje smart home. Przykładem takiego rozwiązania jest moduł mh-Developer od F&F. Dzięki niemu możemy w podstawowym zakresie zdalnie sterować oświetleniem, ogrzewaniem i gniazdami elektrycznymi. Także i w tym przypadku możemy dodać kolejne funkcjonalności. Dlatego warto zapytać dewelopera o oferowane udogodnienia z dziedziny smart home.



smart home dla deweloperówSystem smart home dla deweloperów mh-Developer


System inteligentnego domu w mieszkaniu. Czy potrzebny?

Dla wygody i bezpieczeństwa na pewno tak. Sprawdzi się automatyczne, zdalne sterowanie oświetleniem, przesłonami okien, czy ogrzewaniem. Bezcenna jest przy coraz szybszym tempie życia możliwość zdalnego zadziałania w każdej chwili- wyłączenie pozostawionego niepotrzebnie światła, czy żelazka. Jak wspomnieliśmy na początku, mieszkania bywają różne. Każde z nich ma inny potencjał do wprowadzenia inteligentnej automatyki. Biorąc pod uwagę, że nasza codzienność jest coraz bardziej „smart”, inteligentne mieszkanie staje się całkiem oczywistym wyborem.