Poradniki


Inteligentny dom, biuro, mieszkanie...a może inteligentny kontener? Przedstawiamy rozwiązania!

Inteligentny dom, biuro, mieszkanie...a może inteligentny kontener? Przedstawiamy rozwiązania!


Systemy inteligentnej automatyki budynkowej to rozwiązania typu „must have”w nowoczesnych wnętrzach domów, mieszkań, biur. Nadal częściej spotykamy pojedyncze rozwiązania typu „smart”, jednak coraz chętniej wprowadzamy do budynków rozbudowane i kompletne systemy smart home. Określenia typu smart home lub inteligentny dom pojawiają się równie często co inteligentne mieszkanie, inteligentne biuro, inteligentny hotel etc. Oszczędność czasu i miejsca, coraz większa potrzeba zdalnej kontroli nad otaczającym nas światem przedmiotów martwych (rzeczy) powoduje, że systemy smart home, które w rezultacie sprowadzają zarządzanie naszym otoczeniem do jednej aplikacji w smartfonie, stają się coraz bardziej popularnym i poszukiwanym rozwiązaniem, także w nowo odkrywanych aspektach naszego życia. Od jakiegoś czasu coraz większą popularność zyskują kontenery adaptowane do celów mieszkaniowych lub po prostu użytkowych. Czy w tych specyficznych obiektach mieszkalnych można poprowadzić instalację systemu smart home? Jeśli tak, to jaką? Czy są jakieś ograniczenia lub przeciwwskazania?


Do czego służy kontener morski?

Na początek trochę faktów o kontenerach morskich w ich pierwotnym zastosowaniu. Podstawowym zastosowaniem kontenera morskiego jest transport. Służy do przewozu różnego rodzaju produktów, od żywności po artykuły przemysłowe. Stąd wynikają założenia konstrukcyjne. Szkielet takiego kontenera transportowego to wytrzymała, stalowa konstrukcja. Ściany, dach, podłoga wykonane są z ocynkowanej falistej blachy trapezowej. Kontenery morskie różnią się od siebie np. lokalizacją drzwi. Jedne mają dwoje drzwi w krótszych ściankach naprzeciwko siebie, inne mają dodatkowe drzwi na całej powierzchni dłuższej ściany, co umożliwia dostęp do towarów praktycznie na całej długości kontenera. Jeszcze inne umożliwiają dostęp do zawartości poprzez zdejmowany dach. Kontenery izotermy zapewniają z kolei izolację termiczną przewożonych towarów. Standardowe, określone normą ISO długości kontenerów to 20', 30' lub 40', czyli odpowiednio ok. 6 m, 9 m, 12 m.


Kontener produkt uniwersalny

Skąd zainteresowanie wykorzystaniem kontenerów nie tylko do celów transportowych? Zalety kontenerów morskich to bez wątpienia:

  • Solidna rama konstrukcyjna;
  • Mobilność. Niektóre kontenery nawet po dokonaniu adaptacji można przewieźć w inne miejsce;
  • Łatwość osadzenia na gruncie. Jeżeli kontener stawiamy tymczasowo, wystarczy osadzić go na betonowych bloczkach. Postawienie kontenera na stałe, w zależności od przeznaczenia, może wymagać wykonania fundamentów;
  • Modułowość. Kontenery morskie można zestawiać lub stawiać jeden na drugim, tworząc funkcjonalne konstrukcje, w zależności od potrzeb.


Zatem, poza transportem, jak można wykorzystać kontenery? Możemy się zdecydować na kontener mieszkalny na działkę lub całoroczny. Możemy przysposobić kontener transportowy na kontener garażowy. Inne zastosowania kontenerów morskich to kontenery biurowe, sklepowe, kawiarnie, restauracje, hotele, przedszkola itp. Możliwości jest wiele. Mogą to być pojedyncze obiekty lub całe kompleksy kontenerowe. W przypadku inwestycji na cele prywatne (dom, garaż) takiej adaptacji możemy dokonać sami lub zamówić przerobiony kontener w firmie specjalizującej się w tego typu usługach. Wszystko zależy od tego, ile mamy czasu i przede wszystkim - jakim budżetem dysponujemy.


Kontener morski na domek letniskowy lub dom całoroczny

Kontenery mieszkalne zyskują na popularności. Wykorzystywane nie tylko jako domki letniskowe, lecz także jako domy całoroczne. To nie tylko kontenery morskie, ale również specjalnie projektowane, wspomniane już kontenery modułowe lub wzorowane na nich modułowe domy i domki. Taki kontener mieszkalny to sposób na szybkie do postawienia mieszkanie na działkę lub po odpowiedniej adaptacji także mieszkalny kontener całoroczny.


Kontener morski jako kontener garażowy

Garaż w kontenerze? To rozwiązanie tańsze niż budowa murowanego garażu. I solidniejsze w porównaniu do postawienia standardowego "blaszaka". W podstawowym standardzie wystarczy poprowadzić instalację elektryczną, zadbać o dostęp światła dziennego, wentylację, przebudować podłogę.


Kontener morski sklepowy lub punkt gastronomiczny

Jeżeli chcemy sprawdzić się w sprzedaży, najchętniej widzielibyśmy swój biznes w miejscu, w którym nic nie ma, ale można je wydzierżawić, czemu nie rozpocząć działalności od postawienia kontenera sklepowego? Który po zakończeniu dzierżawy można po prostu zabrać ze sobą i wykorzystać np. jako domek letniskowy na działce?


Kontener morski na biuro

Biura w kontenerach na placach budowy to częsty widok. Zwłaszcza gdy inwestycja rozkłada się w czasie na kilka lat. Najprościej wówczas sprowadzić kontener lub kontenery i wykorzystać je na miejsca pracy administracji, stołówkę lub biuro dla pracowników ochrony obiektu. Takich biurowych zastosowań jest wiele, wszystko zależy od specyfiki miejsca i prowadzonej działalności.


Osiedla z kontenerów. Kontenerowe miejsca rozrywki

Właściwością kontenerów jest możliwość ich łączenia oraz stawiania jeden na drugim. W ten sposób można tworzyć osiedla dla pracowników zatrudnionych przy realizacji dużych inwestycji. Powstają też plany i realizacje takich kontenerowych centrów biurowych, rozrywkowych, zwłaszcza kulinarnych. W Holandii w Keetwonen powstało nawet osiedle studenckie z kontenerów. W Polsce pracownicze miasteczko kontenerowe dla kilku tysięcy zatrudnionych powstało np. pod Płockiem.


Inteligentna automatyka w kontenerze modułowym

W zależności od przeznaczenia, dokonując adaptacji kontenera dla celów użytkowych lub mieszkalnych, musimy poprowadzić podstawowe instalacje. Doprowadzamy prąd, rozprowadzamy przewody do gniazdek i włączników. Projektujemy również oświetlenie zewnętrzne. Niezbędna jest również instalacja wodno-kanalizacyjna, zwłaszcza w przypadku kontenerów mieszkalnych letniskowych lub całorocznych. W zależności od potrzeb pojawia się również instalacja alarmowa. Na koniec, podobnie jak w przypadku obiektów tradycyjnych, murowanych, możemy pokusić się o spięcie wszystkich instalacji w jeden inteligentny system.


Zalety systemów smart home

W systemach inteligentnego domu cenimy sobie przede wszystkim zdalny dostęp do urządzeń w domu dzięki aplikacji na urządzenia mobilne. Kolejne zalety to możliwość układania harmonogramów (tzw. programatorów czasowych) oraz scen. Dla przypomnienia programatory czasowe powodują, że dom dostosowuje się do naszej codziennej rutyny bez naszego bezpośredniego udziału, na podstawie ułożonego przez nas, zapisanego i odtwarzanego we wskazanym czasie harmonogramu. Np. o godz. 23 od poniedziałku do piątku dom przechodzi w tryb nocny. Wyłącza się główne oświetlenie, w wybranych pomieszczeniach załącza się dyskretne światło, opadają rolety ( jeżeli takie są nasze preferencje). Z kolei w weekendy taki harmonogram- lub zmodyfikowany- realizowany jest np. od godz. 24. Wszystko dopasowane do rytmu dobowego rodziny lub poszczególnych domowników. Natomiast sceny to scenariusze zdarzeń na różnego rodzaju powtarzające się wydarzenia. Takie jak oglądanie filmu (zmiana oświetlenia, praca przesłon okiennych, rozwinięcie ekranu dla rzutnika), ogrodowe party, uroczysta kolacja itp. Stworzone przez nas sceny są zapamiętane i uruchamiamy je jednym dotknięciem ikony w aplikacji.


Plusy i minusy instalacji smart home w kontenerze

Kontener to dość łatwy i szybki sposób na mieszkanie, biuro, garaż. Warto go zatem włączyć do naszej domowej sieci smart home. Jeżeli takiej nie mamy, opłaci się zastosować inteligentną automatykę dla wygody, bezpieczeństwa i własnego spokoju. Możliwości dla zastosowania inteligentnej instalacji mamy takie same jak w przypadku tradycyjnych domów, garaży i biur. Ograniczenie może jednak stanowić materiał, z którego zbudowany jest kontener. Przypominamy, że tradycyjny transportowy kontener morski to stal i blacha. Czyli tworzywo, które może stać się przeszkodą w przekazywaniu sygnału radiowego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku mieszkań, garaży i biur kontenerowych będzie inteligentna automatyka przewodowa. Jeżeli jednak zdecydujemy się na inteligentny dom działający „po radiu”, który wykorzystuje częstotliwość radiową lub wifi, warto zadbać po pierwsze o bezproblemowy dostęp do internetu wewnątrz kontenera (doprowadzenie internetu przewodowego) oraz ewentualne wzmocnienie sygnału na zewnątrz, gdy chcemy zarządzać np. oświetleniem wokół kontenera mieszkalnego lub garażowego.



W jakim zakresie możemy udogodnienia systemu smart home wykorzystać wykonując adaptację kontenera dla celów użytkowych?


Inteligentne oświetlenie w kontenerze

Odpowiednie oświetlenie to podstawa bezpiecznego funkcjonowania w każdym obiekcie użytkowym prywatnym lub publicznym. Dobrze dobrane światło pełni również funkcję dekoracyjną, zwłaszcza na zewnątrz budynku. W dobie ciągłych wzrostów cen prądu warto pokusić się o instalację oświetleniową, która będzie po prostu energooszczędna. Taką instalacją jest na pewno instalacja oświetleniowa w ramach systemu automatyki inteligentnej. W przypadku kontenerów mieszkalnych i użytkowych sprawdzi się sterowanie oświetleniem w poszczególnych częściach pomieszczenia, inteligentne sterowanie oświetleniem zewnętrznym, np. podświetleniami elementów dekoracyjnych (np. krzewy), oświetlenie podjazdów i ścieżek, a przede wszystkim-schodów. Gdy aranżując kontener przysposobiony do celów mieszkalnych, urządzimy sobie na dachu taras i dobudujemy prowadzące na niego schody, również tę część powinniśmy dobrze doświetlić. Na jakiekolwiek oświetlenie się nie zdecydujemy, charakterystyczne dla systemów smart home funkcje-tworzenie harmonogramów oraz scen, a także możliwość zdalnego sterowania będą nieocenione dla wygody, bezpieczeństwa oraz racjonalnego gospodarowania energią elektryczną.


Przykładowe urządzenia do sterowania inteligentnym oświetleniem
Bezprzewodowe sterowanie taśmami LED w ramach systemu wifi FOX:

  • Sterownik Wi-Fi do oświetlenia LED dwukanałowy 12 V DOUBLE LED,
  • Sterownik LED RGBW Wi-Fi 12 V COLOR LED,
  • Bezprzewodowy ściemniacz Wi-Fi do LED i oświetlenia zwykłego 230 V DIMMER.

Sterowniki oświetlenia przewodowego systemu inteligentnego domu F&Home:

  • mH-Developer do sterowania oświetleniem, odbiornikami włącz-wyłącz i ogrzewaniem,
  • ściemniacz oświetlenia mH-L4-1,
  • moduł do sterowania m.in. oświetleniem, roletami, żaluzjami mH-IO12E6-1.


Inteligentne ogrzewanie w kontenerze mieszkalnym, sklepowym, garażowym

Racjonalne zarządzanie temperaturą w pomieszczeniach, w których przebywamy, ma obecnie na celu nie tylko zapewnienie komfortu termicznego domownikom, pracownikom etc, choć jest to niewątpliwie cel numer jeden. W dobie wzrostu cen energii elektrycznej sterowanie temperaturą w pomieszczeniach stanowi także ważny element oszczędzania. Dlatego regulatory temperatury, które pilnują ustawionej temperatury, są nieodzownym elementem każdej instalacji grzewczej. Wartością dodaną sterowania temperaturą w ramach systemów smart home, jest możliwość zdalnej kontroli temperatury nie tylko w całym domu, lecz także w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu zawsze możemy przygotować dom na swój wcześniejszy powrót lub zmienić ustawienia, gdy przedłużymy np. świąteczny wyjazd. Pamiętajmy też, że w podobny sposób regulujemy pracę wentylacji lub klimatyzacji. I dotyczy to również kontenerów użytkowych. Warto w tym miejscu wspomnieć o szczególnym rodzaju regulatorów temperatury. Są to tzw. antyoblodzeniowe sterowniki temperatury, które pilnują, aby nie zamarzły rynny, podjazdy, chodniki. W zależności od tego, gdzie je zastosujemy. Przykładem takiego sterownika temperaturowego jest RT-811 od F&F Filipowski. Bez względu na to, jakim urządzeniem grzewczym lub chłodzącym zarządzamy, inteligentne sterowanie sprawdzi się także w przypadku budynku kontenerowego.


W ramach systemu F&Home do sterowania ogrzewaniem służą m.in.:

  • sterownik główny mH-Developer
  • moduł inteligentnych czujników temperatury mH-S4-1
  • moduł do inteligentnego sterowania zaworami ogrzewania mH-V4-1


Kontenerowe smart gniazdka

Smart gniazdko, czy inaczej-inteligentne gniazdko, to takie gniazdo elektryczne, w którym możemy odcinać lub przywracać zasilanie np. za pomocą aplikacji na smartfonie. W ten sposób na zasadzie „włącz-wyłącz” sterujemy pracą podłączonych urządzeń elektrycznych. Tym samym, po odpowiedniej konfiguracji możemy np. zapisać scenę „wyłącz wszystkie” i po uruchomieniu takiego zdarzenia mieć pewność, że żadne z urządzeń podłączonych do prądu nie pracuje. Z takiej sceny możemy wyłączyć urządzenia, których ciągła praca jest niezbędna, np. lodówki. To nieoceniona cecha w przypadku kontenerowych domków weekendowych lub garaży w kontenerach, gdy wyjeżdżając lub wychodząc możemy jednym gestem odłączyć od zasilania wszystkie urządzenia elektryczne.


Wypróbuj:

  • Bezprzewodowy przekaźnik Switch&Energy systemu wifi FOX. Instalując ten przekaźnik, nie tylko sterujesz podłączonym urządzeniem na zasadzie włącz-wyłącz. Switch&Energy umożliwia podgląd parametrów sieci oraz zużycia prądu przez podłączone urządzenie. Gdy korzystasz z aplikacji FOX, w każdej chwili możesz przeanalizować żądane parametry we wskazanych okresach czasu. Nie musisz nawet przebywać w tym czasie w domu.
  • W ramach przewodowego systemu smart home możesz do sterowania urządzeniami wpiętymi w gniazda elektryczne wykorzystać moduł centralny mH-Developer lub wyspecjalizowany moduł F&Home do sterowania gniazdami elektrycznymi, np. mH-IO32-1.


Inteligentne rolety i żaluzje w mieszkaniach z kontenerów i w kontenerach użytkowych

Jak w każdym domu zamieszkiwanym na stałe lub tymczasowo, także w wygospodarowanych w domu z kontenerów pomieszczeniach musimy zapewnić dostęp światła dziennego. Dlatego jedną z pierwszych czynności, które wykonamy, przysposabiając kontener i znając miejsce, w którym go postawimy, jest zaplanowanie wycięcia otworów okiennych. Można też wykonać spektakularne przeszklenie na całej ścianie kontenera, planując wyjście na taras. Cokolwiek nie zrobimy, wypadałoby zabezpieczyć okna i przeszklone drzwi przed nadmiernym nasłonecznieniem. Także przed łatwym dostępem dla intruzów. I podobnie jak w przypadku wszystkich budynków użytkowych i mieszkalnych możemy zdecydować się na rolety lub żaluzje wewnętrzne oraz (lub) rolety zewnętrzne. I sterować nie tylko za pomocą przycisków roletowych, lecz także aplikacji.

Do sterowania roletami w inteligentnym kontenerze polecamy:

  • bezprzewodowy sterownik roletowy systemu wifi FOX Shutter;
  • moduły przewodowego systemu F&Home, np. mH-E16-1.


Inteligentne symulatory obecności. Bezpieczeństwo mieszkania w kontenerze

Inteligentne symulatory obecności to funkcja dobrze znana użytkownikom inteligentnej automatyki domowej. Sprawdzi się również podczas nieobecności mieszkańców/użytkowników zaadaptowanego kontenera. W jaki sposób przebiega taka symulacja? Każde z urządzeń elektrycznych zintegrowane w ramach systemu smart home może wziąć w niej udział. Załączanie i wyłączanie oświetlenia, praca przesłon okiennych, załączenie i wyłączanie radia - to tylko przykładowe elementy symulacji obecności domowników. Zaplanowane na poszczególne dni, o zmiennych porach i kolejności, udają naszą obecność w tak naprawdę pustym domu i odstraszają ewentualnych nieproszonych gości.


Ile kosztują media, czyli monitor mediów w mieszkalnym lub użytkowym kontenerze

Koszty zużycia mediów ponosimy wszędzie, bez względu na miejsce, gdzie zbudujemy instalację elektryczną, doprowadzimy wodę lub gaz. Dlatego urządzenie, które pełni funkcję monitora mediów, dodatkowo umożliwiając zdalny odczyt, jest na wagę złota. Takim monitorem mediów, a dokładniej monitorem zużycia energii elektrycznej, jest Energy 3 z grupy przekaźników działających po wifi, FOX. Energy 3 to trójfazowy monitor parametrów sieci, który pozwala na zdalny odczyt zużycia prądu. Dzięki Energy 3 i aplikacji FOX możemy na bieżąco śledzić zużycie prądu i parametry sieci gdziekolwiek byśmy nie przebywali – na przykład, w kontenerach letniskowych pod wynajem. Jeżeli taką kontenerową inwestycję wyposażymy również w instalację fotowoltaiczną i pokusimy się o ogrzewanie pompą ciepła, to monitor zużycia energii elektrycznej od F&F Filipowski, ze względu na swoje właściwości, świetnie sprawdzi się do opomiarowania naszych instalacji OZE. Atrakcyjnym rozwiązaniem wprowadzonym przez F&F Filipowski, jest również Integrator liczników prądu Modbus Energy FOX, który pozwala na zdalny odczyt w aplikacji FOX lub poprzez przeglądarkę internetową parametrów wskazanych liczników zużycia energii elektrycznej. Jeżeli nasza działalność gospodarcza polega na wynajmie wakacyjnych domków, także tych kontenerowych, doskonałym rozwiązaniem będzie propozycja systemu telemetrycznego od F&F Filipowski - MeternetPro.



mH-Developer. Jednostka centralna rozbudowanego systemu smart home F&Home lub samowystarczalny produkt smart home

Trudno nie zauważyć, że moduł mH-Developer pojawia się w kontekście kilku aspektów inteligentnego sterowania. Ze względu na swoją konstrukcję, ten jeden moduł pozwala zbudować instalację smart home w kontenerze mieszkalnym całorocznym lub weekendowym. Z powodzeniem pozwoli nam również korzystać z udogodnień smart home w kontenerze garażowym lub w kontenerze sklepowym. Czyli w kontenerze garażowym, sklepowym, mieszkalnym całorocznym lub na działkę. O zaletach modułu mH-Developer od F&F Filipowski przeczytasz w naszym artykule "Przewodowy system inteligentnego domu F&Home..." Polecamy również obejrzenie naszego wideoporadnika "Prezentacja jednostki smart home mH-Developer"