Poradniki


Przewodowy system inteligentnego domu F&Home. Rola modułu mH-Developer. Podstawowe funkcje systemu.

Przewodowy system inteligentnego domu F&Home. Rola modułu mH-Developer. Podstawowe funkcje systemu.

Systemy inteligentnego domu


Rynek smart home to obecnie wiele ciekawych propozycji. Śmiało można powiedzieć, że każdy znajdzie coś dla siebie, na miarę swoich potrzeb. Po przemyśleniu i przeanalizowaniu oczekiwań, możliwości, także finansowych, oraz wymagań miejsca, w którym chcemy zainstalować system smart home, podejmujemy decyzję. Przewodowy czy bezprzewodowy? Jeżeli bezprzewodowy, to jaka komunikacja- radiowa, wifi, bluetooth...? Czy sterowanie zdalne, czy wystarczy lokalne, z domu? A może wcale nie potrzebuję zaawansowanego systemu smart home? Może wystarczy proste sterowanie podstawowymi funkcjami? Takich pytań można zapewne postawić jeszcze wiele. Poszukujących odpowiedzi odsyłamy do bogatej oferty polskiego producenta F&F Filipowski. My zajmiemy się jedną z opcji inteligentnej automatyki domowej, mianowicie przewodowym systemem smart home.


Przewodowy system inteligentnego domu F&Home

Przewodowy czy bezprzewodowy? To dylemat chyba każdego amatora inteligentnej automatyki domowej. Każdy sposób komunikacji ma swoje wady i swoje zalety. Instalacja przewodowa ze względu na sposób łączenia sterowników i przekaźników jest na pewno trwalsza. "Kabel" to po prostu stabilniejsze połączenie. Z drugiej jednak strony wymaga rozprowadzenia w ścianach, suficie, czy nawet w podłodze. Trzeba też wygospodarować miejsce na jedną lub więcej rozdzielnic. Nietrudno zatem się domyślić, że przewodowy system inteligentnego domu przeznaczony jest przede wszystkim do nowo powstających budynków, ewentualnie do tych gruntownie remontowanych. Z kolei bezprzewodowe systemy inteligentnego domu dają na pewno większą swobodę montażu. Na inteligentną automatykę bezprzewodową można się zdecydować właściwie w każdej chwili. Nie ogranicza nas konieczność rozprowadzenia dodatkowej instalacji. Moduły zazwyczaj montujemy w puszkach pod gniazdkami i przyciskami, choć można zamontować je w rozdzielnicy i stworzyć instalację mieszaną – przewodowo-bezprzewodową.
Bezprzewodowa komunikacja często wykorzystuje domową sieć wifi, w mniejszych zasięgach także bluetooth. Zdalną komunikację, spoza domu lub biura, gwarantuje usługa chmury. Mamy tu z jednej strony montaż nie wymagający kucia ścian, z drugiej strony musimy jednak wziąć pod uwagę możliwość zakłócenia komunikacji radiowej przez elementy aranżacji wnętrza. O bezprzewodowych systemach inteligentnego domu od F&F Filipowski możecie poczytać w naszych artykułach blogowych, na przykład:.... W dalszej części tego artykułu skupimy się na budowie i właściwościach przewodowego systemu smart home F&Home oraz naszej propozycji dla deweloperów mH-Developer. No właśnie, czy na pewno tylko dla deweloperów?


System inteligentnego domu "po kablu". Jak zacząć?

Na jak najwcześniejszym etapie budowy. Gdy stawiamy ściany lub przed wylewkami podłóg. A najlepiej, aby pomysł na zastosowanie inteligentnej automatyki domowej powstał wraz z decyzją o budowie domu. Tak, aby „Chcę mieć inteligentny dom”, wybrzmiało równie zdecydowanie, jak inne życzenia, które zazwyczaj pojawiają się przy okazji postanowienia o budowie domu: „chcę ogrzewanie podłogowe”, „chcę pompę ciepła, ale gruntową” itp. Wiele takich oczekiwań ma swoje konsekwencje w prowadzeniu różnego typu instalacji, w tym elektrycznych. Dlaczego tak ważne jest, aby o instalacjach do systemu smart home pomyśleć jak najwcześniej?


Instalacja elektryczna dla systemu smart home F&Home

Instalacja elektryczna pod działanie przewodowego systemu F&Home prowadzona jest w „gwiazdę”. Wszystkie przewody od czujników, przycisków i odbiorników prowadzimy do rozdzielnicy, w której zamontowane są moduły systemu F&Home.
Zwracamy uwagę, że inteligentna automatyka budynkowa wymaga zastosowania większej rozdzielnicy czy szafy sterowniczej niż w przypadku instalacji klasycznej. To też należy uwzględnić projektując wnętrza budynku.


Instalacje CO w inteligentnym domu F&Home

W przypadku instalacji centralnego ogrzewania, niezależnie od źródła ciepła, należy przewidzieć rozdzielacze, na których znajdą się siłowniki instalacji inteligentnego budynku. Obwody grzewcze powinny zostać podzielone w sposób, który umożliwia niezależne sterowanie temperaturą w każdym z pomieszczeń. Należy również zadbać o połączenie przewodowe kotłowni, czyli źródła ciepła i pompek cyrkulacyjnych z rozdzielnią, w której zamontowane są moduły systemu sterowania.


Wybór rolet i żaluzji do inteligentnego sterowania

Rolety i żaluzje, które będą sterowane w ramach systemu smart home, powinny być wyposażone jedynie w prosty napęd bez dodatkowej elektroniki, która niekiedy całkowicie uniemożliwia integrację rolet i żaluzji z systemem inteligentnego domu.


Budowa przewodowego systemu inteligentnego domu F&Home


Jednostka centralna


Panel sterujący-ekran dotykowy

12-calowy ekran, panel dotykowy zazwyczaj montowany jest w centralnej części domu, w miejscu najbardziej dogodnym dla domowników. Z jego poziomu sterujemy wszystkimi urządzeniami w domu. Tworzymy sceny, harmonogramy wg których system samoczynnie realizuje zaprogramowane zadania. To np. włączanie świateł, zamykanie i otwieranie rolet o określonej porze, sterowanie ogrzewaniem wg harmonogramów godzinowych.


Moduł mH-Developer

To niezwykle rzadko spotykana konstrukcja.
W module znajdują się zarówno serwer inteligentnego budynku, jak i elementy wykonawcze. Dzięki temu mH-DEVELOPER to doskonała propozycja dla rynku deweloperskiego. W ten sposób deweloperzy, którzy chcą wyróżnić swoją inwestycję przy nieznacznym powiększeniu rozdzielni elektrycznej – mogą zaproponować swoim klientom w pełni inteligentne mieszkanie.
Moduł jednostki centralnej mH-DEVELOPER w przewodowym systemie smart home F&Home to alternatywa dla naściennego panelu sterującego. Zwracamy przy tym uwagę, że ze względu na realizowane funkcje, musimy zdecydować. Albo moduł sterujący mH-Developer w rozdzielnicy, albo dotykowy ekran sterujący na ścianie. Nie można korzystać z obu jednostek centralnych jednocześnie. Wróćmy jednak do samego modułu mH-Developer. Montujemy go w rozdzielnicy. Sterowanie i programowanie odbywa się z poziomu aplikacji mobilnej. Jak już wspomnieliśmy, mH-DEVELOPER jest jednocześnie jednostką zarządzającą inteligentną instalacją oraz modułem wykonawczym. Posiada kilkanaście wejść i wyjść przeznaczonych m.in. do sterowania ogrzewaniem, oświetleniem, zaworami wody. Ze względu na te funkcje wykonawcze, w małych mieszkaniach, mH-Developer może stanowić w zakresie realizowanych funkcji kompletny system smart home.


Mobilna aplikacja sterująca. Dwa systemy smart home w jednej aplikacji FOX

Do sterowania domem w ramach przewodowego systemu smart home F&Home polecamy aplikację FOX. Jest to aplikacja bezpośrednio przeznaczona do obsługi urządzeń inteligentnego sterowania wifi FOX. Aby jednak nie tworzyć kolejnej aplikacji systemowej, umożliwiamy obsługę dwóch systemów w jednej aplikacji. Z poziomu aplikacji FOX zarządzasz urządzeniami zintegrowanymi w ramach przewodowego systemu F&Home. W tej samej aplikacji masz również dostęp do urządzeń, za których automatyczne działanie odpowiadają sterowniki systemu bezprzewodowego wifi FOX.


F&Home. Konfiguracja systemu


Bez względu na to, czy jednostką zarządzającą systemem jest panel dotykowy, czy moduł mH-DEVELOPER, obsługa i konfiguracja jest prosta i intuicyjna. Po zamontowaniu systemu instalator nadaje nazwy urządzeniom i przypisuje je do poszczególnych pomieszczeń. Kolejny krok to budowa scen. Sceny to grupy rozkazów. W ten sposób pracę nawet kilku urządzeń wyzwalamy dotknięciem pojedynczej ikony. Powodujemy opuszczenie wszystkich rolet lub włączenie wybranych punktów świetlnych. Obsługa zarówno panelu dotykowego, jak i aplikacji mobilnej nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Pozwala użytkownikom na dostosowywanie zachowania poszczególnych odbiorników do upodobań, pory dnia lub pory roku.


F&Home Cloud. Dom pod kontrolą z każdego miejsca na Ziemi.


Przewodowy system F&Home pozwala na sterowanie z każdego miejsca na ziemi. Warunkiem jest dostęp do internetu. Zdalny dostęp do systemu odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Aplikacja łączy się z domem poprzez chmurę F&Home. Chmura F&Home (F&Home cloud) jest autorskim oprogramowaniem napisanym od samego początku przez programistów F&Home. Dzięki wykorzystaniu własnego oprogramowania F&F daje gwarancję bezpieczeństwa i niezawodności. Gwarantujemy również pracę bez przerw i stały nadzór. Przełączanie komunikacji pomiędzy usługą cloud a wifi jest przy tym tak szybkie, że nie zauważasz, kiedy sterujesz swoim domem lokalnie, a kiedy poprzez chmurę.


Wybrane funkcje przewodowego systemu inteligentnego domu F&Home


Inteligentne oświetlenie


Oświetlenie to niezwykle istotny element każdego wnętrza. Poza funkcją czysto użytkową- oświetlanie pomieszczeń lub ich części coraz chętniej wykorzystujemy tzw. sztuczne światło jako element efektownej aranżacji wnętrz. Pełni więc również funkcję dekoracyjną. Punkty świetlne nie tylko doświetlają i ozdabiają wnętrza naszych domów i mieszkań. Ich rola jest taka sama na zewnątrz budynków. Dzięki systemom smart home otrzymujemy pełną kontrolę nad działaniem instalacji świetlnych w naszych domach o ogrodach. W inteligentnym domu światło samo się włącza i wyłącza, podobnie przyciemnia się i rozjaśnia. Oczywiście wszystko dzieje się na podstawie wcześniej przez nas ustalonych harmonogramów lub scen, które wyzwalamy dotknięciem ikony w aplikacji przeznaczonej do zdalnej obsługi systemu. Jakie konkretne możliwości otrzymujemy zatem wraz z przewodowym systemem inteligentnego domu F&Home?
Oprócz standardowej funkcji włącz-wyłącz system umożliwia sterowanie jasnością ściemnianych źródeł światła zasilanych napięciem 230 V. Podobnie sterujemy oprawami oświetleniowymi wyposażonymi w zasilacze sterowane napięciem 0–10 V. Przewodowy F&Home obsługuje również ściemniacze przystosowane do współpracy z LED. Dotyczy to zarówno LED jednobarwnych, jak i LED RGB zasilanych napięciem 12/24 V. Jak wspomnieliśmy wcześniej, sterowanie oświetleniem może być w pełni zautomatyzowane. Przebiega wtedy według zaplanowanych scenariuszy lub harmonogramów. Dzięki programatorom czasowym, których działanie umożliwia dedykowana aplikacja mobilna, sterowanie oświetleniem przebiega automatycznie, w zależności od nastroju, pory dnia czy okoliczności. Ciekawą funkcją jest symulacja obecności, gdy przebywamy poza domem. Możemy na tę okoliczność albo stworzyć sceny, które zadziałają o określonych godzinach, albo uczynić to samo poprzez zdalne sterowanie oświetleniem i np. roletami i sprzętem RTV.

Sterowniki przewodowego systemu smart home F&Home do sterowania oświetleniem:

  • mH-Developer
  • mH-IO32 – Moduł wejść/wyjść (oświetlenie, gniazda)
  • mH-IO12E6 – Moduł wejść/wyjść (oświetlenie, gniazda, rolety)
  • mH-R8x8.2, mH-R8-2, mH-R16-2 – Moduły przekaźnikowe
  • mH-L4 – Moduł ściemniacza oświetlenia 230 V
  • mH-LED – Moduł ściemniacza oświetlenia LED 12 V
  • mH-RGB – Moduł ściemniacza oświetlenia LED RGB
  • mH-A10 – Czterokanałowy sterownik 0 – 10 V


Ogrzewanie w inteligentnym domu


Sterowanie ogrzewaniem to jedna z najbardziej popularnych i oczekiwanych przez użytkowników funkcji w systemach automatyki budynkowej. Kto nie lubi, gdy na zewnątrz panuje nieprzyjemne zimno, aby w domu było ciepło i przytulnie? Za ten komfort termiczny często płacimy cenę w postaci rachunków, których wysokość jest odczuwalna dla naszych domowych budżetów. Jak więc znaleźć kompromis pomiędzy wygodą a nadmiernymi wydatkami? Z pomocą przychodzi inteligentna automatyka domowa. Omawiany przewodowy system F&Home obsługuje wszystkie rodzaje ogrzewania. Zarówno grzejnikowe, jak i podłogowe, nawiewowe czy promiennikowe. W tworzeniu scenariuszy optymalnego sterowania temperaturą pomagają programatory czasowe regulujące pracę ogrzewania w trybie dziennym, tygodniowym lub rocznym. Dane o rzeczywistej temperaturze zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynku pochodzą od czujników temperatury. W ten sposób sterujemy ogrzewaniem bez względu na źródło ciepła. Mogą to być kotły na paliwa stałe, płynne lub gazowe. Również pompy ciepła albo kominki. Do sterowania wykorzystujemy elektrozawory montowane w rozdzielaczu lub bezpośrednio na grzejnikach. Ekonomiczne zarządzanie temperaturą wspomagają też alarmowe kontaktrony okienne. Dzięki nim ciepło nie ucieknie przez nawet nieumyślnie otwarte okno. Co najważniejsze, mamy wpływ na temperaturę w każdym zintegrowanym działaniem przewodowego systemu smart home F&Home pomieszczeniu. Nie wspominając już o zaletach zdalnego dostępu spoza domu.

W naszym inteligentnym domu F&Home do sterowania ogrzewaniem zalecamy:

  • mH – Developer
  • mH-S4, mH-S8, czyli moduły czujników temperatury
  • mH-V4, mH-V8, mH-V7PLUS – Moduły sterowania zaworami ogrzewania i pompą CO


Rolety markizy żaluzje, bramy w domu z systemem smart home F&Home


Jaka jest rola przesłon okiennych, takich jak zasłony, rolety, żaluzje? Chronią przed nadmiarem słońca i przegrzaniem pomieszczeń latem. Zimą stanowią dodatkową barierę dla zimna przenikającego przez oszklone połacie okienne. Rolety zewnętrzne chronią nas przed intruzami. Wszystkie przesłony- przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. W mniejszym stopniu, lecz podobnie jak oświetlenie są elementem aranżacji wnętrz naszych domów, mieszkań, a nawet biur. Systemy inteligentnego domu współpracują z przesłonami, które można sterować elektrycznie. Czyli roleta, żaluzja, zasłona, musi posiadać napęd (silnik) elektryczny. Poza już wymienionymi, w ramach systemu F&Home możemy również zintegrować pracę markiz, a w biurach- np. ekrany do prezentacji.
Sterować możemy pojedynczą roletą. Albo wszystkimi równocześnie, jednym naciśnięciem przycisku czy ikony w aplikacji mobilnej. Ich automatyczne zasłonięcie lub odsłonięcie uzależnimy od pory dnia, czy obecności domowników. Z kolei sterowanie bramami to nie tylko komfort uruchamiania ich za pomocą aplikacji w telefonie. System inteligentnego domu F&Home pozwala również na kontrolowanie ich stanu otwarcia lub zamknięcia. W każdej chwili możemy sprawdzić, czy wyjeżdżając w pośpiechu, na pewno zamknęliśmy i domknęliśmy bramę.

Moduły F&Home wykorzystywane do sterowania roletami i bramami:

  • mH-E16 – Moduł wejść/wyjść (rolety)
  • mH-IO12E6 – Moduł wejść/wyjść (rolety)
  • mH-RE4 – Moduł przekaźników roletowych


Inteligentne gniazda elektryczne

Sterowanie zasilaniem w gniazdach elektrycznych to bardzo pożyteczna funkcja, oferowana przez przewodowy system F&Home. Kiedy sprawdzi się najlepiej? Oto kilka zastosowań i lokalizacji gniazdek elektrycznych, w przypadku których na pewno sprawdzi się inteligentne sterowanie:

  • sprzęt RTV i AGD (poza lodówką),
  • żelazko (np. zasilanie w garderobie)
  • sterowanie gniazdami w pokojach dziecięcych,
  • gniazda elektryczne w altanach ogrodowych,
  • sterowanie gniazdami, do których podłączamy oświetlenie świąteczne,
  • fontanny i zraszacze ogrodowe.

Należy podkreślić, że sterowanie zasilaniem w gniazdach może się odbywać w sposób „ręczny”, z poziomu aplikacji mobilnej lub automatycznie z uwzględnieniem zaprogramowanych harmonogramów czasowych czy scenariuszy.


Sterowniki F&Home wykorzystywane do sterowania zasilaniem w gniazdach elektrycznych:

  • mH-Developer
  • mH-IO32 – Moduł wejść/wyjść (oświetlenie, gniazda)
  • mH-IO12E6 – Moduł wejść/wyjść (oświetlenie, gniazda, rolety)
  • mH-R8x8.2, mH-R8-2, mH-R16-2 – Moduły przekaźnikowe


Inteligentny ogród z przewodowym systemem inteligentnego domu F&Home


Ogród jest dla nas ważny tak samo, jak wnętrze domu. To miejsce, w którym relaksujesz się, gościsz rodzinę i znajomych. Infrastruktura w ogrodzie bywa bardzo rozbudowana. To zraszacze, oświetlenie, technika basenowa, fontanny, oczka wodne itp. Wbrew pozorom, zadań dla inteligentnego sterowania jest dużo. I znajdą tu pracę wymienione wyżej sterowniki F&Home. Jak wykorzystamy system inteligentego domu w ogrodzie? Oto kilka przykładów:

  • F&Home poza podstawowymi funkcjami jak sterowanie zasilaniem w gniazdach elektrycznych czy oświetleniem pozwala na integrację z systemem podlewania roślinności, monitoringiem, obiektami małej architektury (fontanny, baseny, wodospady) czy oświetleniem dekoracyjnym;
  • Dzięki pracy czujników ruchu system nie pozwoli na uruchomienie podlewania, gdy w ogrodzie odbywa się np. przyjęcie;
  • F&Home nie włączy zraszaczy, jeżeli nie jest to konieczne, np. podłoże jest wystarczająco nawodnione.
  • System pozwala na wydzielenie stref podlewania. Można podlewać te części ogrodu, w których aktualnie nikt nie przebywa. Pozostałe zostaną podlane np. w nocy.
  • System umożliwia poprzez zaprogramowane sceny na zmianę barwy i natężenia światła do aktualnych warunków lub upodobań użytkowników.

Inteligentny osprzęt. Szklane przyciski dotykowe dla wygody i estetyki

Przyciski DOMINO wykonane są z wysokiej jakości polerowanego szkła. Fazowane krawędzie przydają im szlachetnego wyglądu. Klasyczna kolorystyka-czerń i biel sprawiają, że szklane przyciski dotykowe od F&F doskonale komponują się z wystrojem nowoczesnych, jak również klasycznych wnętrz.
Przyciski wyposażone są w czujniki zbliżeniowe. Po zbliżeniu dłoni, pola dotykowe delikatnie podświetlają się. Sterowanie dotykiem staje się bardzo proste i intuicyjne. Przyciski dostępne są w podstawowej wersji pojedynczy moduł szklanego z dwoma lub czterema polami zadziałania. Przygotowaliśmy również panele składające się z dwóch lub trzech modułów. Panele przeznaczone są do montażu pionowego lub poziomego. Z uwagi na mnogość i różnorakość odbiorników w rozległych instalacjach wyposażonych w automatykę budynkową, zapewniamy możliwość personalizacji przycisków w postaci napisów określających daną funkcję.

Zalety szklanych przycisków dotykowych od F&F:

  • Nowoczesny design i pełna integracja z systemem F&Home
  • Zastępują tradycyjne włączniki ścienne
  • Eliminują niechciane długie rzędy ramek w przypadku tradycyjnych przycisków
  • Prosty montaż
  • Sterowanie za pomocą zbliżenia i dotyku dłonią
  • Łatwe przypisywanie funkcji
  • Wykonane z wysokiej jakości szkła polerowanego
  • Bezpieczne napięcie zasilania – 24 V DC