Poradniki

Czy system Smart Home pozwala oszczędzać energię?

Czy system Smart Home pozwala oszczędzać energię?
Zmieniające się nawyki Polaków oraz nowoczesna technologia mogą przyczynić się do ograniczenia zużycia prądu, a w efekcie do zmniejszenia emisji CO2. Pomocne w tym procesie okażą się systemy Smart Home, oparte na automatyce domowej. Wykorzystywane w nich elementy pozwalają znacząco zwiększyć efektywność energetyczną.Dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych wskazują, że w 2019 roku w naszym kraju zużycie prądu spadło o 0,9 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Zmiana nie jest duża, a jej powodów można doszukiwać się w różnych aspektach funkcjonowania polskiej gospodarki, jednak nietrudno oprzeć się wrażeniu, że oszczędność energii stała się u nas modna. Potwierdzeniem tego są dane Głównego Urzędu Statystycznego, według których w 2018 roku po raz pierwszy w polskich domach częściej wykorzystywane były żarówki LED, niż modele tradycyjne.

Inteligentny dom dla oszczędności energii

Analizując nawyki Polaków, warto pójść o krok dalej i wskazać na inteligentne rozwiązania, które daleko bardziej wpływają na obniżenie zużycia prądu, aniżeli zwykła wymiana żarówek. Tak zwane nowoczesne domy korzystają bowiem z zaawansowanej automatyki, dzięki której uzyskiwana jest wysoka efektywność energetyczna, wynikająca z braku marnotrawienia prądu.W jaki sposób do tego dochodzi? Czujniki i systemy automatyczne reagują na zmieniające się warunki, a także zachowanie domowników – w ten sposób dostosowywana jest temperatura generowana przez grzejniki, działanie klimatyzacji czy też zachowanie rolet (pozwalają np. doświetlić pomieszczenie). Do tego dochodzi możliwość zdalnego sterowania wieloma urządzeniami.Badania wykonane przez firmę Sense wskazują, że systemy Smart Home umożliwiają obniżenie kosztów utrzymania domu o średnio 8% w ujęciu rocznym. Wiele zależy jednak od tego, na jakie rozwiązania postawimy.

Elementy systemu inteligentnego domu

Systemy Smart Home korzystają z licznych czujników, automatów i elementów pomocniczych, których praca przekłada się na wysoką efektywność energetyczną oraz korzyści odczuwalne praktycznie od zaraz. Warto wskazać najważniejsze obszary, w których klienci indywidualni, a także firmy mogą szukać poważnych oszczędności.
  • Inteligentne oświetlenie – dom inteligentny umożliwia wygodne sterowanie oświetleniem w sposób zdalny. W ramach oszczędzania energii znacznie ważniejsze okażą się jednak elementy automatyki domowej, które reagują na zmieniającą się sytuację lub pracują zgodnie z przyjętym harmonogramem. Co wchodzi w skład takiej automatyki?
Między innymi czujniki ruchu, które włączają światło wówczas, gdy potrzebuje tego użytkownik. Żarówki działają tylko przez określony czas, co oczywiście przekłada się na oszczędność energii. Do tego dodać możemy ściemniacze oświetlenia z regulacją, automaty zmierzchowe załączające oświetlenie LED o wyznaczonych porach (dobre rozwiązanie np. do ogrodu), automaty schodowe czy też nowoczesne sterowniki oświetlenia oraz programowalne zegary tygodniowe – pracują w trybach dobowych, tygodniowych, weekendowych i związanych z dniami roboczymi.  
  • Sterowanie ogrzewaniem – system inteligentnego domu minimalizuje straty energii cieplnej nie tylko poprzez czujniki ruchu, ale również dane zbierane z internetowych serwisów pogody. Na ich podstawie regulowana jest temperatura. Ważnymi elementami w systemie Smart Home będą inteligentne termostaty oraz regulatory temperatury – współpracują one z czujnikami (zewnętrznymi i wewnętrznymi), a także pozwalają na łatwe dostosowanie pracy grzejników - także zgodnie z przyjętymi harmonogramami.
  • Inteligentne instalacje elektryczne – umożliwiają zdalne sterowanie urządzeniami elektrycznymi. Nie tylko dla wygody, ale również dla oszczędności. Wszystko po to, aby działały wyłącznie wtedy, gdy jest taka potrzeba. Marnotrawienie energii ogranicza chociażby inteligentne gniazdko, sterowane z poziomu smartfona. Zamiast więc utrzymywać sprzęty w trybie czuwania (podnoszą rachunki o kilka-kilkanaście złotych miesięcznie), można je wszystkie łatwo wyłączyć.
Systemy Smart Home korzystają z elementów, które gwarantują obniżenie zużycia energii o kilka, a nawet kilkanaście procent rocznie. Stanowi to zachętę zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych,  którzy zastanawiają się nad instalacją systemów inteligentnych u siebie w domach.