Poradniki

Inteligentne oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu

Inteligentne oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu

System sterowania radiowego w łatwy sposób może zostać zintegrowany z elementami oświetlenia zewnętrznego – nie tylko z lampami, ale również czujnikami i programatorami. Dzięki temu użytkownik końcowy otrzymuje dostęp do wielu przydatnych funkcji.

F&Home Radio – charakterystyka inteligentnego oświetlenia

Rozwiązania bezprzewodowe zapewniają mnóstwo korzyści, zarówno dla instalatora, jak i domowników. Co najważniejsze, są to systemy niezwykle elastyczne – zdecydować możemy się bowiem na instalację scentralizowaną, w ramach której najważniejsze elementy znajdą się w rozdzielnicy, lub rozproszoną (montaż w puszkach podtynkowych). Wszystko to bez konieczności kucia ścian oraz innych inwazyjnych prac.

Również oświetlenie zewnętrzne może być obsługiwane w ten sposób. Specjalnie przygotowane oprogramowanie zapewnia dostęp do bardzo wielu funkcji. Ich obsługa odbywa się oczywiście w sposób zdalny – za pomocą paneli sterowania, pilotów, aplikacji mobilnych bądź przez internet.

Do tego dochodzi tak zwana automatyka budynkowa. Oświetlenie zewnętrzne domu będzie więc składać się też z czujników, przede wszystkim ruchu i światła. Dzięki nim, lampy zewnętrzne uruchamiają się samoczynnie, bez udziału użytkownika.

Oświetlenie domu i ogrodu z czujnikami

To właśnie czujniki są najważniejszymi elementami wchodzącymi w skład systemu. W dużej mierze decydują one bowiem o tym, że oświetlenie można nazwać inteligentnym. Szczególnie często wykorzystywane są czujniki ruchu, montowane między innymi przy drzwiach wejściowych, na podjeździe i w ogrodzie.

Dzięki ich pracy, nie musimy martwić się, że nocą uszkodzimy rośliny w ogrodzie lub że nie będziemy mogli trafić kluczem do zamka w drzwiach. Co ważne, system korzysta z czujników o różnej charakterystyce. Mogą być to między innymi:

  • czujniki ruchu na podczerwień,
  • mikrofalowe czujniki ruchu,
  • laserowe czujniki ruchu.

Różnią się one pod względem sposobu działania, dlatego warto dobrać je w zależności od specyfiki miejsca, w którym mają zostać zamontowane. Tyczy się to również budynków przemysłowych – na ich terenie inteligentne oświetlenie zewnętrzne także spełnia masę przydatnych funkcji.

Warto podkreślić, że tego typu systemy są często wykorzystywane też do sterowania oświetleniem dekoracyjnym, składającym się między innymi z diod RGB. Elewacyjne lampy zewnętrzne, jak również te dostępne w ogrodzie, mogą pracować w różnych trybach, gwarantując tym samym pożądane efekty ozdobne.

Zobacz również: Inteligentne oświetlenie - zdalne sterowanie oświetleniem

Inteligentne oświetlenie dla większego bezpieczeństwa

Czujniki ruchu, piloty, aplikacje mobilne, programatory – wszystko to zagwarantuje lepszą ochronę mienia i domowników. Po zbliżeniu się do budynku, światła zostają uruchomione automatycznie, dzięki czemu w łatwy sposób wejdziemy do środka. To samo stanie się sytuacji, gdy na posesji znajdzie się osoba niepożądana.

Będzie to skuteczna forma zabezpieczenia domu przed złodziejami. Zwłaszcza wówczas, gdy oświetlenie zewnętrzne zostanie zintegrowane z innymi elementami i urządzeniami. Wymienić możemy:

  • kamery,
  • alarmy,
  • kontaktory okienne,

Całość działa zgodnie z przygotowanym scenariuszem. Gdy czujnik wykryje ruch, załączone zostają lampy zewnętrzne oraz kamery. Jeśli ktoś będzie próbował wyważyć drzwi lub okna, system powiadomi domowników oraz odpowiednie służby. W sytuacji, gdy łączymy się poprzez chmurę, w specjalnej aplikacji możemy podejrzeć obraz z monitoringu, by ocenić zagrożenie. Wraz z wysłaniem powiadomienia, uruchomiony zostanie także alarm. Kolejną formą zabezpieczenia jest często funkcja symulowania obecności, którą system uruchamia podczas dłuższej nieobecności domowników.

Inteligentne oświetlenie domu i innych budynków zapewnia szereg korzyści, związanych nie tylko z ogólną wygodą użytkowania, ale też ze znacznie wyższym poziomem bezpieczeństwa. Integracja wielu elementów w jednym systemie to często najlepszy sposób na ochronę mienia. Zwłaszcza w przypadku implementacji nowoczesnego oprogramowania.