Poradniki

Zdalne sterowanie bramą wjazdową i garażową

Zdalne sterowanie bramą wjazdową i garażową

Integracja systemu inteligentnego z elementami odpowiedzialnymi za sterowanie bramą garażową i wjazdową zapewnia wiele możliwości, związanych między innymi z tworzeniem scenariuszy działania. Wszystko dla większej wygody użytkowników końcowych oraz poprawy bezpieczeństwa.

Sterowanie bramą – charakterystyka systemu

Moduły wykonawcze wchodzące w skład F&Home Radio mogą zostać połączone z dowolnym napędem bram. Niezależnie od tego, czy są to modele przesuwne, uchylne, segmentowe, dwuskrzydłowe czy jeszcze inne. Elastyczność systemu uwalnia właścicieli od dodatkowych opłat za implementację konkretnych rozwiązań.

Głównym elementem instalacji jest serwer, który występuje w dwóch wersjach – dostosowanej do montażu w rozdzielniach na szynie DIN, a także wolnostojącej (serwer biurkowy). Drugi typ zalecany jest przede wszystkim do budynków już istniejących.

Co ważne, wykorzystane mogą zostać też dowolne kontaktrony. Podstawowa funkcjonalność systemu polega oczywiście na zdalnym otwieraniu i zamykaniu bramy. Odbyć się to może przy użyciu:

  • przycisków manualnych,
  • pilota na baterię,
  • aplikacji mobilnej – instalowana jest na urządzeniach mobilnych. Korzystać z niej można z dowolnego miejsca na ziemi,
  • czujników – mowa tu między innymi o czujnikach ruchu lub elementach reagujących na światła samochodu,

Dzięki tak dużej swobodzie wyboru, to od użytkownika końcowego zależy, w jaki sposób będzie funkcjonował system. Warto podkreślić, że nowoczesne sterowniki bramy garażowej i wjazdowej mogą być stosowane nie tylko w domach, ale też w biurowcach, obiektach sportowych czy budynkach przemysłowych.

Zdalne otwieranie bramy – tworzenie scenariuszy

Funkcjonalność systemu inteligentnego wcale nie musi ograniczać się tylko do otwierania i zamykania bram garażowych oraz wjazdowych. Jest on bowiem na tyle elastyczny, że bez większych problemów (oczywiście przy użyciu odpowiednich elementów) zintegrujemy w nim również inne urządzenia i instalacje. Wspomnieć można tu chociażby o oświetleniu, ogrzewaniu, nawadnianiu ogrodu, instalacji alarmowej i wielu innych. Możliwości są ogromne.

Zobacz również: Inteligentne systemy alarmowe do domu i mieszkania

Oczywiście otwartym pozostaje pytanie, po co to wszystko. Jaki jest sens integrowania tylu elementów w jednym systemie? Oczywiście chodzi o wygodę i bezpieczeństwo. Dzięki rozwiązaniom inteligentnym możemy sterować ich pracą, a także tworzyć rozmaite sekwencje ich działania.

  • Scena „powrót do domu” – gdy system wykryje naszą obecność, brama otwiera się automatycznie, a następnie uruchomione zostaje podświetlenie podjazdu. Gdy zaparkujemy samochód, system zamknie bramę, odłączy oświetlenie podjazdu, a następnie włączy lampy przed drzwiami wejściowymi i na korytarzu. W kolejnych krokach dojść może na przykład do załączenia radia, podniesienia rolet lub innych czynności.
  • Scena po opuszczeniu domu – odwrotne działanie dotyczyć będzie sytuacji, w której to opuszczamy dom. System automatycznie opuści rolety, uzbroi alarm, wyłączy oświetlenie, a następnie otworzy i zamknie za nami bramę wjazdową. Wszystko to odbędzie się bez naszego udziału.

Sterowanie bramą z dowolnego miejsca

Aplikacja mobilna F&Home pozwala nie tylko na zdalną kontrolę stanu urządzeń zamontowanych w systemie inteligentnego domu, ale też na sterowanie ich pracą, niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajdujemy.

W przypadku bram i furtek sprawdza się to doskonale. Gdy pod dom podjedzie kurier, a my jesteśmy w pracy, wystarczy uchylić mu bramę, by umieścił paczkę w bezpiecznym miejscu. W podobny sposób możemy wpuszczać domowników, którzy zapomnieli kluczy, jak również ogrodników, elektryków czy ekipy sprzątające.

Inteligentne sterowanie bramą to coś więcej niż wygoda. System pozwala na integrację wielu urządzeń, do których dostęp mamy zawsze. W ten sposób łatwo zarządzać bezpieczeństwem domu, biura, warsztatu i innych budynków.