Poradniki

Zimowe dekoracje świetlne – jak nimi sterować?

Zimowe dekoracje świetlne – jak nimi sterować?

Gdy zbliża się zima, wiele osób pragnie w jakiś sposób udekorować swój dom i jego otoczenie. Najczęściej w tym celu wykorzystywane są różnego rodzaju światełka, którymi możemy sterować w sposób zdalny. Radiowy system inteligentny zapewnia nam jeszcze więcej możliwości. Czy warto się nimi zainteresować?

Sterowanie oświetleniem dekoracyjnym – elementy systemu

Na początek należy zastanowić się, w jaki sposób odbywa się integracja lampek dekoracyjnych w jednym, centralnym systemie sterowania. Należy przy tym pamiętać, że dobór konkretnych elementów w dużej mierze zależy od samego użytkownika, a mówiąc dokładniej, jego potrzeb i… wyobraźni.

Najważniejszy będzie oczywiście serwer, który odpowiada za realizację konkretnych czynności, związanych na przykład z uruchamianiem i wyłączaniem oświetlenia. W przypadku rozwiązań inteligentnych, do dyspozycji otrzymujemy również specjalną aplikację  na urządzenia mobilne, na przykład na smartfony. Otwiera nam ona dostęp do pełnej funkcjonalności systemu. Co jeszcze może znaleźć się w takiej instalacji?

  • - Sterowniki oświetlenia – są one odpowiedzialne za realizację poszczególnych zadań. Sterowniki trzeba dobierać do specyfiki oświetlenia – inne elementy są bowiem przystosowywane do lamp LED, a inne na przykład do halogenów.
  • - Automaty zmierzchowe – zwane też jako wyłączniki zmierzchowe. Posłużą do wyłączania i włączania lampek dekoracyjnych w zależności od natężenia światła. W systemach inteligentnych mogą to być zewnętrzne czujniki jasności/temperatury.
  • - Programatory czasowe – dzięki nim, możemy uzależnić działanie systemu od pory dnia, a także wskazać, w jakich konkretnie dniach oświetlenie zostanie uruchomione. Programatory działać mogą w ujęciu dziennym, tygodniowym lub rocznym.

Funkcje systemu sterowania dekoracjami świetlnymi

Opis powyższych elementów wchodzących w skład systemu nieco wyjaśnia już, na jakie dokładnie opcje możemy liczyć. Transmisja radiowa pozwala na bezprzewodowe sterowanie oświetleniem. Odbywać się to może przy użyciu pilotów, przycisków lub wspomnianej aplikacji. Z jej poziomu wyłączymy i włączymy lampki, a także dostosujemy intensywność oraz barwę świateł.

Sporym ułatwieniem dla domowników będzie możliwość tworzenia harmonogramów działania oświetlenia. Mowa tu nie tylko o lampkach świątecznych, ale też pozostałych – znajdujących się na zewnątrz i wewnątrz domu. System umożliwia wskazanie dokładnych godzin działania oświetlenia. W przypadku lampek dekoracyjnych, będzie to przede wszystkim wieczór. Jest to rozwiązanie, które umożliwia uzyskanie realnych oszczędności. Energia nie jest bowiem zużywana niepotrzebnie.

Przydatne okażą się również czujniki. Gdy przyjedziemy wieczorem do domu, wykryją naszą obecność i wyślą stosowną informację do serwera, który uruchomi oświetlenie. Jeśli jednak zdecydujemy się na wyjazd, dekoracje zostaną odłączone.

Inteligentne sterowanie oświetleniem – tworzenie scen

Dekoracje świąteczne to zazwyczaj tylko jeden z wielu elementów wchodzących w skład instalacji Smart Home. Dzięki czujnikom, programatorom i sterownikom, wszystkie zintegrowane urządzenia mogą ze sobą współpracować. To zaś pozwala domownikom tworzyć rozbudowane scenariusze, czyli sekwencje poszczególnych czynności zachodzących po sobie lub w tym samym czasie.

Przykład? Gdy robi się ciemno, pojawiają się idealne warunki do tego, aby pokazać światu przygotowane dekoracje świąteczne. System więc automatycznie je uruchomi, w tym samym czasie przygaszając użytkowe oświetlenie ogrodu, które mogłoby odwracać uwagę od światełek. Następnie załączana jest specjalna, świąteczna muzyczka oraz dekoracje znajdujące się wewnątrz domu. Taka sama scena może zostać uruchomiona również przez czujnik ruchu, który wykryje nasze przybycie do domu.

Możliwości łączenia urządzeń jest mnóstwo. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby w sposób dowolny zautomatyzować ich pracę. Zapewnia to ogromną wygodę codziennego życia – w wielu przypadkach przekłada się także na większe bezpieczeństwo oraz oszczędność energii elektrycznej.