Poradniki

Inteligentny ogród – urządzenia i koszty

Inteligentny ogród – urządzenia i koszty

Automatyczny system nawadniania ogrodu, inteligentne zarządzanie urządzeniami ogrodowymi, zdalne sterowanie oświetleniem... Sprawdź, jakie możliwości daje współczesna technologia smart, jakiego rodzaju sprzęt jest do tego potrzebny oraz ile kosztuje nowoczesna automatyka ogrodowa.

Współczesna automatyka ogrodowa – systemy i możliwości

Technologia smart umożliwia lepsze niż kiedykolwiek zautomatyzowanie opieki nad działką. Inteligentny ogród domowy może być wyposażony w zdalnie sterowane oświetlenie, automatyczne zraszacze, a nawet przeciwoblodzeniowe podgrzewanie podjazdu czy ogrzewany taras – wybór rozwiązań jest ogromny i zależy wyłącznie od wyobraźni inwestora. Współczesne urządzenia wykonane w technologii smart są wyposażone w czujniki i układy logiczne, które nie tylko automatyzują czynności podejmowane w ogrodzie, ale też potrafią reagować na zmieniające się warunki (na przykład pogodowe) i uczyć się lepszego działania na podstawie dostarczanych do systemu danych.

Jak sterować inteligentnym ogrodem?

Jednym z najwygodniejszych i najłatwiejszych sposobów kontrolowania różnych instalacji w inteligentnym ogrodzie jest sterowanie bezprzewodowe. Po podłączeniu różnych elementów (na przykład zraszaczy czy lamp) do systemu, możliwe jest zdalnie sterowanie oświetleniem w ogrodzie czy jego automatyczne nawadnianie. Co ważne, takie rozwiązanie nie wymaga ingerowania w strukturę budynku – w celu umożliwienia zdalnego kontrolowania odbiorników stosuje się przekaźniki do tradycyjnych instalacji elektrycznych. Po ich zamontowaniu można sterować urządzeniami przy pomocy pilotów, breloków lub przycisków nadających sygnał radiowy (w wielu systemach również na przykład przez aplikację na telefon). 

Możliwe jest też podłączenie programatorów czasowych, które uruchamiają poszczególne odbiorniki w pożądanych momentach. Innym rozwiązaniem są urządzenia wykonane w technologii smart z wykorzystaniem różnych czujników – na przykład oświetlenie ogrodowe z sensorami zmierzchu, które automatycznie włącza się po zapadnięciu zmroku. Oczywiście wszystkie powyższe opcje mogą być łączone ze sobą, tworząc responsywny i elastyczny system inteligentnego ogrodu.

Inteligentny system nawadniania ogrodu

Automatyczny system podlewania ogrodu pozwala na nawadnianie roślin bez konieczności ręcznego operowania konewką lub wężem i pamiętania o każdym fragmencie działki. To nie tylko wygodne, ale także oszczędne oraz praktyczne rozwiązanie: można zaprogramować sterownik do zraszaczy w taki sposób, by każda roślina otrzymywała wodę w takiej ilości i tak często, jak tego potrzebuje.

Urządzenia do automatycznego nawadniania ogrodu

Instalacja umożliwiająca sterowanie nawadnianiem składa się z:

  • urządzeń dostarczających wodę (na przykład automatyczne zraszacze ogrodowe lub linie kroplujące połączone ze zbiornikiem wody albo instalacją wodno-kanalizacyjną, a także ze sterownikiem nawadniania); są one wyposażone w elektrozawory, umożliwiające sterowanie elektryczne,
  • sterownika nawadniania, który kontroluje działanie urządzeń dostarczających wodę do ogrodu; taki sprzęt najczęściej posiada programator czasowy lub moduł komunikacji bezprzewodowej, co umożliwia ustawienie harmonogramu zraszania lub  zdalne podlewanie ogrodu po wysłaniu odpowiedniego sygnału do systemu (na przykład naciśnięciu odpowiedniego przycisku).


Najwygodniejszym rozwiązaniem jest połączenie całego systemu z instalacją elektryczną budynku – nie trzeba wówczas troszczyć się o dostarczenie dodatkowego zasilania. Dobrym pomysłem jest również założenie osobnego licznika wody, by nie płacić za odprowadzanie ścieków.

System sterowania radiowego to ogromne ułatwienie w automatycznym nawadnianiu ogrodu.

Fot. System sterowania radiowego to ogromne ułatwienie w automatycznym nawadnianiu ogrodu.

Automatyczne nawadnianie ogrodu – cena

Kompleksowe wykonanie instalacji od zera przez profesjonalną firmę (z rurami doprowadzającymi wodę pod powierzchnią gruntu) to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Można też pokusić się o wykonanie instalacji automatycznego nawadniania ogrodu samodzielnie – umożliwia to zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Koszt dobrego sterownika nawadniania z programatorem czasowym wynosi około 200-300 zł. Moduł WiFi (jeżeli interesuje Cię zdalne podlewanie ogrodu spoza domu) to kolejne 500 zł. Do tego dochodzi cena urządzeń nawadniających (zraszacze, mikrozraszacze lub linie kroplujące – standardowo liczone jest około 15 zł/m2), elektrozaworów (70-150 zł/szt.), licznika (około 100 zł), a także montażu instalacji, jeżeli zdecydujesz się skorzystać z profesjonalnej  pomocy.

Zdalne sterowanie oświetleniem w inteligentnym ogrodzie

Automatyczne sterowanie oświetleniem w ogrodzie nie jest trudne – wystarczy połączyć ogrodowe lampy z odpowiednim sterownikiem oświetlenia, który może być połączony z innymi urządzeniami w ramach systemu inteligentnego budynku. Podobnie jak w przypadku sterownika nawadniania, moduł kontrolujący oświetlenie może być wyposażony w programator czasowy i/lub układ umożliwiający komunikację zdalną. Może wówczas odbierać sygnał radiowy z aplikacji mobilnej, pilota do sterowania oświetleniem w ogrodzie lub wielokanałowego nadajnika z przyciskami i na podstawie otrzymanych komend kontrolować działanie odbiorników, na przykład zapalając i gasząc światło lub zmieniając jego natężenie. 

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie oświetlenia ogrodowego z czujnikami ruchu i czujnikami zmierzchowymi – to praktyczna opcja, jednak warto pamiętać, że jeżeli całość nie zostanie podłączona do odpowiedniego sterownika, nie będzie możliwości zdalnego sterowania oświetleniem w ogrodzie.

Ile kosztuje automatyczne sterowanie oświetleniem w ogrodzie?

Pojedyncza lampa ogrodowa zasilana sieciowo to koszt od 50 zł w górę (więcej, jeżeli dodatkowo posiada czujniki zmierzchu i/lub ruchu). Do tego należy doliczyć cenę sterownika oświetlenia (200-300 zł w przypadku urządzeń programowanych czasowo, drożej przy zdalnie sterowanych), a także nadajników umożliwiających kontrolowanie radiowe, jeżeli wybierzesz takie rozwiązanie. Warto pamiętać, że do tej ceny dochodzi jeszcze koszt montażu, który może być różny (zależy na przykład od tego, czy do wszystkich odbiorników doprowadzone są odpowiednie przewody zasilające). 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych sposobach sterowania oświetleniem w ogrodzie, zajrzyj do naszego artykułu “Sterowanie oświetleniem w ogrodzie – rozwiązania, elementy systemu, koszty”.

Inne urządzenia i systemy w inteligentnym ogrodzie domowym

Oprócz zdalnego sterowania oświetleniem w ogrodzie czy podlewania roślin możliwe jest także zautomatyzowanie innych systemów i urządzeń. Niektóre przykłady to:

  • przeciwoblodzeniowe podgrzewanie podjazdu przy pomocy mat lub kabli grzejnych podłączonych do odpowiedniego sterownika albo uruchamianych na podstawie danych dostarczanych przez czujniki,
  • systemy filtracji i ogrzewania wody czy konstrukcji osłaniających w basenach ogrodowych,
  • urządzenia w szklarniach,
  • stacje pogodowe,
  • fontanny,
  • ogrzewanie tarasowe, realizowane na przykład za pomocą podłączonych do inteligentnych gniazd promienników podczerwieni,
  • zdalnie sterowane, zautomatyzowane urządzenia (na przykład kosiarki).

Automatyzacja zapewnia oszczędność wody i prądu, a także duży komfort. Urządzenia i instalacje praktycznie same dbają o inteligentny ogród, a w tym czasie właściciele mogą cieszyć się kontaktem z przyrodą i wypoczynkiem na świeżym powietrzu – bez konieczności pamiętania o tych bardziej przyziemnych aspektach posiadania własnego kawałka zieleni.