Poradniki


Regulacja czujnika ruchu z wbudowanym czujnikiem zmierzchu

Regulacja czujnika ruchu z wbudowanym czujnikiem zmierzchu

Wiele modeli czujników ruchu i zmierzchu umożliwia ustawienie poszczególnych parametrów zgodnie z potrzebami użytkownika. Sprawdź, jak wyregulować czujnik ruchu wykonany w różnych technologiach oraz jak powinna przebiegać regulacja czujnika zmierzchu, jeśli również znajduje się on w urządzeniu.

Ustawienie czujnika ruchu i zmierzchu – jakimi parametrami można sterować?

Czujniki ruchu z wbudowanym czujnikiem jasności to popularne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie dobrze podczas sterowania instalacjami oświetleniowymi. Wybranie takiej opcji pozwala załączać światło wyłącznie wtedy, gdy natężenie naturalnego oświetlenia jest wystarczająco niskie, a w zasięgu czujnika ruchu pojawi się poruszający się obiekt.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sensorów ruchu i zasady ich działania, przeczytaj nasz artykuł “Jak działa czujnik ruchu?”.

 

Większość czujników ruchu i zmierzchu umożliwia regulację takich ustawień jak:

-         czułość oraz zasięg czujnika ruchu (parametr SENS, podawany zazwyczaj w metrach lub skali liczbowej, gdzie mniejsza liczba oznacza niższą czułość),

-         czułość czujnika zmierzchu (parametr LUX, podawany w luksach, czyli lumenach na metr kwadratowy),

-         czas załączania połączonego z czujnikami urządzenia (parametr TIME, mierzony w sekundach lub minutach).

Przykład ustawienia czujnika ruchu i zmierzchu

Czujnik ruchu i zmierzchu z możliwością regulacji parametrów SENS, LUX i TIME został ustawiony kolejno na 1,2 m 40 lx i 2 min. Oznacza to, że połączone z czujnikiem oświetlenie zapali się na czas dwóch minut w momencie, w którym natężenie światła będzie wynosiło 40 luksów lub mniej, a w polu detekcji czujnika (1,2 metra od sensora lub bliżej) znajdzie się poruszający się obiekt. 

Czujniki ruchu i zmierzchu – regulacja

Regulacja czujników ruchu i zmierzchu odbywa się w większości przypadków przy pomocy odpowiednio oznakowanych pokręteł, które można przekręcać ręcznie lub wkrętakiem (w zależności od modelu czujnika). Powoduje to zmianę parametrów działania urządzenia, skutkując na przykład zwiększeniem pola detekcji czujnika ruchu.

Laserowy czujnik odległości i jasności z widocznymi pokrętłami do zmiany nastaw (model DRL-12).

Fot. Laserowy czujnik odległości i jasności z widocznymi pokrętłami do zmiany nastaw (model DRL-12).


Uwaga!

Sensory ruchu i zmierzchu mogą być integralną częścią źródeł światła (tak dzieje się często na przykład w popularnych reflektorach ogrodowych) lub być podłączone osobno, na podobnej zasadzie jak inne elementy umożliwiające regulację parametrów pracy oświetlenia (takie jak ściemniacze czy programatory czasowe). Wybór każdego z rozwiązań wiąże się z nieco innym sposobem sterowania oraz możliwościami oferowanymi przez instalację, jednak w każdym przypadku ustawienie czujnika ruchu i zmierzchu będzie przebiegało podobnie. Jedyną różnicę stanowi umiejscowienie pokręteł potencjometrów odpowiadających za zmianę nastaw: w przypadku modeli zintegrowanych będą się one znajdować najczęściej na obudowie lampy, natomiast w pozostałych przypadkach należy ich szukać w module czujnika.

Regulacja czujnika ruchu

Ustawienie czujnika ruchu odbywa się za pomocą potencjometru z pokrętłem oznaczonego SENS. Zakres detekcji czujnika można ustawić na różnym poziomie w zależności od zastosowania czujnika i potrzeb użytkowników. Zazwyczaj zaleca się dopasowanie wielkości pola detekcji do powierzchni pomieszczenia lub strefy, w której ma funkcjonować urządzenie. Przykładowo, jeżeli dwa czujniki mają być umieszczone na obu końcach wąskiego korytarza, ich pole detekcji może być stosunkowo niewielkie. Jeśli natomiast jeden czujnik ruchu ma wykrywać poruszające się obiekty w większym pomieszczeniu, niezależnie od ich położenia, czułość musi być większa. Prawidłowe ustawienie czujka ruchu pozwoli uniknąć sytuacji, gdy światło będzie załączać się w niepożądanym momencie lub przeciwnie, mimo potrzeby pozostanie wyłączone.

Czujnik ruchu: regulacja a rodzaj sensora i warunki funkcjonowania

Prawidłowe ustawienie czujnika ruchu zależy również od rodzaju zastosowanego sensora i warunków, w jakich ma działać urządzenie. Przykładowo czujniki PIR (na podczerwień) lepiej wykrywają obiekty poruszające się prostopadle do nich. Dlatego jeżeli warunki instalacji nie pozwalają na zamontowanie czujnika PIR w odpowiednim położeniu, warto rozważyć zwiększenie czułości detekcji (jeśli istnieje taka możliwość). Natomiast na przykład laserowy czujnik ruchu znacznie lepiej radzi sobie w wykrywaniu obiektów, które zbliżają się do niego lub oddalają – w tym przypadku również warunkuje to miejsce montażu i sposób regulacji. 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach czujników ruchu i ich charakterystyce, koniecznie przeczytaj artykuł “Czujniki ruchu – rodzaje i najważniejsze cechy”.

Regulacja czujnika zmierzchu

Ustawienie czujnika zmierzchu dokonywane jest podobnie jak w przypadku sensora ruchu, z tym że w tym przypadku operujemy potencjometrem LUX. W większości urządzeń dolna granica detekcji to 2 lx, natomiast górna – 500 do1000 lx. Im wyższa wartość zostanie ustawiona, tym szybciej (przy większym natężeniu światła) będzie uruchamiać się oświetlenie sterowane czujnikiem. W praktyce ustawienie wartości 2 lx oznacza, że światło będzie załączane (oczywiście po wykryciu ruchu) dopiero wtedy, gdy będzie naprawdę bardzo ciemno. Natomiast ustawienie skrajnie wysokich wartości na czujniku zmierzchu (na przykład 800 lx) sprawi, że oświetlenie będzie się uruchamiało nie tylko nocą lub po zmroku, ale także podczas bardziej pochmurnych momentów w dzień.

Regulacja czasu

Trzeci potencjometr, TIME, pozwala na ustawienie urządzenia uruchamianego czujnikiem ruchu i zmierzchu na konkretny czas działania. Przykładowo nastawienie wartości 45 sekund sprawi, że światło załączy się w chwili wykrycia ruchu i zgaśnie 45 sekund później.

 

Dzięki powyższym wskazówkom bez problemu dokonasz regulacji czujnika ruchu i zmierzchu. Warto pamiętać, że tylko prawidłowo ustawione urządzenia będą działać sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami.