Poradniki


Bezprzewodowy alarm do domu – jak go zintegrować z systemem inteligentnego sterowania?

Bezprzewodowy alarm do domu – jak go zintegrować z systemem inteligentnego sterowania?
Alarm bezprzewodowy do domu/mieszkania zabezpiecza przed włamaniem, a także jest w stanie poinformować mieszkańców o innych zagrożeniach. Nowoczesne systemy alarmowe umożliwiają ponadto integrację z instalacjami inteligentnego budynku. Jak to zrobić i co to daje?

Systemy alarmowe do domu

System alarmowy do domu to rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą. Alarmy domowe mogą pełnić też dodatkowe funkcje bezpieczeństwa – na przykład informować mieszkańców o potencjalnym zagrożeniu związanym z takimi sytuacjami jak pożar, ulatnianie się gazu czy zalanie. Większość systemów alarmowych można przystosować do pełnienia różnych ról, a ich działanie związane jest przede wszystkim z zastosowanym rodzajem czujników alarmu w domu.

Alarm domowy bezprzewodowy

Alarmy do domu mogą występować zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej. Bezprzewodowe systemy alarmowe są zasilane akumulatorowo lub bateryjnie, a poszczególne ich elementy komunikują się z pomocą odpowiednich modułów umożliwiających nadawanie i odbiór fal radiowych. Alarmy bezprzewodowe do domu cieszą się dużą popularnością, ponieważ są elastyczne, łatwe w montażu i niedrogie, a ich działanie jest bardzo skuteczne.

Dowiedz się więcej o bezprzewodowych alarmach do domu z artykułu “Instalacja alarmowa w domu – jak ją wykonać i jakich błędów unikać?”.

Zestaw alarmowy bezprzewodowy – elementy

Zestaw alarmowy w wersji bezprzewodowej składa się najczęściej z centrali sterującej działaniem całego systemu, manipulatora lub pilota umożliwiającego uzbrajanie i rozbrajanie alarmu w mieszkaniu, sygnalizatorów optycznych i/lub akustycznych wewnętrznych oraz zewnętrznych, a także sieci czujników alarmu pozwalających na detekcję różnych rodzajów potencjalnych zagrożeń.

Alarmy bezpieczeństwa – rodzaje

System alarmowy do mieszkania, w zależności od konstrukcji i zastosowanych rodzajów czujników, może chronić przed bardzo różnymi zagrożeniami. Najczęściej spotyka się:

  • alarmy antywłamaniowe – zestawy alarmowe do domu z czujnikami ruchu (PIR, MW) oraz czujnikami otwarcia okien i drzwi, które chronią przed włamaniem i kradzieżą (najczęściej wysyłając ostrzeżenie do mieszkańców i odstraszając intruza sygnalizatorami),
  • alarmy przeciwpożarowe, które wykorzystują optyczne i chemiczne czujniki dymu, a także czujniki temperatury,
  • systemy alarmowe wykrywające niebezpieczne substancje (na przykład tlenek węgla),
  • alarmy z czujnikami zalania.

Alarmy bezpieczeństwa mogą chronić nie tylko mieszkanie, ale również inne części posesji, na przykład budynki gospodarcze czy garaż. Dowiedz się więcej z artykułu “Jak wybrać alarm do garażu?”.

Integracja domowego systemu alarmowego z instalacją smart

Zintegrowanie alarmu do domu z systemem inteligentnego budynku pozwala w pełni wykorzystać możliwości instalacji alarmowej i sprawić, że jej działanie będzie jeszcze bardziej skuteczne.

Jakie są korzyści z integracji systemu alarmowego z automatyką?

Po zintegrowaniu domowego systemu alarmowego z instalacją automatyki zyskujesz możliwość wykorzystania czujników alarmowych (na przykład informacji o rozbrojeniu i uzbrojeniu, otwarciu okien czy wykrytym ruchu) do celów sterowania innymi procesami w domu. Dzięki temu instalacja smart home może na podstawie danych z sensorów jeszcze lepiej optymalizować działanie takich systemów jak klimatyzacja, wentylacja czy ogrzewanie, a także funkcjonowanie oświetlenia lub urządzeń kontroli dostępu.

Przykładowo, czujniki otwarcia okien i drzwi wykorzystywane przez alarm w domu do wykrywania włamania mogą zostać wykorzystane do wyłączania ogrzewania na czas wietrzenia w momencie, gdy system alarmowy jest rozbrojony.
System smart home zbierający dane z czujników potrafi też:

  • rozpoznać zagrożenie (na przykład potencjalne włamanie czy pożar) i powiadomić o nim właściciela, np. przesyłając mu powiadomienie w aplikacji mobilnej;
  • zdalnie uzbroić i rozbroić alarm w domu;
  • monitorować posesję z pomocą podłączonych kamer IP;
  • sterować systemami kontroli dostępu.

Jak zintegrować bezprzewodowy alarm do domu z systemem smart?

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnego modułu do integracji z centralami alarmowymi. Urządzenie jest wyposażone w kilkanaście wyjść umożliwiających podłączenie przewodów sygnałowych i komunikuje się z serwerem systemu inteligentnego drogą radiową. Po przyłączeniu modułu do systemu i konfiguracji możliwe jest sterowanie działaniem domowego alarmu z poziomu instalacji smart home, a także wykorzystywanie danych z czujników oraz innych informacji do lepszego optymalizowania funkcjonowania inteligentnego systemu.

bezprzewodowy alarm do domu

Fot. Moduł do integracji z centralami alarmowymi.

Bezprzewodowy alarm do domu – najczęstsze pytania

Co może uruchomić alarm w domu?

Alarm w domu może zostać uruchomiony przez potencjalne zagrożenie, ale zdarza się również, że dzieje się to przypadkowo. W przypadku alarmów przeciwwłamaniowych przyczyną może być obecność zwierząt, błąd systemowy lub zapomnienie o rozbrojeniu alarmu.

Czujniki przeciwpożarowe natomiast uruchamiają się przypadkowo najczęściej wtedy, gdy coś przypali się w kuchni lub ktoś zapali papierosa.

Ile kosztuje alarm do domu?

Bezprzewodowy alarm do domu jednorodzinnego dobrej jakości to zwykle koszt od 800 zł do 2000 zł. Droższe modele posiadają więcej czujników oraz bardziej rozbudowane opcje, a także pozwalają na dokładanie kolejnych elementów do systemu w przyszłości.

Jaki alarm bezprzewodowy do domu wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele propozycji. Rodzaj alarmu do domu, ewentualne dodatkowe funkcje oraz liczbę i typ czujników powinno się dopasować do charakterystyki chronionego obiektu i indywidualnych potrzeb jego mieszkańców. Warto też zwrócić uwagę, na jakich podzespołach zbudowany jest system alarmowy oraz na samego producenta automatyki. Wybierając rodzime rozwiązania, zyskujemy pewność, że urządzenia i systemy są dostosowane do potrzeb polskiego użytkownika, a także mamy stały i szybki dostęp do pomocy technicznej oraz serwisu.