Poradniki

Instalacje do domu inteligentnego – bez kucia ścian

Instalacje do domu inteligentnego – bez kucia ścian

Instalacja inteligentnego domu to rozwiązanie, które wielu osobom kojarzy się z koniecznością kucia w ścianach i innymi znaczącymi ingerencjami w gotową już konstrukcję. Na szczęście w przypadku nowoczesnych instalacji inteligentnego budynku nie jest to potrzebne! Przekonaj się, jak może wyglądać bezprzewodowy system smart home w twoim domu.

Elementy instalacji w inteligentnym domu

Instalacja inteligentnego budynku jest zwykle oparta o działanie czujników i przekaźników. Przekazują one dane o panujących w domu warunkach oraz poleceniach nadawanych przez użytkownika do elementów logicznych (sterowniki, centrala) oraz modułów wykonawczych (na przykład różnego rodzaju napędy, jak silniki czy siłowniki, a także żarówki, głośniki etc.).

Niezbędną częścią instalacji inteligentnego domu są również urządzenia i systemy, takie jak oświetlenie, AGD czy ogrzewanie. Muszą one być połączone z inteligentną instalacją odpowiednimi przewodami lub wyposażone w możliwość sterowania bezprzewodowego. Ważny element stanowi również interfejs użytkownika, który pozwala sterować systemem – może on występować w postaci modułów sterujących, przycisków czy pilotów, a także przyjmować formę platformy cyfrowej (na przykład aplikacji na smartfony).

Jakimi systemami można sterować?

Instalacja w inteligentnym domu pozwala sterować takimi systemami i urządzeniami, jak:

 • oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne (w tym sterowanie z pomocą czujników czy kontrola natężenia i barwy światła),

 • ogrzewanie i klimatyzacja,

 • multimedia oraz urządzenia RTV i AGD (na przykład oczyszczacz powietrza, ekspres do kawy, telewizor, pralka),

 • systemy bezpieczeństwa (instalacje antywłamaniowe i przeciwpożarowe, alarmy, monitoring, czujniki niebezpiecznych substancji, systemy ochrony przed zalaniem, symulacja obecności),

 • systemy kontroli dostępu (rolety, bramy, furtki, drzwi, okna).

Instalacje inteligentnego domu: przewodowe i bezprzewodowe

Instalacje w inteligentnym domu mogą być przewodowe lub bezprzewodowe. Zarówno jeden, jak i drugi wariant jest rozważany w dwóch aspektach: komunikacji między elementami systemu oraz sposobu sterowania (komunikacji z użytkownikiem). Możliwe są wszystkie kombinacje:

 • instalacja inteligentnego budynku jest przewodowa (łączy poszczególne elementy przewodami), a użytkownik steruje również stacjonarnie, na przykład za pomocą interfejsu w module centralnym,

 • poszczególne elementy łączą się ze sobą przewodowo, jednak użytkownik steruje nimi bezprzewodowo (na przykład przewodowa instalacja inteligentnego budynku sterowana przez aplikację),

 • komunikacja między elementami systemu jest bezprzewodowa, jednak użytkownik steruje z poziomu stacjonarnego interfejsu (na przykład centrali odbierającej zdalnie dane z innych modułów),

 • zarówno komunikacja między elementami instalacji w inteligentnym domu, jak i sterowanie przez użytkownika są w pełni zdalne (na przykład systemy podłączane i obsługiwane przez WiFi oraz radiowe instalacje inteligentnego budynku).

Oczywiście często spotyka się także instalacje hybrydowe – na przykład systemy przewodowe z opcjonalnym sterowaniem zdalnym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inteligentnym oświetleniu, zajrzyj do naszego artykułu “Sterowanie oświetleniem w domu – prosty i niedrogi system”.


Inteligentny dom z okablowaniem

Inteligentny dom z okablowaniem powstaje zazwyczaj, jeżeli budynek tworzony jest od zera lub gruntownie remontowany. Wówczas już na etapie projektu uwzględniana jest inteligentna instalacja elektryczna wyposażona w dodatkowe przewody. Natomiast w już istniejących budynkach stosuje się raczej instalacje inteligentnego domu bez kabli – pozwalają one uniknąć większych ingerencji w strukturę budowli.

Instalacja elektryczna inteligentnego domuschemat

Schemat instalacji inteligentnego domu, jeżeli ma być ona realizowana przewodowo, musi uwzględniać przeprowadzenie dodatkowych kabli łączących ze sobą elementy systemu: czujniki, sterowniki i urządzenia wykonawcze. Każde z nich jest podłączone do centrali, dzięki czemu poszczególne części instalacji komunikują się ze sobą, a ich sposób działania może być w dowolnej chwili modyfikowany.

Koszt instalacji inteligentnego domu

Inteligentna instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym to koszt, który zwykle porównywalny jest z ceną instalacji tradycyjnej i w zależności od stopnia skomplikowania systemu wynosi od kilku do kilkunastu lub nieco ponad dwudziestu tysięcy złotych. Warto jednak zwrócić uwagę, że dotyczy to nowych budynków, które dają pełne możliwości rozplanowania inteligentnej instalacji i jej montażu. W przypadku remontu starego domu koszty mogą być wyższe, a cały proces bardziej skomplikowany.

Inteligentny dom bez kucia

Inteligentna elektryka w domu może być realizowana także za pomocą urządzeń bezprzewodowych, połączonych z tradycyjną instalacją elektryczną lub działających na baterie. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne, jeśli planujesz montaż systemu automatyki w już istniejącym budynku. W tego rodzaju instalacji inteligentnego domu poszczególne elementy systemu łączą się ze sobą bezprzewodowo.

Z czego składa się bezprzewodowa instalacja inteligentnego domu?

Na bezprzewodową instalację inteligentnego budynku składają się:

 • urządzenia wykonawcze (oświetlenie, ogrzewanie, urządzenia AGD etc.) połączone z odpowiednimi czujnikami, które gromadzą dane z otoczenia,

 • przekaźniki umożliwiające zmianę stanu pod wpływem zewnętrznego bodźca (na przykład naciśnięcia przycisku),


 • elementy logiczne (sterowniki rolet, ściemniacze oświetlenia, moduły centralne i tym podobne),

 • interfejs użytkownika (przyciski, piloty, aplikacja etc.), często połączony ze sterownikami i przekaźnikami.

Każdy z elementów bezprzewodowej instalacji inteligentnego domu musi posiadać moduł umożliwiający zdalną komunikację z innymi współpracującymi z nim częściami systemu. Najczęściej stosuje się w tym celu nadajniki i odbiorniki radiowe działające na różnych częstotliwościach, a w przypadku sprzętu RTV i AGD także urządzenia komunikujące się w paśmie podczerwieni.

bezprzewodowy inteligentny dom bez kucia ścian

Fot. Bezprzewodowa instalacja inteligentnego budynku z możliwością sterowania oświetleniem z telefonu.

Inteligentny dom bez Internetu i chmury

Bezprzewodowa instalacja inteligentnego budynku nie musi łączyć się z Internetem - komunikacja może przebiegać na przykład za pomocą takich technologii, jak WiFi (bez podłączenia do sieci globalnej), Bluetooth czy GSM, a także na innych częstotliwościach radiowych. Wykorzystanie takiego rozwiązania ogranicza możliwość ingerencji z zewnątrz ale ogranicza też możliwości – na przykład zdalnego sterowania i powiadomień. Należy pamiętać, że dzisiejsze systemy są bardzo bezpieczne i ich producenci wiele uwagi poświęcają kwestii zabezpieczeń. Dlatego nie należy bać się systemów podłączonych do internetu.

Bezprzewodowy system smart home to z reguły tańsza i łatwiejsza w montażu opcja, niż kompleksowe wykonanie inteligentnej instalacji elektrycznej od podstaw, jednak każdy przypadek należy rozważać indywidualnie, a ostatecznie wybrane rozwiązanie powinno być dopasowane do konkretnych potrzeb mieszkańców domu i do warunków panujących w budynku.

Chcesz wiedzieć więcej o bezprzewodowych systemach inteligentnego domu? Zajrzyj na naszą stronę!