Poradniki


Jak podłączyć przekaźnik czasowy na szynie DIN

Jak podłączyć przekaźnik czasowy na szynie DIN

Przekaźniki to niezawodne i bardzo praktyczne elementy funkcjonalne w układach szeroko rozumianej automatyki domowej i przemysłowej. Za ich pomocą możemy sterować załączaniem i wyłączaniem obwodów elektrycznych w sposób pośredni, z zachowaniem bezpiecznej separacji galwanicznej pomiędzy obwodem sterującym (cewką) a obwodem sterowanym (stykami wykonawczymi). Dodatkowe możliwości sterowania można uzyskać, stosując przekaźniki czasowe – jak je podłączyć?

 W artykule przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące obsługi przekaźników czasowych do układów automatyki domowej i przemysłowej. Ten miniporadnik instalacyjno-uruchomieniowy obejmuje takie zagadnienia jak montaż, podłączanie przekaźników czasowych, ustawianie, a także uruchamianie i zasadę ich działania. Wszystko to na przykładzie produktów F&F.

Przekaźnik czasowy – czym różni się od standardowych przekaźników elektromagnetycznych?

Przekaźnik czasowy jest w istocie przekaźnikiem elektromagnetycznym, który – tak jak standardowe konstrukcje – jest wyposażony w cewkę elektromagnesu oraz styki wykonawcze, zmieniające swoje położenie w wyniku podania napięcia na cewkę. W odróżnieniu od zwykłego przekaźnika elektromagnetycznego przekaźnik czasowy posiada dodatkowe możliwości, na przykład nastawę czasową przekaźnika. Dzięki temu można w prosty sposób sterować załączaniem i wyłączaniem sterowanych obwodów z uwzględnieniem zwłoki czasowej.

Przekaźnik czasowy F&F PCU-504UNI – moduł przekaźnika czasowego z podtrzymaniem po zaniku napięcia zasilania

Przykładowym urządzeniem, które umożliwia pośrednie załączanie obwodów elektrycznych z uwzględnieniem nastawy opóźnienia czasowego, jest przekaźnik czasowy F&F PCU-504UNI. Głównym atutem praktycznym modułu PCU-504 UNI jest zdolność do podtrzymania zamknięcia styków roboczych przekaźnika czasowego do dziesięciu minut – nawet wtedy, kiedy moduł nie dostaje napięcia zasilania z zewnątrz. Przekaźnik czasowy F&F PCU-504 UNI ma trzy funkcje, które można ustawić odpowiednio do wymagań użytkownika. Konstrukcja modułu zaprojektowana jest zgodnie ze standardami montażu na szynę DIN. Cechą świadczącą o wysokim poziomie uniwersalności modułu PCU-504 UNI jest szeroki zakres napięć zasilających, to jest od 12 V do 264 V.

Jak podłączyć przekaźnik czasowy PCU-504UNI?

Konstrukcja przekaźników czasowych F&F jest wyposażona w zatrzaski przystosowane do montażu na szynach DIN typu TH35, stosowanych między innymi w rozdzielnicach niskiego napięcia.

Przekaźnik czasowy F&F PCU-504UNI ma w swojej obudowie dziewięć wyprowadzeń w postaci zacisków śrubowych.

  • Do zacisków nr 1 i 3 podłącza się napięcie zasilania dla cewki przekaźnika. Sposób podłączenia do zacisków nr 1 i 3 przewodów L i N (dla zasilania napięciem sinusoidalnie zmiennym) i przewodów “+” i “-” (dla zasilania napięciem stałym) jest dowolny.

  • Szeregowo z cewką przekaźnika łączy się rozłącznik bistabilny (na przykład kołyskowy).

  • Przewody N (neutralny) i PE (uziemienie ochronne) odbiornika (na przykład silnika indukcyjnego do napędu wentylatora) łączy się odpowiednio z szynami N i PE wewnątrz rozdzielnicy.

  • Przewód L (fazowy) odbiornika podłącza się do zacisków nr 4 lub 7, które są połączone ze stykami zwiernymi przekaźnika czasowego.

  • Przewód fazowy od strony linii zasilającej w rozdzielnicy podłącza się natomiast do zacisków nr 5 lub 8 (styki COM przekaźnika czasowego).



  • Fot. Przekaźnik czasowy F&F (model PCU-504UNI).

    Przekaźnik czasowy F&F PCU-504UNI – wybór trybu pracy i nastawa opóźnienia czasowego

    Na obudowie przekaźnika czasowego PCU-504UNI znajdują się trzy pokrętła. Pierwsze dwa pokrętła od góry (P1 i P2) odpowiadają za nastawę opóźnienia czasowego, natomiast trzecie pokrętło (P3 – znajdujące się na samym dole panelu frontowego przekaźnika) odpowiada za wybór funkcji opóźnienia czasowego.

    • Pokrętłem P1 ustawia się cyfrę jedności czasu opóźnienia, a pokrętłem P2 – cyfrę dziesiątek czasu opóźnienia, która jest mnożnikiem dla cyfry nastawionej pokrętłem P1. Przykładowo, nastawiając pokrętło P1 na cyfrę “4” i pokrętło P2 na cyfrę “7”, otrzymuje się nastawienie opóźnienia czasowego, które wynosi 280 s.

    • Pokrętło P3 można ustawić, wybierając jedną z trzech funkcji przekaźnika czasowego. Przy wyborze funkcji A, nastawa czasowa oznacza czas podtrzymania styków wykonawczych przekaźnika czasowego po wystąpieniu zaniku napięcia zasilającego z zewnątrz. Funkcja B realizuje czas, po jakim styki wykonawcze zmieniają swoje położenie od chwili podania napięcia zasilania na cewkę przekaźnika czasowego. Funkcja C natomiast stanowi połączenie funkcji A i B przekaźnika czasowego.

    ***

    Przekaźniki czasowe to niezwykle funkcjonalne elementy osprzętu automatyki przemysłowej i domowej. Dzięki nim możemy zrealizować przełączanie zasilania odbiorników zgodnie z wybranym i ustawionym przez nas opóźnieniem czasowym. Takie rozwiązanie daje szerokie możliwości wykorzystania i dopasowania pod niestandardowe odbiorniki elektryczne, które mają kluczowe znaczenie na przykład w realizowaniu zautomatyzowanych procesów technologicznych w fabrykach.

    Zapraszamy do kontaktu z F&F, a także zachęcamy do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi artykułami dotyczącymi budowy i zasady działania przekaźników bistabilnych.