Poradniki


System zdalnego odczytu MeternetPRO – zasada działania i korzyści dla użytkownika

System zdalnego odczytu MeternetPRO – zasada działania i korzyści dla użytkownika

Wraz z postępem w dziedzinie szeroko rozumianej techniki, coraz więcej wyzwań stawianych jest między innymi we współczesnej metrologii. Szczególnie łatwo to zauważyć na przykładzie mierzenia parametrów dotyczących energii elektrycznej – zarówno tej pobieranej, jak i tej zwracanej do sieci elektroenergetycznej, co jest obecnie istotne ze względu na rosnącą popularność OZE i fotowoltaiki. Praktyczną odpowiedzią na te oraz inne problematyczne kwestie pomiarowe jest MeternetPRO – inteligentny system zdalnego odczytu parametrów energii elektrycznej wyprodukowany przez firmę F&F. Jak to działa i jakie daje korzyści?

MeternetPRO – dlaczego warto?

MeternetPRO to system zdalnego odczytu i pomiarów energii elektrycznej, który – w odróżnieniu od standardowych systemów pomiarowych – oferuje użytkownikowi bardzo szeroki zakres praktycznych funkcji dodatkowych. Wykorzystując system MeternetPRO, można na przykład monitorować parametry mocy oraz energii czynnej i biernej, a także sporządzać okresowe raporty zużycia prądu. Jest to szczególnie pomocne przy optymalizacji kosztów oraz prognozowaniu zapotrzebowania na energię elektryczną.

MeternetPRO – zdalny odczyt licznika energii elektrycznej

Główny element systemu stanowi centralny serwer MT-CPU-1. To właśnie z poziomu tego urządzenia realizowane są wszystkie procesy w całym osprzęcie i oprogramowaniu, które podlegają systemowi MeternetPRO. Komunikacja z zewnętrznymi urządzeniami może być realizowana poprzez lokalną sieć komputerową LAN oraz dedykowane sieci RS-485 i Mbus.

Wykorzystując komunikację poprzez sieć LAN, można wykonywać zdalne pomiary w czasie rzeczywistym, a także edytować opcje konfiguracji oprogramowania systemu MeternetPRO. Wszystko daje się zrobić przez stronę internetową, na której trzeba się tylko zalogować. Dane pomiarowe w czasie akwizycji można także zapisać, korzystając z pamięci zewnętrznej lub z chmury danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykonuje się zdalny odczyt licznika energii elektrycznej. Dotyczy to także liczników dwukierunkowych wykorzystywanych do systemów fotowoltaicznych. Poprzez takie liczniki można w systemie MeternetPRO monitorować przepływ energii elektrycznej czynnej i biernej w obu kierunkach, czyli kontrolować ilość energii pobieranej z sieci elektroenergetycznej oraz ilość energii wyprodukowanej/zwracanej do sieci elektroenergetycznej.

dwukierunkowy licznik energii elektrycznej

Fot. Dwukierunkowy licznik energii elektrycznej F&F LE-03MB.

Takie działanie pozwala na wykonanie precyzyjnej kalkulacji kosztów wypadkowych. MeternetPRO współpracuje zarówno z licznikami realizującymi pomiar bezpośredni, jak i z licznikami realizującymi pomiar pośredni.

Pomiar bezpośredni

Polega na tym, że ustrój pomiarowy licznika energii jest podłączony bezpośrednio do oprzewodowania instalacji elektrycznej w obiekcie, w którym dokonuje się pomiarów.

Pomiar pośredni

Wykorzystuje przekładniki prądowe, które należy stosować wszędzie tam, gdzie przepływ prądu przekracza zakres pomiarowy liczników podłączenia bezpośredniego.

MeternetPRO – wsparcie dla protokołów M-bus, Modbus i DLMS

System pomiarowy MeternetPRO może współpracować z urządzeniami wspierającymi komunikację przez protokoły M-bus, Modbus, do których zaliczają się także liczniki energii elektrycznej zdalnego odczytu, przetworniki pomiarowe i moduły wejść/wyjść z oferty firmy F&F. Obsługa protokołu DLMS pozwala na wpięcie w system licznika głównego rozliczeniowego danego przedsiębiorstwa i korzystania z danych rejestrowanych w samych licznikach tego typu.

Protokół Modbus

Protokół Modbus to przemysłowy standard komunikacji wykorzystujący do transmisji danych przewodową sieć RS-485. Specyfika protokołu pozwala na jednoczesną pracę wielu urządzeń różnych producentów na wspólnej magistrali. Standard ten pozwala na realną organizację sieci w zasięgu 300 - 400 m oraz częstą i dość szybką wymianę danych.

Protokół M-bus

Standard Mbus częściej spotykany jest w układach BMS (Building Managnent System) w dużych budynkach mieszkalnych lub użytkowych. Systemy takie służą przede wszystkim do rozliczeń abonamentowych najemców. W Mbus są dwa typy transmisji: przewodowy – w licznikach energii elektrycznej i bezprzewodowy, najczęściej spotykany w miernikach nieelekrtycznych, takich jak wodomierze, ciepłomierze i gazomierze. Organizacja sieci komunikacyjnej jest dość prosta. Można stosować topologię magistrali szeregowej, pierścieniowej, gwiazdy i drzewa nawet do 1000m.

Protokół DLMS

Protokół komunikacyjny DLMS spotykany wyłącznie w licznikach głównych energii elektrycznej do rozliczeń z „energetyką” (operatorem OSD). Jest określony normą IEC 62056. Komunikacja w standardzie przewodowym RS-485.

***

W odróżnieniu od systemów pomiarowych opartych na klasycznych licznikach energii elektrycznej, system MeternetPRO ma o wiele szerszy zakres możliwości wykonywania pomiarów. Oprócz monitorowania wielu istotnych parametrów energii elektrycznej, można także sporządzać rozbudowane raporty i analizy techniczne, które ułatwiają kalkulację kosztów. Co więcej, MeternetPRO to także wzrost poziomu bezpieczeństwa użytkowania – w przypadku zaistnienia ewentualnych nieprawidłowości można wykryć potencjalne miejsca kradzieży energii elektrycznej.

Zapoznaj się ze szczegółami technicznymi dotyczącymi systemu MeternetPRO >>