Poradniki


Przetwornik pomiarowy klasyczny a interfejsowy Czym się różnią i jakie mają zastosowanie?

Przetwornik pomiarowy klasyczny a interfejsowy Czym się różnią i jakie mają zastosowanie?

Wykonywanie różnego rodzaju pomiarów jest niezbędne do realizacji wielu procesów. Przykładowo, mierząc temperaturę wewnątrz pomieszczenia, można kontrolować ją na bieżąco i przesyłać odpowiednie informacje do sterownika, by w czasie rzeczywistym korygować/utrzymywać wartość temperatury na zadanym poziomie. Do wykonania pomiarów konieczne jest zastosowanie odpowiedniej aparatury. W tym celu można skorzystać z przetworników pomiarowych z oferty firmy F&F.

Przetworniki pomiarowe w przemyśle – cel stosowania

Bez względu na budowę, zasadniczym celem stosowania wszystkich przetworników pomiarowych jest wykonywanie pomiarów pośrednich wielkości fizycznych – elektrycznych (na przykład napięcia) i nieelektrycznych (na przykład temperatury). Za pośrednictwem przetworników pomiarowych mierzona wielkość jest zamieniana na sygnał elektryczny – analogowy lub cyfrowy – w zależności od budowy wewnętrznej przetwornika.

Przetworniki pomiarowe znajdują liczne zastosowania w szeroko rozumianym przemyśle. Szczególnie dotyczy to fabryk, w których prawidłowość przebiegu rozmaitych procesów technologicznych składających się na zautomatyzowaną produkcję, wymaga zapewnienia ściśle określonych warunków, na przykład środowiskowych, do których zalicza się temperatura. Dobrą ilustracją tego może być choćby masowa produkcja elektroniki. Elementy elektroniczne na płytkach PCB są lutowane na tak zwanej fali, czyli spoiwie lutowniczym rozgrzanym do postaci ciekłej. Aby zapewnić jak najlepszą jakość lutów, należy utrzymać temperaturę spoiwa na odpowiednim poziomie, zgodnym z założeniami technologicznymi procesu produkcyjnego. Tu sprawdzają się więc przetworniki do pomiarów nieelektrycznych. Przetworniki prądowe mogą być zastosowane do śledzenia pracy pieców łukowych podczas topienia wsadu.

Klasyczne przetworniki pomiarowe

Klasyczne przetworniki pomiarowe, w standardowej postaci, posiadają wejścia pomiarowe dla zewnętrznych czujników oraz wyjście do podłączenia przyrządu pomiarowego obrazującego wynik pomiaru w czasie rzeczywistym. Standardowe przetworniki pomiarowe firmy F&F dostarczają na wyjściu sygnał analogowy, który jest zgodny ze standardem automatyki przemysłowej. Przykładowo, przetworniki do pomiaru temperatury z oferty F&F jako sygnał wyjściowy dostarczają napięcie z przedziału 0 V do 10 V (modele AT1U i AT2U) lub wykorzystują pętlę prądową 4 mA – 20 mA (modele AT1I i AT2I).

przetwornik pomiarowy

Fot. Przetwornik pomiarowy F&F AT2I do pomiaru temperatury z wyjściem prądowym 4 mA – 20 mA.



Zmierzone napięcie lub prąd na wyjściu przetwornika należy zamienić na wielkość docelową zgodnie z instrukcją obsługi przetwornika pomiarowego. Aby przetwornik mierzył prawidłowo, konieczne jest dostarczenie napięcia zasilania pomocniczego (nie dotyczy przetworników z pętlą prądową), którego wartość musi być większa od maksymalnej wartości napięcia zmierzonego.

Interfejsowe przetworniki pomiarowe

Interfejsowe przetworniki pomiarowe umożliwiają bezpośrednią konwersję sygnałów (mierzonych wielkości) na postać cyfrową. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych protokołów komunikacyjnych, takich jak na przykład MODBUS RTU, w którym transmisja danych jest realizowana za pośrednictwem portu RS-485. Przetworniki pomiarowe firmy F&F, zarówno te wykorzystujące protokół MODBUS RTU, jak i klasyczne, mogą także współpracować ze sterownikami programowalnymi FLC. Odpowiednio do rodzaju sygnału uzyskiwanego na wyjściu przetwornika, należy go podłączyć do właściwego wejścia w sterowniku FLC. Jeśli na przykład chce się uzyskać pomiar temperatury z przetwornika do pomiaru temperatury, który na wyjściu podaje napięcie z przedziału 0 V do 10 V, jego wyjście podłącza się do wejścia analogowego w sterowniku FLC. Sygnał ten jest następnie zamieniany na reprezentację cyfrową. Na tej podstawie sterownik dokonuje niezbędnych obliczeń i podejmuje odpowiednią decyzję (na przykład załączenie lub wyłączenie ogrzewania w konkretnym procesie produkcyjnym).

Przetworniki pomiarowe – podsumowanie

Przetworniki pomiarowe znajdują bardzo szeroki zakres zastosowań praktycznych – wszędzie tam, gdzie z uwagi na ograniczenia wynikające ze specyfiki aplikacji lub otoczenia, wykonanie bezpośrednich pomiarów jest mocno utrudnione, żeby nie powiedzieć – niemożliwe. Przykładowo, przetworniki do pomiaru temperatury z wyjściem analogowym stosowane są w przemyśle – w tych przypadkach, w których w ramach zapewnienia jak najlepszej jakości realizowania procesów technologicznych konieczne jest sprawdzanie temperatury otoczenia w czasie rzeczywistym.

Aby poznać więcej szczegółów technicznych, odwiedź stronę z ofertą przetworników pomiarowych F&F >>