Poradniki


Sterowniki FLC – co warto o nich wiedzieć?

Sterowniki FLC – co warto o nich wiedzieć?

Urządzenia i instalacje elektryczne, zarówno te w budynkach o przeznaczeniu mieszkalnym, jak i na przykład przemysłowym, coraz częściej wyposażone są w zaawansowane systemy automatyki i sterowania. Zaprojektowane do zarządzania procesami technologicznymi, maszynami, ale także wentylacją czy oświetleniem. Do tego typu rozwiązań zaliczają się między innymi sterowniki programowalne z serii FLC od F&F. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są sterowniki FLC?

Sterowniki FLC z oferty firmy F&F to kompaktowej wielkości logiczne przekaźniki programowalne, które – dzięki swojej zaawansowanej konstrukcji – mogą stanowić zintegrowane rozwiązanie eliminujące konieczność stosowania indywidualnych, pojedynczych przekaźników na każdy odbiornik podłączony do danej instalacji elektrycznej. Sterownik FLC to zunifikowane połączenie, które zawiera w sobie takie urządzenia jak liczniki, przekaźniki i zegary. Niewielkie wymiary sterownika FLC pozwalają na jego łatwy montaż w rozdzielnicy. Wbudowany zegar czasu rzeczywistego i kalendarz umożliwiają indywidualne zaprogramowanie harmonogramu czasowego pracy każdego obwodu podlegającego danemu sterownikowi FLC.

Rodzaje sterowników programowalnych

Wszystkie sterowniki FLC łączą istotne zalety praktyczne. Są to urządzenia uniwersalne, które stosuje się zarówno w instalacjach elektrycznych w domu, jak i w zakładzie przemysłowym. Bardziej rozbudowane jednostki mogą posłużyć do sterowania zaawansowanymi instalacjami zawierającymi urządzenia odbiorcze współpracujące ze sobą. Mogą także zostać wzbogacone o rozszerzenia sprzętowe zwiększające ich funkcjonalność pod kątem interakcji z innymi urządzeniami oraz układami automatyki i sterowania.

Natomiast zasadniczy podział sterowników programowalnych dotyczy konstrukcji wyjść sterujących obwodami elektrycznymi podlegającymi danemu sterownikowi. Są to wyjścia przekaźnikowe i półprzewodnikowe.

Wyjścia przekaźnikowe

Wyjścia przekaźnikowe wykorzystuje się do załączania i wyłączania obwodów prądu stałego, a także obwodów prądu przemiennego o rezystancyjnym i indukcyjnym charakterze odbioru. Dzięki temu można do tych wyjść podłączyć odbiorniki o małych prądach. Do sterowania urządzeniami o większej mocy (między innymi lampy wyładowcze, silniki indukcyjne) należy zastosować dodatkowe elementy łączeniowe, np. styczniki.

Wyjścia półprzewodnikowe

Wyjścia półprzewodnikowe dzielą się na tranzystorowe i triakowe. Wyjścia tranzystorowe mogą sterować obwodami prądu stałego, a triakowe obwodami prądu przemiennego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno triaki jak i tranzystory są odseparowane galwanicznie od obwodów sterujących sterownika FLC. Wyjścia półprzewodnikowe wykorzystywane są do sterowania obwodami, w których konieczne jest dokonywanie szybkich przełączeń, na przykład do regulacji jasności oświetlenia lub prędkości obrotowej silników.

sterowniki programowalne FLC

Fot. Sterownik programowalny FLC 18-12DI-6R z oferty firmy F&F.

Rozszerzenia sprzętowe dla przekaźników programowalnych FLC

Sterowniki programowalne FLC od F&F mogą zostać dodatkowo wyposażone w sprzętowe moduły rozszerzeń. Takie moduły umożliwiają znaczną rozbudowę podstawowych możliwości przekaźników programowalnych poprzez dodanie dodatkowego zestawu wejść/wyjść. Dzięki dostępności złączy analogowych i cyfrowych, moduły rozszerzeń są bardzo wszechstronne i pozwalają na podłączenie licznych przetworników pomiarowych, na przykład do pomiaru temperatury czy jasności światła, a także liczników energii elektrycznej. Dwustronne złącze portu rozszerzeń umożliwia łączenie sterowników z modułami rozszerzeń w topologię łańcuchową.

Sterowniki FLC – narzędzia do programowania z poziomu komputera PC

Oprócz przekaźników programowalnych FLC oraz dedykowanych im modułów rozszerzeniowych, firma F&F oferuje także narzędzie umożliwiające komunikację sterownika FLC z komputerem. Tym narzędziem jest programator FLC-USB kompatybilny ze złączem “Pro” w sterownikach FLC. Programator realizuje konwersję UART na USB. Po napisaniu i zasymulowaniu programu w środowisku FLCLogic Soft, program można wgrać do sterownika FLC i przeprowadzić test sprzętowy obejmujący rejestrację zdarzeń na wszystkich portach analogowych i cyfrowych.

Sterowniki FLC – podsumowanie

Zakup sterownika programowalnego FLC otwiera nowe możliwości konfigurowania i zarządzania pracą odbiorników w instalacjach elektrycznych – zarówno w domu, jak i w dużej fabryce. Takie zintegrowane rozwiązanie charakteryzuje się dużym stopniem uniwersalności i jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia – jeden sterownik może obsłużyć sterowanie wieloma urządzeniami w czasie rzeczywistym. Wybierając sterownik FLC pod konkretną instalację elektryczną, należy przede wszystkim określić stopień jej rozbudowania w kontekście liczby urządzeń odbiorczych.



Poznaj ofertę F&F i szczegółową specyfikację techniczną programowalnych sterowników FLC >>