Jak oszczędzać energię - sposoby na obniżenie zużycia prądu - poradniki od F&F
Jak automatyka domowa wspomaga instalacje wykorzystujące OZE?
Znaczenie OZE, czyli odnawialnych źródeł energii rośnie. Z takich rozwiązań jak fotowoltaika, kolektory słoneczne lub pompy ciepła, korzystamy coraz chętniej. Argumenty? Tani prąd, tanie ogrzewanie, ograniczenie emisji CO2. Faktem jest, że najpierw trzeba zainwestować, czekać kilka lat na zwrot takiej inwestycji. Ale i tak w międzyczasie koszty zużycia prądu, grzania wody użytkowej i ogrzewania znacząco się obniżają. Fotowoltaika i pompa ciepła to prawie standard w budownictwie jednorodzinnym. Są to rozwiązania, które przynoszą wymierną ulgę domowym budżetom. Ze względu na niewątpliwe korzyści, które osiągamy dzięki domowym instalacjom OZE, chcielibyśmy, aby były niezawodne i służyły nam jak najdłużej, najlepiej bezawaryjnie. Pamiętajmy, że zarówno fotowoltaika, jak i pompy ciepła wymagają zasilania sieciowego. I jak wszystkie urządzenia elektryczne, wymagają odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego chętnie korzystamy z możliwości usprawnienia i właściwej ochrony ich pracy. Z drugiej strony ciągle słyszymy o kolejnych rekordach ustanawianych w produkcji zielonej energii przez instalacje fotowoltaiczne. I chcielibyśmy wiedzieć, jaki w tym udział ma nasza słoneczna elektrownia. Czy także i w tych aspektach możemy liczyć na automatykę domową? Poznajcie trzy pożyteczne urządzenia z oferty polskiego producenta F&F Filipowski.
Optymalizacja pracy instalacji fotowoltaicznej. Przekaźnik napięciowy CP-721 FPV
Jak pracuje przekaźnik napięciowy?
Spadki lub skoki napięcia zasilającego zakłócają pracę podłączonych do sieci urządzeń elektrycznych. Mogą nawet doprowadzić do ich uszkodzeń. Aby temu zapobiec, można zastosować przekaźnik napięciowy. Przekaźniki napięciowe kontrolują wartości napięcia w sieci 1 fazowej lub 3 fazowej. Ich zadanie to ochrona odbiorników przed rezultatami jego wzrostu lub spadku . W większości urządzeń zarówno dolny, jak i górny próg zadziałania możemy ustawić potencjometrem. Przekroczenie tak ustawionej wartości minimalnej oraz maksymalnej napięcia spowoduje odłączenie kontrolowanego odbiornika. Niektóre przekaźniki napięciowe, jak np. CP-710 mają funkcję blokady czasowej. To dodatkowe zabezpieczenie w przypadku częstych zmian napięcia zasilającego, których skutkiem jest częste włączanie i wyłączanie urządzenia elektrycznego. W takich sytuacjach przekaźnik napięciowy CP-710 odłącza urządzenie na 10 minut.
Przekaźnik napięciowy CP-721 FPV dla Twojej instalacji fotowoltaicznej
Sercem każdej fotowoltaiki jest falownik, czyli inwerter. To on odpowiada za poprawne działanie instalacji i reaguje na skoki napięcia sieciowego. W przypadku zbyt wysokiego napięcia inwerter wyłącza się. I wstrzymuje wytwarzanie energii. Aby temu zapobiec, warto zastosować przekaźnik napięciowy CP-721-FPV. CP-721-FPV optymalizuje pracę instalacji fotowoltaicznej. Gdy wykryje przekroczenie ustawionej wartości napięcia, włącza się dodatkowy przekaźnik wyjściowy. Jego rola to załączenie dodatkowego odbiornika, np. bojlera. W ten sposób CP-721-FPV zapobiega wyłączeniom falownika w przypadku wzrostu napięcia sieciowego. Zwiększa też autokonsumpcję prądu w domowej instalacji. Na bieżąco wartość napięcia możemy podejrzeć na wyświetlaczu LED przekaźnika. Zaletą przekaźnika napięciowego do fotowoltaiki CP-721-FPV jest możliwość jego precyzyjnego zaprogramowania. Polega to na tym, że ręcznie wprowadzamy następujące parametry pracy urządzenia:
Uon- Wartość napięcia, która spowoduje załączenie się przekaźnika
ton-Czas opóźnienia załączenia przekaźnika. Jest on liczony od chwili przekroczenia ustawionego napięcia załączenia.
tof- Czas opóźnienia wyłączenia przekaźnika. Liczony od momentu spadku napięcia.
hys- Histereza napięcia. Wartość, o jaką napięcie musi spaść, aby przekaźnik się wyłączył.
Przekaźnik napięciowy CP-721 EPV to urządzenie 1 fazowe. Może jednak kontrolować również instalację 3 fazową. Wówczas należy go zamontować na najmniej stabilnej fazie. Inne rozwiązanie to zamontowanie po jednym przekaźniku dla każdej fazy. Więcej o przekaźniku napięciowym do fotowoltaiki CP-721 EPV dowiesz się z naszego wideoporadnika:
Przekaźnik napięciowy PV CP-721FPV. Jak zwiększyć autokonsumpcję i zapobiegać wyłączeniu falownika
Instrukcję obsługi i parametry techniczne przekaźnika CP-721 EPV znajdziesz w opisie produktu: Przekaźnik napięciowy CP-721-FPV.
Bezpieczna i niezawodna praca pompy ciepła. Rola czujnika kolejności i zaniku fazy
Podstawowy element budowy pompy ciepła, bez względu na jej rodzaj, to sprężarka. Jednym z czynników, który może spowodować uszkodzenie sprężarki, jest nieprawidłowe napięcie zasilania. Przyczyny są różne. W przypadku instalacji trójfazowej może nastąpić spadek lub zanik napięcia w jednej z faz. Tak zakłócone może spowodować awarię lub po prostu spalenie silnika sprężarki. Czy można tego uniknąć?
Czujnik kolejności i zaniku fazy. Co to jest?
Czujniki kolejności i zaniku fazy wychwytują zarówno spadek, jak i zanik napięcia w poszczególnych fazach. Dodatkowym ich atutem jest nadzór nad kolejnością podawanych faz. Dla kontroli instalacji trójfazowej jest to urządzenie niezwykle pożyteczne. Pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych i kosztownych w rezultacie zdarzeń.
Rola czujnika kolejności i zaniku fazy do pompy ciepła na przykładzie CKF-320
Jeżeli przed czujnikiem nastąpi którekolwiek z poniższych zdarzeń, CKF-320 zareaguje, wyłączając silnik. Takiego działania możemy się spodziewać, gdy dojdzie do:
- zaniku fazy,
- niepoprawnej kolejności faz zasilania,
- asymetrii napięciowej między fazami,
- przekroczenia napięcia górnego w co najmniej jednej fazie,
- przekroczenia napięcia dolnego w co najmniej jednej fazie.
Gdy parametry wrócą do właściwego poziomu, silnik zostanie automatycznie uruchomiony. Więcej o zadziałaniu czujnika kolejności i zaniku fazy CKF-320 można przeczytać w charakterystyce urządzenia w katalogu produktów.
Pełna oferta czujników zaniku fazy i czujników kolejności i zaniku fazy od F&F Filipowski znajduje się w podkatalogu Przekaźniki kontroli faz
Fotowoltaika i pompa ciepła pod kontrolą. Zdalny monitor energii Energy 3, który nie wymaga centralki sterującej
Dzięki monitorowi energii elektrycznej Energy 3 zarówno fotowoltaika, jak i pompa ciepła nie będą miały przed nami tajemnic. Przynajmniej w zakresie parametrów sieciowych. Kontroler WiFi z rodziny FOX pomierzy, zestawi, sporządzi obrazowe wykresy dotyczące pracy urządzeń, które nadzoruje.
Co warto wiedzieć o domowym liczniku energii elektrycznej Energy 3?
Energy 3 to jedno z urządzeń systemu inteligentnej automatyki domowej FOX. Monitor energii jest jedynym elementem tego systemu, który nie posiada żadnych funkcji sterujących. Służy jedynie do pomiarów. Ponadto w przeciwieństwie do pozostałych przekaźników FOX, jest przeznaczony do montażu na szynie w rozdzielnicy. Warto w tym miejscu nadmienić, że system FOX oferuje także przekaźnik, który pozwala na zarówno zdalne sterowanie, jak i monitorowanie parametrów podłączonego urządzenia. Podobnie jak pozostałe moduły FOX, należy go zainstalować w puszce pod gniazdkiem. To przekaźnik Switch & Energy.
Wróćmy jednak do domowego licznika energii Energy 3. Do komunikacji system FOX wykorzystuje domową sieć WiFi oraz polską chmurę F&F. Jest więc to system bezprzewodowy, w dodatku nie wymagający centralki sterującej, serwera itp. Wystarczy moduł FOX zainstalować, skonfigurować w aplikacji i już możemy cieszyć się wygodnym, zdalnym sterowaniem. Podobnie jest w przypadku kontrolera wifi Energy 3. Decydując się na jego zakup, w komplecie otrzymujemy wszystko, co jest niezbędne do działania zdalnego monitora energii. Są to:
- moduł Energy 3,
- antena wzmacniająca sygnał
- 3 miniaturowe, otwierane przekładniki prądowe.
Należy pamiętać, że jeden kontroler wifi FOX monitoruje jedno urządzenie. Z kolei z poziomu aplikacji na naszym smartfonie możemy mieć dostęp do więcej niż jednego skonfigurowanego monitora energii.
Zestawmy najważniejsze informacje o kontrolerze energii wifi od F&F Filipowski:
- Energy 3 to monitor energii elektrycznej WiFi 3 fazowy. Można go jednak z powodzeniem zastosować do instalacji 1 fazowych.
- Dwukierunkowa komunikacja sprawia, że Energy 3 to doskonały kontroler WiFi do fotowoltaiki. Monitor energii elektrycznej FOX to pomiar zarówno zużycia energii, jak i informacje o ilości energii oddanej do sieci.
- Pomiar czterokwadrantowy czyni Energy 3 niezwykle przydatnym licznikiem energii w przypadku instalacji OZE. Kontroler wifi Energy 3 mierzy przepływ energii w każdym kierunku jednocześnie.
- Bezprzewodowy monitor energii elektrycznej wifi mierzy i analizuje takie parametry jak napięcie, prąd, moc, zużycie energii.
- Dane otrzymujemy w postaci zestawień i wykresów dla różnych przedziałów czasowych. Mogą to być zestawienia dzienne, miesięczne, roczne, całkowite.
- Wyniki pomiarów są archiwizowane w chmurze. Dlatego niezbędny jest dostęp zdalny. Możemy wówczas w każdej chwili przeanalizować pracę fotowoltaiki czy pompy ciepła w interesujących nas ramach czasowych.
- Zaletą Energy 3 jest komunikacja bezprzewodowa wifi. Oznacza to, że nie trzeba dla działania licznika doprowadzać dodatkowych instalacji.
- Monitor energii elektrycznej wifi od F&F montujemy na szynie DIN w rozdzielnicy. Montaż do urządzenia kontrolowanego jest nieinwazyjny, dzięki otwartym przekładnikom prądowym. Dla zainteresowanych, jak zainstalować kontroler wifi Energy 3, przygotowaliśmy wideoporadnik, dostępny w zakładce Poradniki.
- Domowy licznik energii Energy 3 jest urządzeniem samodzielnym. Nie wymaga do działania dodatkowej centralki sterującej, jednostki centralnej, serwera itp. Energy 3 to zdalny monitor energii elektrycznej wifi. Kontrolowane dane odczytujemy w aplikacji lub przeglądarce internetowej.