Poradniki

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Wygoda, jaką zapewnia inteligentne sterowanie ogrzewaniem w domu, mieszkaniu lub w innych typach budynków, przekłada się na znacznie wyższy komfort codziennego życia i pracy. Funkcjonalność systemu jest niemal nieograniczona – wszystko zależy bowiem od potrzeb i wymagań użytkownika końcowego.

Na skuteczne sterowanie podłogówką pozwala system F&Home Radio, który może zostać zaimplementowany w budynkach obsługujących dowolny system grzewczy. Niezależnie od tego, czy jest to ogrzewanie na prąd, gaz czy z pompy ciepła. Instalacja inteligentna integruje elementy końcowe, wykonawcze – w przypadku ogrzewania podłogowego będą to więc przewody bądź maty grzewcze oraz urządzenia sterujące ich pracą.

System sterowania ogrzewaniem – z czego się składa?

Najważniejszym elementem całego systemu jest oczywiście serwer. To on bowiem zajmuje się porównywaniem aktualnej temperatury w danych pomieszczeniach z tą wprowadzoną przez użytkownika. Jeśli spadnie poniżej tego poziomu i będzie utrzymywać się przez pewien czas, serwer uruchomi ogrzewanie, by różnicę tę wyrównać.

Wszystko to staje się możliwe za sprawą integracji wspomnianych wcześniej elementów odpowiedzialnych za ogrzewanie (przewody lub maty grzewcze), analizę parametrów oraz realizację konkretnych czynności. Biorąc to pod uwagę, system odpowiedzialny za sterowanie podłogówką może składać się z następujących urządzeń:

  • moduły pomiaru temperatury – w zależności od rodzaju, montowane są na szynie DIN lub do puszki,
  • elektrozawory – zakładane na rozdzielaczu,
  • głowice termostatyczne – występują w wersjach standardowych i bezprzewodowych. Te drugie bardzo często są montowane w mieszkaniach. Odpowiadają za odbiór sygnałów z serwera,
  •  czujniki temperatury i ruchu – często uzupełniają systemy inteligentne, gwarantując dodatkową funkcjonalność,
  • programatory czasowe – pozwalają na uzależnienie pracy systemu grzewczego od pory dnia i konkretnych dat.

Oczywiście dobór elementów systemu jest zależny od potrzeb użytkownika, jak również od specyfiki budynku. Najważniejszym czynnikiem w przypadku inteligentnego sterowania ogrzewaniem podłogowym wydaje się aplikacja, która jest instalowana na urządzeniach mobilnych (smartfonach lub tabletach).

Zobacz również: Zdalne sterowanie bramą wjazdową i garażową

Możliwości systemu F&Home Radio

Z punktu widzenia użytkownika końcowego najważniejszą kwestią będą oczywiście dostępne funkcje, jakie zapewnia system inteligentny. Tych zaś jest naprawdę sporo. Na początek warto rozwinąć temat aplikacji mobilnej, która wyróżnia się niezwykle intuicyjnym, łatwym w obsłudze interfejsem. Korzystać z niej można z każdego miejsca na ziemi – nie tylko do podglądu stanu działania (lub wstrzymania działania) urządzeń grzewczych, ale ich uruchamiania. Po co? Na przykład po to, aby system dogrzał dom lub mieszkanie bezpośrednio przed naszym przyjazdem z wakacji. Wystarczy kilka przycisków.

  • Zdalne sterowanie ogrzewaniem podłogowym – podstawowa funkcja systemu. Przy użyciu aplikacji możemy wyłączyć lub włączyć grzanie. System zrobi to również za nas, gdy zdefiniujemy optymalną temperaturę. Jeśli zostanie ona osiągnięta, serwer odłączy ogrzewanie, by nie marnować energii.
  • Harmonogramy pracy ogrzewania – inteligentne sterowanie podłogówką pozwala też na wyznaczanie okresów grzania (np. z użyciem programatorów czasowych). Gdy przebywamy w domu w godzinach przedpołudniowych, system zadba o przyjemną temperaturę. Po naszym wyjściu przewody grzewcze zostaną odłączone i włączone ponownie, gdy będzie zbliżać się godzina naszego powrotu.
  • Użycie czujników – jest to sposób na implementację automatyki budynkowej. System reaguje bowiem na naszą obecność (czujniki ruchu) lub stan nagrzania pomieszczeń (czujniki temperatury) i na tej podstawie zarządza instalacją.
  • Tworzenie scen – użytkownik może zaprogramować sekwencję działania poszczególnych elementów. Nie tylko odpowiedzialnych za ogrzewanie. Przykładowa scena może polegać na wykryciu obecności domowników, co spowoduje uruchomienie oświetlenia, ogrzewania, urządzeń RTV i podniesienie rolet. Możliwości jest mnóstwo.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem podłogowym to gwarancja ogromnej wygody, a także oszczędności czasu i energii – urządzenia grzewcze działają bowiem tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.