Poradniki

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym

Efektywność i oszczędność systemu grzewczego nie jest zależna wyłącznie od wykorzystanych urządzeń. Dużo ważniejszy jest sposób jego obsługi. Optymalne parametry pracy zapewnia inteligentne ogrzewanie, które funkcjonuje w oparciu o instalację bezprzewodową.

System F&Home Radio pozwala na precyzyjne sterowanie ogrzewaniem każdego typu. Jego możliwości wynikają z integracji najważniejszych elementów końcowych, odpowiedzialnych na generowanie temperatury oraz dostosowywanie jej poziomu do potrzeb użytkownika. Niezależnie od tego, czy źródłem ciepła są kotły na paliwo stałe, pompy ciepła, kominki czy urządzenia elektryczne.

Sterowanie ogrzewaniem w domu, mieszkaniu i biurze

Elastyczność systemu polega na jego prostej implementacji w różnych pomieszczeniach i budynkach. Niezbędny jest wyłącznie dobór elementów, dostosowanych do potrzeb użytkowników, jak również specyfiki „obsługiwanych” pomieszczeń.

Bez względu na rodzaj budynku, kluczowy będzie oczywiście serwer, który zarządza wszystkimi urządzeniami. W zależności od wymagań, instalator dobiera moduły pomiaru temperatury, elektrozawory bądź głowice. Do tego dojść mogą także czujniki ruchu oraz kontaktrony okienne.

Jak już zostało wspomniane, sterowanie ogrzewaniem możliwe jest w każdym systemie grzewczym i w dowolnym budynku. Z tego względu system zaimplementować można w domu, mieszkaniu, biurze, hali produkcyjnej, warsztacie, magazynie, placówkach edukacyjnych, kościele i w wielu innych miejscach.

Podstawowa funkcjonalność polega oczywiście na zdalnym włączaniu oraz wyłączaniu ogrzewania. Umożliwia to specjalna aplikacja na urządzenia mobilne, z której korzystać można z dowolnego miejsca na świecie. System pozwala jednak na znacznie więcej.

Zobacz również: Inteligentne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Harmonogramy i scenariusze ogrzewania

Największym atutem rozwiązań inteligentnych wydaje się możliwość dostosowania ich pracy do własnych potrzeb. Warto podkreślić, że w kwestii  programowania systemu oraz zmiany jego pracy użytkownika końcowego ogranicza przede wszystkim jego wyobraźnia.

Doskonale widać to w przypadku tworzenia scen, które polegają na uruchamianiu sekwencji zdarzeń, w trakcie których system wykorzystuje nie tylko urządzenia grzewcze. W F&Home Radio zintegrować możemy również oświetlenie, urządzenia RTV, alarm, monitoring, bramy wjazdowe i wiele, wiele innych elementów. Na czym będą polegały scenariusze działania tych urządzeń? Poniżej kilka przykładów.

  • użycie czujników ruchu – będą one odpowiedzialne za uruchomienie sekwencji. Po wykryciu naszej obecności, czujniki przesyłają informację do serwera, który następnie uruchamia oświetlenie przy drzwiach wejściowych i w korytarzu. W kolejnym kroku załączone zostaje ogrzewanie oraz system nagłaśniający. Wszystko to dzieje się bez naszego udziału.
  • połączenie systemu grzewczego z bramą wjazdową – kolejna scena może polegać na automatycznym otwarciu bramy wjazdowej i garażu. Następnie system zajmuje się kolejnymi zdefiniowanymi czynnościami, czyli uruchomieniem ogrzewania, oświetlenia etc.

Powyższe sceny mogą wyglądać zupełnie inaczej. Wszystko zależy od potrzeb domowników. System inteligentny pozostawia w tym względzie ogromną swobodę.

Oszczędne sterowanie ogrzewaniem w domu

Poza wygodą obsługi ogrzewania, instalacje inteligentne pozwalają także uzyskać spore oszczędności energii. Wynika to z faktu, iż grzejniki zintegrowane w systemie funkcjonują wyłącznie wówczas, gdy jest to potrzebne. Użytkownik tworzyć może różne harmonogramy działania, które uwzględnią konkretne pory dnia lub wybrane dni tygodnia. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby skonfigurować system tak, by pracował tylko w trakcie naszej obecności w domu.

Co więcej, jego działanie może być w pełni automatycznie. Instalacja reaguje na poziom temperatury w wybranych pomieszczeniach, naszą obecność (dzięki czujnikom ruchu) czy też konkretne zdarzenia, związane na przykład z wietrzeniem domu lub mieszkania. Gdy okno pozostaje otwarte, system na pewien czas odłącza ogrzewanie, by włączyć je ponownie po zamknięciu okna.

Dostęp do tego typu funkcji zapewnia wygodna aplikacja. Oczywiście wiele zależy również od zaimplementowanych elementów (elektrozawory, głowice, kontaktrony etc.). Sposób wykorzystania systemu warto więc przemyśleć już na etapie jego instalacji.