Poradniki


Alarmowe systemy bezprzewodowe i przewodowe – porównanie

Alarmowe systemy bezprzewodowe i przewodowe – porównanie
System alarmowy w inteligentnym budynku może działać w sposób bezprzewodowy oraz przewodowy. Sprawdź, czym charakteryzują się systemy alarmowe bezprzewodowe i przewodowe oraz dowiedz się, jaki alarm do domu wybrać.

Alarmowe systemy do domu i mieszkania – możliwości

System alarmowy do mieszkania lub domu umożliwia skuteczne zabezpieczenie się przed włamaniem i kradzieżą. Dzięki temu bezpieczniejsze jest nie tylko mienie, ale również mieszkańcy. Nowoczesne systemy alarmowe oferują wiele możliwości i mogą być łączone z instalacjami automatyki oraz systemami inteligentnego budynku. Takie rozwiązanie pozwala na sterowanie systemem alarmowym z poziomu centralnego oraz powiązanie go z dodatkowym sprzętem, takim jak czujniki otwarcia okien i drzwi czy pozostałe urządzenia kontroli dostępu.

System alarmowy – elementy i konstrukcja

Najprostszy alarmowy system do domu składa się z modułu centralnego, interfejsu użytkownika z klawiaturą sterującą, zestawu czujników ruchu, sygnalizatorów wewnętrznych i zewnętrznych oraz odpowiednich modułów komunikacji bezprzewodowej (na przykład GSM). Na rynku dostępne są też bardziej zaawansowane systemy alarmowe z pojedynczą kamerą IP lub całym monitoringiem.

Moduł centralny systemu alarmowego zazwyczaj jest montowany w dedykowanej obudowie (w miejscu niedostępnym dla postronnych osób), natomiast interfejs użytkownika – w mieszkaniu, najczęściej tuż obok wejścia. Czujniki ruchu instaluje się w takich miejscach, by ich zasięg obejmował wejście do domu oraz inne potencjalne drogi dostania się do budynku (na przykład okolice okien). Sygnalizatory akustyczne i optyczne w domu i poza nim powinny się znaleźć w dobrze widocznych miejscach, jednak tak, by złodziej nie miał do nich zbyt łatwego dostępu (można na przykład umieścić je na większej wysokości).

Jak działa prosty system alarmowy do domu?

Zazwyczaj system alarmowy obsługiwany jest specjalnym kodem PIN. Wychodząc z domu, wpisujesz go poprzez interfejs użytkownika – na przykład na klawiaturze lub ekranie dotykowym. Po ustalonym czasie alarm zostaje uzbrojony. Od tego momentu osoba wchodząca do domu, której obecność zostanie wykryta przez czujniki ruchu, musi ponownie podać poprawny PIN. W przeciwnym razie system alarmowy uruchomi sygnalizatory akustyczne i ew. optyczne i równolegle prześle odpowiednie informacje za pośrednictwem modułu komunikacji bezprzewodowej. W przypadku systemu alarmowego z powiadomieniem na telefon otrzymasz wiadomość SMS lub powiadomienie w aplikacji, centrala może też powiadomić biuro ochrony, portiera w budynku albo inne wybrane osoby lub służby.

Koszt alarmu w domu


Cena systemu alarmowego do domu zależy od wielu czynników – między innymi od producenta, liczby czujników czy dodatkowych funkcji. Można przyjąć, że prosty, ale dobry alarm do domu z kilkoma czujkami ruchu to koszt od około pięciuset do dwóch tysięcy złotych. Droższe są modele o bardziej rozbudowanym sposobie działania (na przykład połączone z sensorami dymu etc.) oraz zestawy alarmowe z kamerami.

Jeżeli decydujesz się na wariant przewodowy, warto natomiast pamiętać, że do ceny alarmu domowego dochodzi również koszt położenia przewodów oraz montażu całego systemu.

Przewodowe i bezprzewodowe systemy alarmowe

Obecnie wykorzystuje się zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe systemy alarmowe. Różnią się one przede wszystkim sposobem komunikacji pomiędzy poszczególnymi elementami instalacji, a co za tym idzie – również metodą montażu oraz możliwościami.

Bezprzewodowy system alarmowy

Bezprzewodowy system alarmowy do domu wykorzystuje zdalną komunikację między poszczególnymi elementami instalacji. Oznacza to, że centrala, interfejs, czujniki oraz sygnalizatory muszą być wyposażone w odpowiednie moduły komunikacji bezprzewodowej. Zazwyczaj centrala systemu alarmowego bezprzewodowego (oraz ewentualnie interfejs) są zasilane sieciowo (często posiadają też dodatkowe akumulatory na wypadek przerwy w dostawie energii), natomiast pozostałe elementy działają na baterie. Bezprzewodowy alarm do domu umożliwia zwykle integrację z systemami inteligentnego budynku przy pomocy specjalnego modułu. Wówczas możesz rozszerzyć działanie systemu alarmowego, na przykład o dodatkowe czujniki ruchu.

Dowiedz siÄ™ wiÄ™cej o poÅ‚Ä…czeniu alarmu bezprzewodowego z systemem smart z artykuÅ‚u: Bezprzewodowy alarm do domu – jak go zintegrować z systemem inteligentnego sterowania

bezprzewodowy alarm do domu


Fot. System alarmowy zintegrowany z instalacją smart home może być obsługiwany zdalnie.

Zalety systemów alarmowych bezprzewodowych:

  • niższa cena niż w przypadku systemów przewodowych,
  • Å‚atwy i szybki montaż,
  • brak dodatkowych przewodów oraz koniecznoÅ›ci ich ukrycia (na przykÅ‚ad kucia w Å›cianach lub prowadzenia listew natynkowych),
  • Å‚atwa modyfikacja systemu (na przykÅ‚ad zmiana poÅ‚ożenia czujników).

Wady systemów bezprzewodowych:

  • mogÄ… pojawić siÄ™ zakłócenia sygnaÅ‚u, zwÅ‚aszcza na dużych odlegÅ‚oÅ›ciach,
  • trzeba pamiÄ™tać o regularnej wymianie baterii.

Alarmowe systemy przewodowe

W systemie alarmowym przewodowym poszczególne elementy komunikują się ze sobą za pomocą odpowiednio poprowadzonych przewodów. Zestaw alarmowy przewodowy jest zasilany z sieci elektrycznej, dlatego zazwyczaj nie wymaga do działania akumulatorów i baterii lub korzysta z nich wyłącznie w przypadku przerwy w dostawie prądu.

Zalety systemów alarmowych przewodowych:

  • brak problemów z zasiÄ™giem i zakłóceÅ„,
  • nie trzeba pamiÄ™tać o wymianie baterii lub Å‚adowaniu akumulatorów (obniża to także koszt utrzymania systemu alarmowego),
  • jeżeli dostÄ™pny jest również moduÅ‚ komunikacji bezprzewodowej, można Å‚atwo rozszerzyć dziaÅ‚anie systemu o dodatkowe urzÄ…dzenia i funkcje.

Wady systemów przewodowych:

  • konieczność poprowadzenia i ukrycia dodatkowych kabli,
  • stosunkowo wysoki koszt instalacji,
  • skomplikowany demontaż czy wprowadzanie zmian w instalacji.

Jaki system alarmowy do domu wybrać?

Do mieszkań i domów jednorodzinnych, a także gotowych obiektów poleca się raczej bezprzewodowe systemy alarmowe, ponieważ są tańsze i bardziej elastyczne oraz nie wymagają ingerencji w strukturę budynku, natomiast w przypadku większych powierzchniowo inwestycji (sklepy, magazyny, biura etc.), szczególnie tych budowanych od zera, zaleca się raczej wykorzystanie systemów alarmowych przewodowych. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, dlatego zawsze dobrze jest przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultować się ze specjalistą.

Potrzebujesz doradztwa w wyborze najbardziej optymalnego rozwiÄ…zania w zakresie systemów alarmowych? Skontaktuj siÄ™ z nami!