Poradniki


Instalacja alarmowa w domu – jak ją wykonać i jakich błędów unikać?

Instalacja alarmowa w domu – jak ją wykonać i jakich błędów unikać?
System alarmowy pomaga chronić dom i jego mieszkańców przed niechcianymi gośćmi, a często również innymi zagrożeniami. Sprawdź, jak wykonać montaż alarmu w domu i jakich błędów unikać!

Z czego składa się system alarmowy do domu?

Systemy alarmowe do domu różnią się między sobą parametrami technicznymi, między innymi stosowanymi technologiami komunikacji czy liczbą sensorów, jednak ogólna zasada ich działania jest w większości przypadków bardzo podobna. Prosty system alarmowy najczęściej składa się z kilku elementów...

Centrala alarmowa

Centrala alarmowa to element logiczny całej instalacji, który steruje działaniem systemu alarmowego. Moduł centralny jest zazwyczaj montowany w osobnej szafce z zasilaniem sieciowym lub w innym (najczęściej z akumulatora lub baterii). Ważne, żeby centrala zestawu alarmowego została umieszczona w bezpiecznym, osłoniętym miejscu, nie na widoku i z dala od źródeł wilgoci czy bezpośredniego grzania.

W przypadku systemów alarmowych bezprzewodowych (stanowiących bardziej popularne rozwiązanie w domach i mieszkaniach) warto zadbać, by urządzenie centralne znajdowało się w podobnej odległości od reszty elementów instalacji: czujek ruchu, sygnalizatorów czy interfejsu użytkownika. Dzięki temu zachowany zostanie dobry zasięg, a sprzęty będą mogły sprawnie komunikować się między sobą.

Interfejs użytkownika (manipulator, panel numeryczny)

Manipulator, czyli interfejs użytkownika, to w większości przypadków klawiatura (rzadziej ekran dotykowy) umożliwiająca wprowadzanie odpowiednich kodów i sterowanie rozbrajaniem oraz uzbrajaniem systemu alarmowego. Najczęściej umieszcza się go w pobliżu wejścia do domu lub garażu (by ułatwić włączanie i wyłączanie alarmu przy wchodzeniu czy wychodzeniu z mieszkania) albo na piętrze (by bez problemu uzbrajać alarm na noc).

Sygnalizatory

Zadaniem sygnalizatorów akustycznych (syren) i optycznych (świetlnych) jest poinformowanie domowników i otoczenia o zagrożeniu, a także odstraszenie potencjalnego napastnika (w przypadku sygnalizatorów będących częścią systemu alarmowego przeciwwłamaniowego). Jeśli instalacja alarmowa w Twoim mieszkaniu ma informować o więcej niż jednym rodzaju zagrożeń, na przykład o próbie włamania, pożarze i ulatnianiu się gazu, warto wybrać inne sposoby sygnalizacji dla każdego typu niebezpieczeństwa, by po wszczęciu alarmu domownicy natychmiast wiedzieli, co dokładnie się dzieje.

Czujniki ruchu i inne sensory

Systemy alarmowe do domu mogą być wyposażone w różne rodzaje czujników. Ich typ zależy przede wszystkim od rodzaju zagrożenia, jakie mają wykrywać: przykładowo, instalacje przeciwwłamaniowe korzystają głównie z sensorów wykrywających ruch oraz otwarcie okien lub drzwi, natomiast systemy przeciwpożarowe korzystają z optycznych czujników dymu, termometrów oraz detektorów substancji chemicznych, których obecność jest charakterystyczna przy pojawieniu się ognia.

Instalacja alarmowa – jak ją wykonać?

Najwygodniejszym sposobem jest sięgnięcie po gotowy zestaw alarmowy, w którym znajduje się zarówno centrala z manipulatorem, jak i sygnalizatory oraz komplet odpowiednich czujników. Wybierając gotowe systemy alarmowe do mieszkania, możesz mieć pewność, że wszystkie części zestawu będą prawidłowo ze sobą współpracować.

Montaż alarmu w domu – krok po kroku

Montaż alarmu w domu powinno się zawsze wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta oraz dołączoną do zestawu instrukcją obsługi. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące sposobu instalacji poszczególnych elementów, skontaktuj się z producentem lub dystrybutorem – nieprawidłowe podłączenie może prowadzić do uszkodzenia systemu alarmowego lub jego niewłaściwego działania.

Zakładanie alarmu w domu – centrala

Założenie alarmu w domu rozpoczyna się od montażu modułu centralnego. Centralę należy umieścić w dedykowanej (najczęściej stalowej lub tworzywowej) obudowie, a następnie wpiąć przewody zasilające oraz uziemienie.

Uwaga!
Wiele centrali w systemach alarmowych do domu jest zasilane prądem stałym o niskim napięciu i wymaga zastosowania zasilacza lub transformatora. Przed podłączeniem zasilania koniecznie sprawdź wymagania danego modelu – w przypadku podłączenia niskonapięciowej centrali do sieci AC 230 V moduł może ulec uszkodzeniu!

W przypadku alarmów przewodowych konieczne jest również podpięcie przewodów sygnałowych, ewentualnego zasilania awaryjnego oraz przewodów prowadzących do poszczególnych manipulatorów, sygnalizatorów i czujników. Niektóre alarmy przewodowe są również wyposażone w wyjścia do programowania (na przykład złącze RS-232 lub USB) umożliwiające połączenie z komputerem i zmianę ustawień. Wszystkie przewody systemu alarmowego, również te zapewniające komunikację z manipulatorem, czujnikami i sygnalizatorami, powinny być układane w odległości co najmniej 20 centymetrów od przewodów elektrycznych, by uniknąć zakłóceń mogących wpływać na działanie alarmu.

W przypadku systemów alarmowych w wersji bezprzewodowej samodzielne założenie alarmu w domu jest znacznie łatwiejsze – po naładowaniu akumulatora lub umieszczeniu w module centralnym baterii wystarczy sprawdzić, czy wysyłany sygnał ma w wybranym miejscu odpowiednią moc (minimum to 40-50%). Jeżeli wszystko jest w porządku, można przymocować centralę w pożądanym położeniu, wykorzystując dostarczone przez producenta elementy montażowe.

Montaż manipulatora

Manipulator powinien zostać zamontowany na wysokości wzroku, by umożliwić łatwe uzbrajanie i rozbrajanie alarmu. W przypadku niektórych modeli zestawów alarmowych możliwy jest montaż kilku manipulatorów i podzielenie budynku na strefy (na przykład dzienną i nocną).

Systemy alarmowe: montaż sygnalizatorów

Sygnalizator wewnętrzny należy umieścić w miejscu, z którego sygnał akustyczny będzie dobrze słyszalny w całym domu. Powinien znaleźć się wysoko, by potencjalny włamywacz nie mógł go łatwo uszkodzić. Natomiast sygnalizatory zewnętrzne (również akustyczne, ale przede wszystkim optyczne) należy umieszczać na najlepiej widocznej dla ewentualnych świadków stronie elewacji, na przykład na frontowej ścianie domu lub od strony najbliższych sąsiadów, także na odpowiednio dużej wysokości. W przypadku sygnalizatora zewnętrznego warto upewnić się, że jego obudowa stanowi wystarczającą ochronę przed zalaniem czy zmianami temperatury.

Jak rozmieścić czujniki ruchu?

Czujniki ruchu działające na podczerwień (najczęściej stosowane w systemach alarmowych do domu) są najbardziej skuteczne w wykrywaniu ruchu prostopadłego. Dlatego w większości przypadków zadziałają najlepiej zamontowane w rogu pomieszczenia, na wysokości od 180 do 250 cm. Czujniki należy rozmieścić tak, by ich obszar detekcji obejmował najbardziej newralgiczne miejsca: drzwi wejściowe, przeszklenia tarasowe i balkonowe, okolice okien na parterze oraz sień czy garaż.

Jeżeli garaż znajduje się poza bryłą domu, szczególnie w większej odległości, warto zainwestować w osobny system alarmowy. Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu: Jak wybrać alarm do garażu?

Montaż innych rodzajów czujników


Inne typy czujników należy umieszczać w miejscach, gdzie szansa na wykrycie potencjalnego zagrożenia będzie największa z punktu widzenia rodzaju sensora. Przykładowo, czujniki otwarcia drzwi i okien powinny zostać umieszczone na ramie lub framudze, czujniki gazu – w kuchni i/lub kotłowni, czujniki dymu – na suficie, a czujniki zalania – w piwnicy.
instalacja smart home bateryjny czujnik ruchu

Fot. Bateryjny czujnik ruchu do systemów alarmowych.

Integracja systemu alarmowego z instalacją smart home

Integracja systemu alarmowego z instalacją inteligentnego budynku jest możliwa zarówno w przypadku założenia w domu alarmu przewodowego, jak i bezprzewodowego. Zazwyczaj robi się to korzystając z dedykowanego modułu.

Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu: Bezprzewodowy alarm do domu – jak go zintegrować z systemem inteligentnego sterowania?

Jakich błędów unikać, wykonując instalację alarmową?


Dzięki tym prostym wskazówkom sprawisz, że Twój system alarmowy będzie działał skuteczniej.

1. Pamiętaj o zasilaniu awaryjnym
Jeżeli Twój system alarmowy dysponuje możliwością podłączenia zasilania alarmowego, skorzystaj z niej – przyda się w momentach, gdy nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej lub instalacja zasilająca ulegnie uszkodzeniu.

2. Sprawdź zasięg urządzeń
Montując elementy bezprzewodowego systemu alarmowego, każdorazowo upewnij się, że mają one dobre połączenie z centralą (z miejsca, w którym planujesz je umieścić).

3. Nie zapomnij skonfigurować systemu
W przypadku nowoczesnych systemów alarmowych konfiguracja odbywa się najczęściej przez komputer lub aplikację mobilną. Pamiętaj również o ustawieniu koniecznych kodów i haseł, a także zaprogramowaniu ewentualnych stref czy dodaniu użytkowników.