Miniaturowy przekaźnik elektromagnetyczny PP-1P Pico

Miniaturowy przekaźnik elektromagnetyczny PP-1P Pico

PP-1P-Pico, 5902431676005

Opis produktu

Konfiguracja styków: 1 x styk przełączny (NO/NC) 
 Prąd obciążenia:       16 A
Napięcie zasilania:     100÷265 V AC

Przekaźnik elektromagnetyczny w miniaturowej obudowie do bezpośredniego montażu w puszce podtynkowej Ø60.

Działanie przekaźnika elektromagnetycznego PP-1P Pico

Podanie napięcia zasilania na styki 1-3 powoduje załączenie przekaźnika (zamknięcie styku pomiędzy zaciskami 5-6). Po wyłączeniu zasilania następuje zamknięcie styku pomiędzy zaciskami 4-5.
Cewka przekaźnika zasilana napięciem 230 V, styki przekaźnika odseparowane galwanicznie od zasilania cewki przekaźnika.

PP-1P Pico 230 V może współpracować z przyciskami podświetlanymi.

Tabela dla obciążeń zasilanych napięciem 230 V AC:


Powyższe dane mają charakter orientacyjny i w dużym stopniu zależeć będą od konstrukcji konkretnego odbiornika (szczególnie dotyczy to żarówek LED, lamp energooszczędnych, transformatorów elektronicznych i zasilaczy impulsowych), częstotliwości załączeń oraz warunków pracy.

Napięcie zasilania100÷265 V AC
Maksymalny prąd obciążenia AC-116 A
Element wykonawczyprzekaźnik
Konfiguracja styków1 × NO/NC
Separacja stykuTAK
Trwałość łączeniowa mechanicznamin. 5x10⁶ cykli
Przyłączezaciski śrubowe 2,5 mm²
Moment dokręcający0,4 Nm
Pobór mocy0,15 W czuwanie/0,6 W praca
Temperatura pracy-25 ÷ 50 °C
Wymiary35×36×19 mm
Montażw puszce podtynkowej Ø60
Stopień ochronyIP20

Oznaczenia na urządzeniach
Wartość obciążenia styku podana na urządzeniu odnosi się do odbiorników rezystancyjnych (odbiorniki bezindukcyjne, dla których parametr współczynnika mocy wynosi 1 (cosφ=1)).
Załączanie obciążeń o charakterze indukcyjnym lub pojemnościowym (np. silniki, zasilacze impulsowe, itp.) prowadzi do znaczącego skrócenia trwałości styków, np. obciążenie, dla którego cosφ=0.5 powoduje skrócenie żywotności (liczby cykli załączeń) o 20%, a dla cosφ=0,25 nawet o 50%.
    

Tabela obciążalności styków
W zależności od charakteru  podłączonego odbiornika styk można obciążyć następującymi wartościami:  

ŹRÓDŁA ŚWIATŁA

tabela mocy

CHARAKTER OBCIĄŻENIA ODBIORNIKÓW

tabela mocy

Powyższe dane mają charakter orientacyjny i w dużym stopniu zależeć będą od konstrukcji konkretnego odbiornika (szczególnie dotyczy to lamp LED, lamp energooszczędnych ESL, transformatorów elektronicznych i zasilaczy impulsowych), częstotliwości załączeń oraz warunków pracy. 
Dobierając maksymalne obciążenie dla danego typu przekaźnika należy uwzględnić:
    

ŻarówkiRezystancja zimnej żarówki jest zwykle przynajmniej 10-12 razy mniejsza niż rezystancja pracującej żarówki. Na przykład zimna żarówka 230V/100W ma rezystancję ok. 40 Om co oznacza że w najbardziej niekorzystnym przypadku w momencie załączenia przez przynajmniej kilka milisekund płynie przez nią prąd o wartości ok. 5,5 A, który po rozgrzaniu żarówki maleje do znamionowej wartości ok. 0,4 A.
HalogenyPodobnie jak w przypadku zwykłej żarówki rezystancja zimniej żarówki halogenowej jest 16-20 razy mniejsza od rezystancji pracującej żarówki. Oznacza to że dla żarówki 230V/100W w momencie załączenia żarówki może popłynąć prąd o wartości 6.5-8 A.
Silnik indukcyjny 1-fazowy (np. pompa)Prąd rozruchowy silnika może wynieść do 5-10-krotności prądu znamionowego. Dodatkowo silniki takie wyposażone są w dodatkowe kondensatory rozruchowe które jeszcze mogą zwiększyć wartość prądu rozruchowego. 
Zasilacz impulsowy (np. do oświetlenia LED)Zasilacze impulsowe znajdują się na wyposażeniu coraz większej ilości urządzeń elektrycznych, w tym między innymi w żarówkach LED, żarówkach energooszczędnych, sterownikach świetlówek. Jest to jednocześnie najgorszy możliwy typ obciążenia. Wynika to z faktu że na wejściu takich zasilaczy znajdują się kondensatory które w momencie załączenia zasilania stanowią praktycznie zwarcie – przez czas kilku milisekund mogą płynąć tam prądy o wartościach 100-200-krotnie wyższych niż znamionowe prądy takiego zasilacza.