Styczniki modułowe elektromagnetyczne 

Jest 29 produktów.

Styczniki modułowe

W katalogu produktów F&F znajdują się styczniki modułowe prądu stałego lub zmiennego.
Urządzenia tego typu często wykorzystujemy we wszelkiego rodzaju układach automatyki, w których przełączane są prądy o dużych wartościach.
Dostępne w naszej ofercie styczniki modułowe elektromagnetyczne są zgodne z normą IEC 61095 oraz posiadają deklarację zgodności UE. 

Czytaj więcej >>

Filtry

Włączone filtry:
  Konfiguracja styków
  Prąd torów głównych
  Moc łączeniowa kat. AC1 (230V)
  Moc łączeniowa kat. AC3 (230V)
  Napięcie zasilania cewki
  na stronę
  Pokazuje 25 - 29 z 29 elementów
  Pokazuje 25 - 29 z 29 elementów

  Do czego służy stycznik modułowy elektromagnetyczny?

  Budowa i zastosowanie stycznika modułowego

  Styczniki modułowe to urządzenia, które pozwalają w sposób ekonomiczny, a zarazem bezpieczny, sterować przepływem prądu w instalacjach elektrycznych.

  Są stosowane między innymi:

  • w układach sterowania systemów grzewczych,
  • w układach oświetleniowych,
  • w układach wentylacyjnych,
  • w układach zasilania silników elektrycznych.

  Stycznik modułowy elektromagnetyczny to rodzaj łącznika mechanicznego, który montowany jest na szynie w szafkach sterowniczych. Konstrukcja stycznika składa się:

  • ze styków roboczych – z jednej lub kilku par,
  • cewki,
  • elektromagnesu.

  Jaka jest zasada działania styczników modułowych?

  Styczniki modułowe za pomocą elektromagnesu otwierają i zamykają obwód, przy czym:

  • Zamknięcie obwodu (załączenie prądu) następuje, gdy styki się zamykają w efekcie zadziałania napięciem o odpowiedniej wartości na cewkę stycznika.
  • Otwarcie obwodu (odłączenie prądu) następuje, gdy styki samoczynnie wracają do pozycji pierwotnej (otwierają się) wskutek spadku napięcia na cewce.

  Opisana powyżej zasada działania stycznika modułowego odnosi się do najbardziej popularnych styczników wyposażonych w styki normalnie otwarte (NO). W ofercie F&F znajdują się także styczniki ze stykami NC (normalnie zamkniętymi), dla których zasada działania będzie odwrotna - czyli podanie napięcia na cewkę stycznika rozłączy sterowany obwód.

  Rodzaje styczników modułowych elektromagnetycznych

  Styczniki modułowe zróżnicujemy ze względu na liczbę styków i ze względu na natężenie prądu.

  Wyróżniamy:

  • Styczniki w obudowie 1 modułowej (szerokość modułu 17,5 mm). Załączają obwody prądowe o obciążeniu 25A. Znajdują zastosowanie m.in. w instalacjach sterowania oświetleniem.
  • Styczniki w obudowie 2 modułowej (szerokość modułu 35 mm). Znamionowe obciążenie takich styczników to z reguły 25 A dla kategorii obciążenia AC 1. Służą do załączania urządzeń grzewczych, obciążeń rezystancyjnych i nisko-indukcyjnych lub nieindukcyjnych;
  • Styczniki w obudowie 3 modułowej (szerokość modułu 52,5 mm). Dzięki takim stycznikom załączymy bardzo dużą ilość lamp wyładowczych, lamp sodowych, a także obciążeń indukcyjnych rzędu 40-63A;
  • Styczniki w obudowie 6 modułowej (szerokość modułu 105 mm). Umożliwiają załączenie dużych obciążeń indukcyjnych aż do 100A;

  W naszej ofercie znajdziecie styczniki elektromagnetyczne w obudowie modułowej, do montażu bezpośrednio na szynie 35 mm. Dostępne urządzenia przeznaczone są do załączania obwodów prądowych o obciążeniu od 25A do 100A i napięciu sterowania 24 V AC, 230 V AC oraz 24 V AC/DC.

  Styczniki modułowe elektromagnetyczne marki F&F zapewniają różnorodną konfigurację styków, co pozwala na wykorzystanie w szerokim spektrum układów:

  • 1xNO + 1xNC (1 styk zwierny + 1 styk rozwierny);
  • 2xNO (2 styki zwierne);
  • 2xNC (2 styki rozwierne);
  • 2xNO + 2xNC (2 styki zwierne + 2 styki rozwierne);
  • 3xNO (3 styki zwierne);
  • 3xNO + 1xNC (3 styki zwierne + 1 styk rozwierny);
  • 4xNO (4 styki zwierne);

  Prezentowane styczniki modułowe sygnalizują stan załączenia czerwonym znacznikiem w okienku. Wszystkie dostępne urządzenia posiadają stopień ochrony IP20. Zapewniają efektywną pracę w temperaturze otoczenia od -25 do 50OC.

  Stycznik modułowy elektromagnetyczny a przekaźnik

  Styczniki modułowe zamykają i otwierają obwody elektryczne. W przeciwieństwie do przekaźników dobrze znoszą przeciążenia, które powstają w trakcie ich pracy (zwłaszcza podczas załączania i rozłączania).

  Co jeszcze różni stycznik elektromagnetyczny od przekaźnika?

  W przekaźniku w jednym torze występuje tylko jedna przerwa zestykowa. W styczniku mamy dwie przerwy. Dlatego stycznik lepiej radzi sobie z rozłączaniem większych prądów i obciążeń o charakterze indukcyjnym. Styczniki modułowe elektromagnetyczne różnią się od przekaźników także zastosowaniem do łączenia głównych, wysokoprądowych, układów elektrycznych, takich jak na przykład silniki elektryczne. Przekaźniki natomiast podłączane są najczęściej do obwodów sterujących.

  Styczniki modułowe elektromagnetyczne są odporne na wysoką częstość łączeń, posiadają również niski pobór mocy. Ich styki wykonane są z nowoczesnych materiałów, a urządzenie jako całość ma niewielki rozmiar. Dzięki tym cechom pracują długo i bezawaryjnie, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Gdzie sprawdzą się styczniki modułowe? Są wykorzystywane przy obwodach silnikowych, przy załączaniu grzałek, lamp, pomp, wentylatorów czy syren. Zastosowanie stycznika modułowego elektromagnetycznego podnosi poziom bezpieczeństwa i efektywności pracy instalacji elektrycznej. Wpływa też na jej dłuższą żywotność, dzięki wyeliminowaniu ryzyka awarii.