Poradniki


Nowoczesne liczniki energii elektrycznej z modbusem i M-busem od F&F

Nowoczesne liczniki energii elektrycznej z modbusem i M-busem od F&F

Rozwój tzw. branży smart meteringu przyczynił się również do energicznego wzrostu ilości rozwiązań dostępnych na rynku, które pozwalają na zdalny odczyt liczników i mierników, w tym przede wszystkim liczników energii elektrycznej, gazomierzy czy wodomierzy. Najnowocześniejsze urządzenia tego typu pracują według kilku protokołów komunikacyjnych, które warto znać.

Modbus i M-bus

Najnowsze liczniki energii elektrycznej dwukierunkowe https://www.fif.com.pl/pl/51-liczniki-zuzycia-energii-elektrycznej działają w oparciu o protokół komunikacyjny M-bus dają możliwość zdalne odczytu pomiarów i stosunkowo proste przekazanie takich informacji do systemów BMS. Z kolei najbardziej popularne systemy BMS/SCADA działają według protokołu Modbus, ponieważ zapewnia on szerokie możliwości ich integracji z pozostałymi elementami instalacji, czyli np. fotowoltaika, HVAC, czy systemy przeciwpożarowe.

Protokół komunikacyjny Modbus powstał w 1979 roku, a stworzyła go firma Modicon. Początkowo służył on do komunikacji z programowalnymi kontrolerami tej firmy. Najważniejsze cechy protokołu Modbus to:

  • zostaÅ‚ opracowany głównie z myÅ›lÄ… o zastosowaniach w automatyce

  • jest otwarty i wolny od opÅ‚at

  • przesyÅ‚ane informacje sÄ… precyzyjne i zabezpieczone przed przekÅ‚amaniami

  • protokół sygnalizuje bÅ‚Ä™dy odczytu

  • jest standardem przyjÄ™tym przez wiÄ™kszość producentów sterowników przemysÅ‚owych

  • Å‚atwy do wdrożenia i utrzymania

Aby odczytać liczniki dwukierunkowe z M-bus, w systemie nadrzędnym niezbędne jest zastosowanie rozwiązania integrującego liczniki z odpowiednim oprogramowaniem dla protokołu danego systemu. Używa się w tym celu konwerterów protokołu M-bus. Urządzenia tego typu mogą udostępniać informacje z liczników w wielu popularnych protokołach komunikacyjnych (np. BACnet, KNX, Modbus, PROFIBUS, PROFINET czy SNMP).

licznik zużycia prądu LE-02d MID
Licznik zużycia energii elektrycznej LE-02d MID

Liczniki z pomiarem bezpośrednim i pośrednim

W układzie bezpośrednim (pomiar bezpośredni) obwody prądowe licznika w czasie pomiaru łączą się bezpośrednio z obwodami podlegającymi pomiarowi (np. licznik zużycia energii LE-03MW F&F). Z kolei obwody napięciowe są zasilane napięciem mierzonych obwodów. Takie rozwiązanie wykorzystuje się szczególnie w miejscach, w których zapotrzebowanie na energię elektryczną jest niewielkie (moc przyłączeniowa do 40 kW).

W układzie pośrednim (pomiar pośredni) liczniki energii elektrycznej wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie konieczne są napięcia o wartości większej niż 400 V. W tym przypadku zarówno obwody prądowe, jak i napięciowe zasilane są za pomocą konkretnych przekładników napięciowych i prądowych. Tutaj zasada działania jest bardzo zbliżona do tej stosowanej w licznikach do pomiaru półpośredniego.

Wykorzystywanie układów pomiarowych półpośrednich i pośrednich pozwala na bezpieczne, a zarazem precyzyjne mierzenie wysokich wartości natężenia w obwodach przy użyciu przyrządów o mniejszym zakresie pomiarowym.

Liczniki energii elektrycznej od F&F

F&F posiada szeroką ofertę liczników, wykorzystywanych przede wszystkim do mierzenia poboru energii elektrycznej w układzie pomiarowym bezpośrednim i półpośrednim. Są one niezastąpione szczególnie one w domach jednorodzinnych wyposażonych w instalację trójfazową, a także w warsztatach, zakładach usługowych, sklepach, budynkach przemysłowych oraz wszędzie tam, gdzie wartość mocy przyłączeniowej przekracza 40 kW, natomiast napięcie to 400 V.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim licznik LE-02d-CT z programowalną przekładnią. Może on współpracować z przekładnikami o prądzie pierwotnym nawet 6000 A, przez co doskonale sprawdza się w wymagających zastosowaniach.

W ofercie F&F znajdują się również inteligentne liczniki do pomiaru półpośredniego z możliwością dwustronnej komunikacji (np. licznik zużycia energii LE-03MB CT), modele z funkcją analizy parametrów sieci oraz wiele innych propozycji z tej kategorii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozwiązań do zdalnego odczytu liczników?

  • obsÅ‚ugiwane protokoÅ‚y komunikacyjne

  • Å‚atwość montażu i konfiguracji hardware/software

  • specyfikacja techniczna i parametry pracy urzÄ…dzeÅ„

Kluczowe znaczenie podczas wyboru takich rozwiązań powinna mieć więc przede wszystkim łatwość montaż oraz konfiguracji systemu. Im więcej narzędzi do automatycznego skanowania magistrali oraz diagnozy, tym mniej, jaki trzeba poświęcić na montaż. Uwagę warto zwrócić również na specyfikację techniczną danego urządzenia, czy zakres temperatur pracy.

Korzyści z zastosowania MeternetPRO

Na prosty, łatwy w obsłudze, a przede wszystkim zdalny odczyt i konfigurację urządzeń w domowym systemie pozwala aplikacja MeternetPRO z bezpłatnym programem serwisowym LE Config F&F. Pozwala on na testowy odczyt wartości naliczonej energii elektrycznej oraz dokonanie podstawowych nastawień parametrów licznika, a także multimetrów, przetworników pomiarowych, modułów rozszerzeń wejść/wyjść i innych urządzeń pomiarowych komunikujących się z wykorzystaniem protokołów Modbus i M-bus. Wymiana danych pomiędzy urządzeniami realizowana jest po sieciach standardu RS-485, M-bus lub lokalnej sieci komputerowej LAN. Program wraz z bazą danych zainstalowany jest na specjalnym serwerze MT-CPU-1, który pracuje w sieci LAN.