Poradniki


Sterowanie oświetleniem w domu – dostępne rozwiązania

Sterowanie oświetleniem w domu – dostępne rozwiązania

Zalety nowoczesnego sterowania oświetleniem w domu

Instalacja nowoczesnego systemu sterowania światłem w domu ma wiele zalet. Oto niektóre z nich:
- oszczędność energii: światło świeci się wtedy, gdy jest potrzebne, i w takim stopniu, w jakim jest potrzebne; dodatkowo inteligentne instalacje oświetleniowe zazwyczaj wykorzystują energooszczędne źródła światła w postaci lamp LED;
- wygoda: łatwe sterowanie światłem, a często również jego poszczególnymi parametrami, jak barwa czy jasność;
- dostosowanie do potrzeb użytkownika: działanie systemu sterowania oświetleniem w mieszkaniu można dopasować do trybu życia i preferencji związanych z działaniem oświetlenia; dotyczy to przykładowo możliwości integracji z innymi urządzeniami i tworzenia scen (jak choćby ściemnienie światła przy oglądaniu telewizji);
- bezpieczeństwo: wykorzystanie inteligentnego sterowania oświetleniem w domu jako elementu systemu symulacji obecności domowników;
- możliwość sterowania światłem w domu, ale również na zewnątrz.

Elementy systemu sterowania oświetleniem

Każdy system sterowania oświetleniem, oprócz bezpośrednich źródeł światła (lampy, żarówki, listwy oświetleniowe etc.) zawiera dodatkowo elementy umożliwiające regulację parametrów światła, a często również odbierające informacje z otoczenia, czy pozwalające na komunikację z innymi częściami inteligentnej instalacji. Można wśród nich wymienić między innymi:

  • czujniki (przede wszystkim światła, zmierzchowe i ruchu),
  • ściemniacze,
  • inteligentne gniazdka (w przypadku lamp zasilanych przewodem z wtyczką),
  • przekaźniki,
  • przyciski umożliwiające włączanie i wyłączanie światła,
  •  moduły sterujące lokalne, moduł centralny,
  • wzmacniacze sygnału, przewody, zasilacze i wiele innych.

Inteligentny system sterowania oświetleniem w domu

fot. Inteligentny system sterowania oświetleniem w domu można integrować z innymi urządzeniami w domu i w ten sposób tworzyć tzw. „sceny”, czyli scenariusze zgodne z preferencjami domowników zakładające np. automatyczne przyciemnianie światła, gdy włączony jest telewizor. 

Sterowanie światłem – metody

Zasadniczo można wyróżnić dwie metody sterowania światłem w inteligentnej instalacji oświetleniowej: przewodowo oraz zdalnie. Warto wiedzieć, że zdalne sterowanie oświetleniem w domu jest możliwe również przy przewodowych instalacjach automatyki – wówczas układy kontrolujące światło muszą być wyposażone w moduły umożliwiające komunikację bezprzewodową, na przykład GSM lub Bluetooth.

Sterowanie systemem przewodowym przez panel kontrolny

To najprostsza wersja sterowania światłem w instalacji przewodowej. Może być realizowana za pomocą specjalnych przewodów dedykowanych do sterowania oświetleniem lub za pośrednictwem zwykłej instalacji elektrycznej i podłączonych do niej specjalnych urządzeń. W celu dostosowania parametrów oświetlenia użytkownik musi skorzystać z modułu centralnego automatyki (lub oświetlenia, jeżeli to jedyna inteligentna instalacja w domu) albo sterowników lokalnych umieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach.

Zdalne sterowanie oświetleniem w domu

Zdalne sterowanie oświetleniem w domu może być realizowane za pomocą różnych technologii i urządzeń.

Radiowe sterowanie oświetleniem

System umożliwiający zdalną kontrolę urządzeń i instalacji za pomocą fal radiowych o różnej częstotliwości (w tym promieniowania mikrofalowego). Do tej kategorii można zaliczyć między innymi sterowanie światłem przez Wi-Fi czy Bluetooth, ale też na przykład GSM. Dzięki odpowiednim narzędziom (takim jak specjalne aplikacje) możliwe jest sterowanie oświetleniem z telefonu, komputera lub tabletu. Częstotliwości radiowych używają też niektóre piloty.

Sterowanie światłem – podczerwień

Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem w domu jest także możliwe przy użyciu podczerwieni. Tego pasma promieniowania elektromagnetycznego używa większość systemów umożliwiających sterowanie oświetleniem z pilota.

Na co zwrócić uwagę, wybierając system sterowania oświetleniem?

Wybierając system sterowania światłem warto zwrócić uwagę między innymi na cztery kwestie.

Dostosowanie do potrzeb użytkownika

Przed zakupem trzeba zastanowić się, jaki rodzaj systemu i sposób obsługi będzie najwygodniejszy w danym przypadku. Przykładowo osoba często korzystająca ze smartfona może wybrać instalację kontrolowaną przez aplikację na urządzenia mobilne.

Łatwość w obsłudze

Chodzi tu na przykład o możliwość sterowania oświetleniem z telefonu przy pomocy odpowiedniej aplikacji, intuicyjny interfejs sterowników czy możliwość szybkiego dostosowania ustawień do własnych potrzeb.

Dostępne funkcje

W zależności od dostępnych elementów instalacji i oprogramowania, można korzystać z takich funkcji jak: tworzenie scen, symulacja obecności, integracja z innymi urządzeniami w domu, dostosowywanie barwy i jasności oświetlenia do bieżących potrzeb czy automatyczne uruchamianie światła na podstawie danych z czujników (po zapadnięciu zmroku, przy wykryciu ruchu w danej strefie etc.).

Możliwość rozbudowy i integracji z innymi systemami

Jeżeli w planach jest rozbudowa instalacji automatyki oświetleniowej lub połączenie jej z innymi systemami, warto zdecydować się na produkt wspierający takie rozwiązania (na przykład korzystający z popularnych standardów komunikacji bezprzewodowej).

System zdalnego sterowania oświetleniem w domu – cena

Cena systemu sterowania światłem jest zależna od jakości wykonania, wykorzystanych materiałów, stopnia rozbudowania instalacji, liczby punktów oświetleniowych czy dostępnych funkcji, a także wielu innych czynników. Dlatego jeżeli budżet jest ograniczony, lepiej wybierać rozwiązania skromne, ale solidnie wykonane oraz umożliwiające rozbudowywanie ich wraz ze zmieniającymi się potrzebami i możliwościami.

Potrzebujesz więcej informacji w zakresie możliwości i systemów sterowania oświetleniem w domu? Zajrzyj na fif.com.pl!