Poradniki

Sterowanie oświetleniem w ogrodzie – rozwiązania, elementy systemu, koszty

Sterowanie oświetleniem w ogrodzie – rozwiązania, elementy systemu, koszty

Nowoczesne sterowanie oświetleniem ogrodowym zapewnia większy komfort i wygodę użytkownikom działki, a także umożliwia lepsze zarządzanie zużyciem energii elektrycznej. Sprawdź, jakie rozwiązania stosuje się obecnie do sterowania oświetleniem w ogrodzie

Oświetlenie w ogrodzie: możliwości i rozwiązania

Wykorzystanie nowoczesnego systemu sterowania oświetleniem ogrodu ma wiele zalet. Najbardziej podstawową z nich jest wygoda: instalacja jest w dużej mierze autonomiczna, a jej ręczne włączanie i wyłączanie jest zaprojektowane tak, by było jak najwygodniejsze. Dodatkowo użytkownik często ma możliwość zaawansowanego sterowania oświetleniem w ogrodziekontrolowania całej instalacji, pojedynczych odbiorników i ich grup czy zmiany natężenia światła, a nawet jego barwy. System oświetleniowy może być sterowany przewodowo lub bezprzewodowo, a także na podstawie programatora czasowego lub danych dostarczanych przez czujniki.

Jak zaplanować nowoczesne oświetlenie w ogrodzie?

Planowanie oświetlenia w ogrodzie powinno brać pod uwagę zarówno aspekt praktyczny, jak i estetyczny. Podstawową kwestią jest zapewnienie dostatecznej ilości światła w ciągach komunikacyjnych oraz w miejscach często użytkowanych, takich jak ścieżki, podjazdy, schody, tarasy, altanki, bramy wjazdowe czy furtki. Nie można również zapomnieć o oświetleniu zbiorników wodnych i fontann – to kwestia nie tylko estetyki, ale także bezpieczeństwa! Dodatkowe, subtelne oświetlenie może się natomiast znaleźć pod efektownymi drzewami lub krzewami, co pozwoli podkreślić klimat ogrodu i urodę przyrody.

Sterowanie oświetleniem w ogrodzie – urządzenia i koszty

Obecnie sterowanie oświetleniem w ogrodzie może być realizowane zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Obydwa warianty mogą być dodatkowo wyposażone w czujniki ruchu i/lub zmierzchu oraz programatory czasowe. Można się też zdecydować na lampy z akumulatorem i ładowarką solarną, jednak jeżeli nie zostaną one podłączone do sieci lub nie będą wyposażone w moduł sterowania bezprzewodowego, przewodowe lub zdalne sterowanie oświetleniem w ogrodzie będzie niemożliwe (ewentualne załączanie lub wyłączanie światła albo regulacja jego parametrów będą musiały odbywać się z poziomu odbiornika).

Przewodowe sterowanie światłem

Przewodowe sterowanie oświetleniem w ogrodzie to najbardziej tradycyjne rozwiązanie. Przewody zasilające z sieciowej instalacji elektrycznej są podciągnięte do każdego punktu oświetleniowego w ogrodzie, a sterowanie odbywa się za pomocą łączników z przyciskami – podobnie jak w przypadku standardowego oświetlenia w domu. Punkty oświetleniowe mogą być wyposażone w sensory ruchu i/lub czujniki zmierzchowe, a przy odpowiednim podłączeniu cała instalacja może być programowana przy pomocy odpowiedniego sterownika oświetlenia ogrodowego. Przy zastosowaniu bardziej rozbudowanych kontrolerów, na przykład ze ściemniaczami, możliwe jest też sterowanie światłem pod względem jego natężenia.

Zdalne sterowanie oświetleniem w ogrodzie

Oświetlenie ogrodowe na pilota lub sterowane przy pomocy aplikacji na telefon czy przycisków w dowolnej lokalizacji to bardzo wygodne rozwiązanie. Zewnętrzna część takiego systemu zazwyczaj przypomina instalację przewodową – potrzebne są przewody doprowadzające zasilanie oraz sterownik oświetlenia ogrodowego z odpowiednią ilością wyjść podłączony do sieci. Jednak przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii możliwe jest bezprzewodowe sterowanie oświetleniem: przyciski, pilot lub aplikacja (za pośrednictwem WiFi) przesyłają sygnał radiowy do sterownika oświetlenia ogrodowego, który na tej podstawie włącza i wyłącza pojedyncze lampy, grupy odbiorników lub całą instalację. Można też zdecydować się na zakup lamp z wbudowanymi modułami zdalnego sterowania – ogranicza to liczbę koniecznych urządzeń, ale sumarycznie wychodzi drożej, zwłaszcza przy wielu odbiornikach.

Fot. Radiowe sterowanie oświetleniem zewnętrznym montowane przy tradycyjnej instalacji to wygodna opcja.

Fot. Radiowe sterowanie oświetleniem zewnętrznym montowane przy tradycyjnej instalacji to wygodna opcja.

Nowoczesna automatyka ogrodowa obejmuje nie tylko oświetlenie! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszego artykułu “Inteligentny ogród - urządzenia i koszty”

Oświetlenie w ogrodzie z czujnikami

Praktycznym rozwiązaniem są lampy ogrodowe wyposażone w czujniki ruchu i zmierzchu. Dzięki tym elementom oświetlenie w ogrodzie uruchamiane jest dopiero po wejściu w strefę objętą zasięgiem czujnika i tylko w momencie, gdy ilość światła wykryta przez sensory jest dostatecznie niska. Lampy wyposażone w takie rozwiązanie są nieco droższe od zwykłych, jednak pozwalają skutecznie oszczędzać energię elektryczną i dodatkowo poprawiają komfort korzystania z oświetlenia w ogrodzie.

Ile kosztuje oświetlenie w ogrodzie?

Dobrej jakości sterownik oświetlenia ogrodowego podłączany do sieci elektrycznej kosztuje około 200-300 zł. Za model z możliwością sterowania radiowego lub przez WiFi płaci się nieco więcej, zazwyczaj co najmniej 400-500 zł (cenę podnoszą też zaawansowane funkcje, takie jak regulacja natężenia światła czy jego odcienia w przypadku lamp LED RGB). Do tego należy doliczyć koszty doprowadzenia przewodów zasilających do każdego odbiornika (chyba że wybiera się urządzenia solarne) oraz koszt lamp. Cena zwyczajnych lamp LED lub z tradycyjnymi żarówkami zaczyna się zwykle od kilkudziesięciu złotych za sztukę. Podobnie jest w przypadku lamp solarnych. Koszt może być większy, jeśli wybiera się modele z dodatkowymi funkcjami, na przykład czujnikami zmierzchu i ruchu czy możliwością sterowania barwą światła. Droższe są urządzenia z wbudowanym systemem sterowania bezprzewodowego – ich koszt to co najmniej kilkaset, a często nawet ponad tysiąc złotych. 

Warto pamiętać, że najlepsze są systemy dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika i warunków na działce, dlatego zestaw potrzebnych urządzeń czy całkowity koszt wykonania oświetlenia w ogrodzie mogą być bardzo różne w zależności od konkretnego przypadku. 

Szukasz więcej informacji na temat budowania systemów oświetleniowych i automatyki budynkowej? Zapraszamy na naszą stronę, na której znajdziesz poradniki oraz aktualne informacje o planowanych szkoleniach.