Poradniki


Jak podłączyć dotykowy włącznik światła?

Jak podłączyć dotykowy włącznik światła?

Włącznik dotykowy to praktyczne i nowoczesne rozwiązanie, które znakomicie zastępuje tradycyjne przyciski przeznaczone do kontrolowania różnych urządzeń, na przykład uruchamiania oświetlenia czy sterowania roletami. Sprawdź, co warto wiedzieć o przełącznikach dotykowych oraz jak prawidłowo zamontować dotykowe włączniki światła!

Uwaga! Nazewnictwo

Jeżeli chodzi o określenie rodzaju urządzenia i pełnionej przez nie funkcji, prawidłowa nazwa to łączniki szklane dotykowe (analogicznie do standardowych łączników oświetleniowych). Na co dzień stosuje się jednak alternatywne do fachowego „łącznika” określenia, takie jak „włącznik/wyłącznik szklany dotykowy” lub „dotykowy przełącznik światła” lub do oświetlenia. I choć określenia te w kontekście branżowym nie są poprawne, na stałe weszły do języka mówionego – dlatego w tym artykule również występują.

Jeżeli element może sterować również innymi parametrami, na przykład natężeniem światła lub jego barwą, określa się go jako dotykowy regulator oświetlenia lub potocznie panel dotykowy do światła.

Natomiast ze względu na sposób sterowania przez użytkownika, urządzenia tego typu często nazywa się też przyciskami dotykowymi.

Włączniki dotykowe: funkcja, zastosowanie i rodzaje

Choć urządzenia te różnią się między sobą niektórymi cechami, zasadniczo każdy dotykowy łącznik ma podobną budowę do zwykłego łącznika do oświetlenia: składa się z zewnętrznego przycisku (w tym przypadku dotykowego) oraz elementu odpowiadającego za zmianę stanu w obwodzie (najczęściej odpowiedniego przekaźnika).

Dotykowe włączniki – do czego służą?

Podstawową funkcją łączników dotykowych jest, podobnie jak w przypadku innych elementów tego typu, załączanie i wyłączanie różnych urządzeń lub systemów poprzez sterowanie obwodami elektrycznymi doprowadzającymi do nich zasilanie.

Zastosowanie włączników dotykowych

Łączniki dotykowe można wykorzystać w różnych celach. Najczęściej spotykanymi produktami są włączniki światła dotykowe, które umożliwiają włączanie i wyłączanie oświetlenia, a w niektórych przypadkach także inne opcje (na przykład zmianę natężenia jasności). Natomiast włącznik dotykowy schodowy pełni funkcję łącznika schodowego, pozwalając na sterowanie oświetleniem na klatce schodowej.

Popularnym zastosowaniem włączników dotykowych jest też kontrolowanie rolet lub żaluzji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do artykułu “Jaki sterownik do rolet wybrać?”.

Włączniki dotykowe – podział

Łączniki dotykowe można podzielić według kilku kategorii.

Liczba obsługiwanych kanałów

Warunkuje, iloma obwodami elektrycznymi może sterować dany łącznik. Na rynku można znaleźć takie produkty jak włącznik dotykowy podwójny, potrójny czy poczwórny. W przypadku sterowania oświetleniem pełnią funkcję łączników świecznikowych. Uwaga! Służą one do sterowania osobnymi obwodami elektrycznymi, które mają się załączać i wyłączać niezależnie od siebie. W przypadku obwodów mających uruchamiać się jednocześnie stosuje się łączniki jedno lub dwubiegunowe.

Rodzaj przekaźnika

Sposób działania elementu zależy w dużej mierze od typu zastosowanego przekaźnika. Dostępne są włączniki dotykowe z wyjściem mono- lub bistabilnym (na przykład zastępujące przyciski dzwonkowe).

Komunikacja i dodatkowe funkcje

Istnieje wiele ciekawych rozwiązań – dostępne są między innymi włączniki dotykowe z funkcją zbliżeniową czy ze ściemniaczem, a także dotykowe włączniki światła z WiFi lub sterowane radiowo.

Sposób montażu

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest włącznik dotykowy natynkowy, montowany w puszce elektrycznej, ale dostępne są też inne opcje – na przykład bateryjne – przyklejane do dowolnej powierzchni.

Napięcie zasilania

Stosuje się dwa rozwiązaniadotykowy włącznik zasilany napięciem sieciowym lub włącznik dotykowy na prąd stały niskiego napięcia (to drugie wykorzystuje się na przykład w połączeniu z różnymi sterownikami lub systemami).

Materiał wykonania

Najczęściej stosowaną opcją jest włącznik dotykowy szklany, który cechuje się eleganckim wyglądem, jest przyjemny w dotyku i łatwy do utrzymania w czystości. Na rynku można jednak też znaleźć włączniki dotykowe wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych umożliwiających montaż panelu dotykowego.

Szklane włączniki światła dotykowe

Szklany włącznik dotykowy jest elementem, który coraz częściej pojawia się w nowoczesnych wnętrzach, zastępując tradycyjne łączniki oświetleniowe. Zaletą szklanych włączników światła jest wysoki poziom estetyki, wygoda użytkowania, łatwość utrzymania w czystości i praktyczność. Dodatkowo ich montaż jest równie nieskomplikowany, co instalacja zwykłych przełączników sterujących oświetleniem.

Jak zamontować włącznik światła dotykowy?

Większość szklanych włączników dotykowych montowanych w puszce elektrycznej nie różni się znacząco w instalacji od zwykłych łączników do oświetlenia. Dotyczy to zarówno modeli działających przewodowo, jak i włączników światła szklanych dotykowych z funkcją komunikacji bezprzewodowej. Nieco inaczej wygląda montaż włączników dotykowych na prąd stały, które zazwyczaj są łączone z odpowiednimi sterownikami.

Jak zamontować dotykowy włącznik światła pojedynczy?

Pojedynczy dotykowy łącznik światła jest bardzo łatwy w montażu – po otwarciu puszki wystarczy podłączyć przewód neutralny i fazowy do złącz oznaczonych kolejno N i L, a do złącza oznaczonego L podłączyć odbiornik (np. lampę).

Włącznik światła dotykowy ze ściemniaczem

Łącznik światła dotykowy ze ściemniaczem można stworzyć, wykorzystując przycisk szklany dotykowy z przekaźnikiem monostabilnym oraz odpowiedni ściemniacz do oświetlenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule “Ściemniacz do żarówek LED - jaki wybrać i jak go podłączyć?”.

Jak podłączyć włącznik światła schodowy dotykowy?

Zasadnicza funkcja łącznika światła dotykowego schodowego polega na sterowaniu za pomocą impulsów przekaźnikiem bistabilnym lub schodowym. Dlatego do tego typu instalacji zalecane jest stosowanie łączników szklanych monostabilnych.

Jak zamontować przełącznik światła dotykowy świecznikowy?

Dotykowy łącznik światła z kilkoma przyciskami umożliwia niezależne sterowanie więcej niż jednym obwodem elektrycznym, czyli w praktyce – kilkoma źródłami światła jednocześnie. Włączniki dotykowe podwójne, potrójne czy poczwórne montuje się analogicznie do standardowych łączników świecznikowych: do złącz L i N podpina się odpowiednio przewód fazowy i neutralny, a podłączone do przewodu neutralnego odbiorniki są łączone z wyjściami (na przykład OUT 1, 2, 3… etc.).

schemat podłączenia włącznika dotykowego poczwórnego


Fot. Schemat podłączenia włącznika dotykowego poczwórnego (model GS4-AC-T-B).


Jak podłączyć włącznik światła na prąd stały?

Zasilanie DC doprowadzane jest do wejść oznaczonych symbolami “+” i “-”, a przewody sterujące odbiornikami – do odpowiedniego przewodu zasilającego oraz kolejnych wyjść OUT.

Jak podłączyć włącznik do lampy?

Włącznik dotykowy do lampki zasilanej z gniazda sieciowego może występować w różnych formach. Najczęściej montuje się go na przewodzie zasilającym (jak włącznik przelotowy, pozostawiając w całości żyłę uziemiającą) lub bezpośrednio przy oprawie.

Poszczególne modele włączników dotykowych mogą znacząco różnić się od siebie. Dlatego podczas pracy warto kierować się przede wszystkim instrukcjami producenta i dołączonym do produktu schematem. Należy pamiętać również o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas dokonywania jakichkolwiek zmian w istniejącej instalacji elektrycznej.