Poradniki

Inteligentne systemy alarmowe do domu i mieszkania

Inteligentne systemy alarmowe do domu i mieszkania

Bezpieczeństwo własnych czterech kątów można zwiększyć poprzez instalację odpowiedniego systemu alarmowego. Jego funkcjonalność poszerzy natomiast system inteligentny, który umożliwia kontrolę domu i mieszkania przez cały czas, z dowolnego miejsca na ziemi.

F&Home Radio może zostać zintegrowany z systemem alarmowym każdego typu i każdego producenta. Niezależnie od tego, czy będą to rozwiązania nowe, naszpikowane technologią, czy wiekowe, które służą od kilku, kilkunastu bądź kilkudziesięciu lat. Dzięki wykorzystaniu modułów i układów logicznych, serwera oraz czujników, oba systemy współpracują ze sobą w sposób niezwykle sprawny. Zapewniając przy tym wiele możliwości konfiguracji z użyciem specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne.

Systemy alarmowe – integracja urządzeń

Instalacje alarmowe instalowane są bardzo często nie tylko przez firmy, ale też użytkowników indywidualnych. Zwykle składają się z elementów ostrzegawczych, sygnalizacyjnych oraz monitorujących. Dzięki systemom inteligentnym, całość możemy dodatkowo rozbudować i zintegrować, tak aby sterowanie ich pracą odbywało się przy użyciu jednej aplikacji. Rozważyć warto przede wszystkim montaż czujników, które zapewniają mnóstwo dodatkowych możliwości. Będą to między innymi:

  • czujniki zalania – system poinformuje o obecności wody w pomieszczeniu, może też odciąć jej dopływ, a także zaalarmować odpowiednie służby,
  • dymu, gazu i ognia – w ten sposób stworzyć można system przeciwpożarowy, który nie tylko zawiadomi straż pożarną i domowników, ale też uruchomi zraszacze,
  • wstrząsu, zbicia okien, naruszenia drzwi – skuteczna ochrona przed włamaniami.

Wszystko to przekłada się na kompleksowy system alarmowy, zarządzany  z poziomu aplikacji mobilnej. Domownicy mają dostęp do wszystkich najważniejszych ustawień, jak również podglądu stanu działania poszczególnych urządzeń.

Zobacz również: Inteligentne oświetlenie zewnętrze z czujnikiem ruchu

Funkcje inteligentnego systemu alarmowego

Integracja wspomnianych wyżej elementów sprawi, że obsługa całej instalacji stanie się zdecydowanie łatwiejsza, co wpłynąć może także na poziom ochrony budynku. Poniżej przedstawiamy wybrane funkcjonalności, z których warto korzystać na co dzień.

  • Informacje przekazywane na telefon  - za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub wiadomości SMS (konieczny modem GSM). System wysyła komunikaty zawsze, gdy wykryje zagrożenie.
  • Połączenie z innymi urządzeniami – system alarmowy można dowolnie integrować z ogrzewaniem, nawadnianiem ogrodu, oświetleniem, roletami, bramami wjazdowymi i wieloma innymi elementami. Sterowanie odbywa się z poziomu jednej aplikacji.
  • Sceny – czyli tworzenie sekwencji zdarzeń uruchamianych po wybraniu stosownej opcji lub automatycznie (za sprawą czujników). Za jednym zamachem możemy więc opuścić rolety, uzbroić alarm, odłączyć gniazdka (włączone żelazko przestanie być zagrożeniem) czy uruchomić monitoring.

Możliwości jest mnóstwo, dlatego też to, jak systemy alarmowe funkcjonują, w głównej mierze zależy od potrzeb i wymagań użytkownika końcowego. Jest on bowiem w stanie dopasować pracę wszystkich elementów systemu.

Symulowanie obecności jako sposób ochrony domu lub mieszkania

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej funkcjonalności, jaką zapewnia system inteligentny. Mowa tu o opcji związanej z symulowaniem obecności, którą uruchomić możemy w razie dłuższych wyjazdów (np. na wakacje).

Funkcja ta jest oparta na odpowiednio zaprogramowanych scenach, które mają stworzyć pozory, że w środku cały czas znajdują się domownicy. Na czym może to polegać? Na przykład na wędrującym świetle, czyli uruchamianiu po kolei oświetlenia na przykład w sypialni, następnie na korytarzu i w łazience. Wszystko o wyznaczonej godzinie i przez określony czas. Do tak zbudowanej sceny dodać można również włączenie telewizora, systemu audio lub innych urządzeń. System inteligentny pozwala zaprogramować scenariusze o różnych godzinach – nie musi być to zawsze ta sama pora.

Jak widać, sposobów na zabezpieczenie domu lub mieszkania jest mnóstwo. Staje  się to możliwe dzięki integracji instalacji alarmowej z systemem inteligentnym.