Wideoporadnik -Dlaczego zegar sterujący PCZ 528 to zegar uniwersalny?

Wideoporadnik -Uniwersalny zegar sterujący PCZ-528 Zobacz większe

Wideoporadnik -Dlaczego zegar sterujący PCZ 528 to zegar uniwersalny?

Opis produktu

Uniwersalny zegar sterujący PCZ-528 to zegar programowalny, któy posiada również cechy zegara astronomicznego. Można go programować zarówno w cyklu tygodniowym, jak i rocznym.
Co jeszcze warto wiedzieć o zegarze sterującym PCZ-528? Zapraszamy do obejrzenia wideoporadnika.


Uniwersalny zegar sterujący PCZ-528

Rodzaje zegarów sterujących

Zegary sterujące różnią się między sobą co do zasady działania i możliwości ustawiania cykli pracy sterowanych urządzeń. Wyróżniamy zegary astronomiczne lub programowalne. Jedne umożliwiają zaprogramowanie pracy w trybie tygodniowym, inne- w trybie rocznym. Z możliwością zaprogramowania przerwy nocnej lub bez. Jeżeli chcemy zmienić sposób sterowania, musimy odpowiednio dobrać nowy zegar sterujący. Dla uniknięcia takich sytuacji proponujemy zegar uniwersalny.

Zegar sterujący uniwersalny

Uniwersalny charakter zegara PCZ-528 polega na tym, że łączy w sobie cechy zegara programowalnego i astronomicznego. Ponadto umożliwia planowanie załączeń sterowanego urządzenia lub obwodu zarówno w cyklu jednodniowym, tygodniowym, jak i rocznym. Nie trzeba więc precyzyjnie planować z góry, do czego chcemy wykorzystać zegar i jakich funkcji potrzebujemy. Wszystkie otrzymujemy z jednym urządzeniem-zegarem sterującym PCZ-528.

Co warto wiedzieć o zegarze PCZ-528?

Dane techniczne uniwersalnego zegara sterującego PCZ-528

PCZ-528 to zegar sterujący montowany na szynie DIN. W rozdzielni zajmuje miejsce dwóch modułów-35 mm.

Uniwersalne funkcje PCZ-528

Zegar sterujący astronomiczny i programowalny zarazem. Co to oznacza dla Użytkownika?

Przypomnijmy, że zegary astronomiczne sterują podłączonymi urządzeniami zgodnie z parametrami geograficznymi ich miejsca pracy. Musimy więc zacząć od wybrania naszej lokalizacji. Bez tego zegar astronomiczny nie zadziała prawidłowo. Natomiast zegary programowalne działają tylko wg ustawień Użytkownika. Ich działanie programujemy bezpośrednio na urządzeniu za pomocą przycisków. Druga opcja to przygotowanie planu zadziałania w aplikacji na smartfonie. Tak przygotowany program wgrywamy za pomocą bezprzewodowej komunikacji NFC do zegara. Warto zaznaczyć, że druga opcja jest bardziej praktyczna. Zwłaszcza gdy chcemy według jednego harmonogramu zaprogramować pracę kilku zegarów sterujących. Tworzymy scenariusz zadziałania zegara sterującego, a następnie wczytujemy go tylko na poszczególne urządzenia.

Programując pracę zegara PCZ-528 możemy wskazać jako rozpoczęcie pracy konkretny czas, czyli godzinę i minuty, np. "22.15". Inny sposób, właściwy dla pracy zegara astronomicznego, to wybór pory astronomicznej, np. "zachód słońca".

Zegar sterujący z harmonogramem tygodniowym lub rocznym.

Zegary programowalne tygodniowe, jak np. PCZ-522, pracują wg ustawionego przez Użytkownika harmonogramu, załączając i wyłączając sterowane obwody. W takim cyklu tygodniowym ( 7 dni od poniedziałku do niedzieli), możemy zaprogramować pracę:

 • w pojedyncze dni tygodnia,

 • w dni robocze (od poniedziałku do piątku)

 • w dni weekendowe, czyli sobotę i niedzielę

 • codziennie (od poniedziałku do niedzieli)

Z kolei zegary programowalne roczne, jak np. PCZ-529, załączają i wyłączają urządzenia lub obwody elektryczne zgodnie z zaprogramowanymi datami i godzinami w cyklu rocznym.

Zegar sterujący uniwersalny PCZ-528 pozwala na programowanie pracy urządzeń zarówno w cyklu tygodniowym, jak i rocznym.

Pożyteczne funkcje zegara sterującego PCZ-528

Aplikacja

Powiedzieliśmy już, że zegar PCZ-528 możemy programować ręcznie, bezpośrednio na urządzeniu za pomocą przycisków, albo wykorzystując do tego celu aplikację na smartfona. Jest prosta i intuicyjna. Po kolei przechodzimy przez zakładki i wprowadzamy dane niezbędne do pracy zegara, m.in.: program, okres, święta, lokalizację. Możemy również prześledzić statystyki dotyczące działania zegara.

Bezprzewodowa komunikacja NFC

Po przygotowaniu programu działania dla zegara sterującego, wgrywamy go wykorzystując komunikację NFC. Zarówno sposób przygotowania harmonogramu jak i jego wgranie to bardzo praktyczne rozwiązanie. Raz stworzony i zapisany harmonogram możemy wgrywać do poszczególnych urządzeń wielokrotnie, co zajmuje przysłowiową chwilę. W przypadku ręcznego programowania pracy kilku zegarów, poświęcimy tej czynności zdecydowanie więcej czasu.

Plany taryf energetycznych

Jest to kolejne udogodnienie dla Użytkowników PCZ-528. Przygotowaliśmy harmonogramy zadziałania zegara uwzględniające plany taryfowe operatorów energii elektrycznej. Podobnie jak w przypadku przygotowanych w aplikacji programów, także w tym przypadku nie musimy ręcznie dostosowywać pracy zegara programowalnego do rozpoczęcia działania w czasie obowiązywania niższych cen prądu. Wystarczy wgrać obowiązującą nas taryfę. 

Produkty powiązane:

 • PCZ-522

  Tygodniowy. Dwukanałowy.Programowalny zegar sterujący służy do sterowania czasowego urządzeniami w układach automatyki  domowej lub przemysłowej według indywidualnego programu czasowego ustalonego przez użytkownika.

 • PCZ-529

  Roczny.Programowalny zegar sterujący PCZ-529 to zegar sterujący na szynę. Służy do sterowania czasowego urządzeniami w układach automatyki domowej lub przemysłowej. Sterowanie odbywa się według indywidualnego programu czasowego ustalonego przez użytkownika.

 • PCZ-528

  Zegar sterujący PCZ-528.3 to zegar programowalny uniwersalny. Łączy w sobie cechy zegara astronomicznego, tygodniowego oraz rocznego.

30 innych produktów w tej samej kategorii: