Poradniki


Jak podłączyć sterownik do bramy garażowej lub wjazdowej – wskazówki

Jak podłączyć sterownik do bramy garażowej lub wjazdowej – wskazówki

Sterownik bramy to bardzo przydatne urządzenie, które pozwala kontrolować pracę napędu w otwieranych automatycznie bramach garażowych i wjazdowych. Jakie rodzaje tego typu sprzętu są obecnie na rynku, jak podłączyć sterownik do bramy i na co zwrócić uwagę przy montażu?


Sterownik do bram – funkcja, działanie i rodzaje

Sterownik bramy to urządzenie, które przy współpracy z odpowiednim napędem pozwala automatycznie otwierać bramy garażowe czy wjazdowe. Polecenia użytkownika są przekazywane do układu logicznego sterownika za pośrednictwem odpowiedniego interfejsu wprowadzania (na przykład przycisków) albo odbierane przy pomocy modułu komunikacji bezprzewodowej (WiFi, GSM czy Bluetooth). Sterowniki bram można łączyć z centralnymi instalacjami automatyki domowej przewodowo lub bezprzewodowo.

Na rynku jest obecnie wiele rodzajów sterowników do bram...

Uniwersalny sterownik do bram i rolet

Uniwersalne sterowniki do bram i rolet współpracują z różnymi napędami, dzięki czemu można je wykorzystać do automatycznego otwierania i zamykania rolet, bram wjazdowych, drzwi garażowych, szlabanów czy furtek.

Zazwyczaj są one wyposażone w prosty interfejs użytkownika (na przykład w formie przycisków) lub możliwość jego łatwego podłączenia. Po połączeniu z napędem i konfiguracji taki zestaw umożliwia intuicyjne sterowanie pracą silnika, przykładowo automatyczny lub kontrolowany naciśnięciem przycisku ruch góra – dół lub prawo – lewo albo zatrzymanie mechanizmu. W taki sposób działa między innymi sterownik bramy przesuwnej, garażowej czy przemysłowej, a także sterownik do bram rolowanych i skrzydłowych (z pojedynczym skrzydłem).

Sterownik do bram skrzydłowych z dwoma skrzydłami

Sterownik bramy dwuskrzydłowej działa na podobnej zasadzie jak urządzenia opisywane powyżej, jednak steruje dwoma modułami napędowymi (a nie jednym). Dlatego często różni się nieznacznie budową i konfiguracją – większa liczba wyjść pozwala na niezależne sterowanie ruchem każdego skrzydła, na przykład na otworzenie tylko jednego z nich.

Sterownik bramy WiFi i inne sterowniki zdalne

Aby sterować ruchem bramy bezprzewodowo, konieczne jest wykorzystanie urządzenia wyposażonego w odpowiedni moduł komunikacji zdalnej (na przykład sterownik do bram WiFi, GSM, Bluetooth lub sterownik radiowy). Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania możliwe jest kontrolowanie działania napędu w sposób bezprzewodowy, przykładowo za pomocą pilota, aplikacji na telefon, połączeń GSM czy rozmieszczonych w odpowiednich miejscach przycisków.

sterownik z komunikatorem GSM

Fot. Sterownik z wbudowanym komunikatorem GSM do zdalnego sterowania (na przykład bramą wjazdową) za pomocą telefonu komórkowego.

Jaki sterownik do bramy wybrać?

Jeżeli szukasz sterownika do bram, koniecznie przeczytaj nasz artykuł “Zdalne sterowanie bramą wjazdową i garażową”. Znajdziesz tam wiele przydatnych wskazówek, które ułatwią ci wybór najlepszego rozwiązania!

Jak podłączyć sterownik do bramy?

Sterownik do bramy zazwyczaj komunikuje się z modułem wykonawczym przewodowo:

  1. sterownik i moduł wykonawczy są umieszczone razem przy bramie,

  2. sterownik znajduje się w wybranym miejscu (na przykład wewnątrz budynku), a do modułu wykonawczego poprowadzone są przewody przekazujące sygnał sterujący.

Sposób montażu sterownika bramy

Sterownik do bramy może być montowany na szynie DIN, w standardowej puszce elektrycznej Ø60 lub natynkowo. Najczęściej wykorzystywane są złącza zaciskowe. W przypadku montażu na zewnątrz budynku należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie sterownika przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie powinno się instalować na zewnątrz urządzeń, które nie są do tego przystosowane.

Zasilanie sterownika

Sterowniki bram mogą być zasilane napięciem o wartości 12 V, 24 V lub 230 V. Jeżeli nie korzystasz z zasilania dostępnego przy silniku, sterownik będzie musiał zostać podłączony za pośrednictwem dodatkowego zasilacza.

Współpraca sterownika z napędem bramy

Przed zamontowaniem należy upewnić się, że sterownik do bramy współpracuje z napędem o danych parametrach (prąd stały lub zmienny, wartość napięcia, zgodność wejść etc.). Warto pamiętać, że sterowniki bram przeznaczone do napędów jedno- i trójfazowych mogą się różnić (choć spotyka się też modele przystosowane do obydwu typów). Jeżeli model posiada wyłączniki krańcowe lub współpracuje z dodatkowym osprzętem (czujniki, fotokomórka, kamery, sygnalizacja świetlna etc.), zazwyczaj podłączane są one osobnymi przewodami. Zarówno napęd, jak i sterownik bramy powinny zawsze być zabezpieczone odpowiednim bezpiecznikiem.

Konfiguracja sterownika bramy i połączenie z resztą systemu

Po podłączeniu sterownika do bramy należy pamiętać o skonfigurowaniu go zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli urządzenie jest częścią większego systemu automatyki, trzeba też pamiętać o podłączeniu go do całej instalacji. W zależności od znajdującego się w budynku systemu, może się to odbywać przewodowo, poprzez podpięcie sterownika do modułu centralnego, lub bezprzewodowo – na przykład przez dodanie kolejnego sprzętu w aplikacji. Takie połączenie umożliwi pełne wykorzystanie możliwości sterownika (na przykład tworzenie scen) oraz jeszcze łatwiejsze sterowanie napędem.

Gdy instalujesz sterownik do bramy, pamiętaj, że...

Każdy sterownik do bramy wymaga indywidualnego podejścia podczas instalacji, dlatego montaż powinien odbywać się przede wszystkim w oparciu o instrukcję dostarczoną przez producenta oraz schemat urządzenia. Nieprawidłowe podłączenie sterownika bramy może skutkować uszkodzeniem sprzętu (w tym napędu), a także utratą gwarancji.