Poradniki

Czym są inteligentne liczniki energii elektrycznej i jak działają?

Czym są inteligentne liczniki energii elektrycznej i jak działają?

Inteligentne liczniki energii elektrycznej to urządzenia, które pomagają mierzyć zużycie i parametry energii elektrycznej. Sprawdź, jak działają inteligentne liczniki prądu i jakie dają możliwości!

Inteligentny licznik energii elektrycznej – co to jest?

Inteligentny licznik energii elektrycznej to elektroniczny licznik zużycia energii elektrycznej, który jest wyposażony w różne dodatkowe funkcje – przede wszystkim pozwala dwustronnie komunikować się z dostawcą prądu lub użytkownikiem (tak zwany odczyt zdalny) i analizować zużycie energii. Inteligentny licznik energii to następca standardowych liczników elektronicznych, które pojawiły się w polskich domach po licznikach indukcyjnych.

Inteligentne liczniki prądu czy energii elektrycznej?

Prawidłowa nazwa tych urządzeń to inteligentne liczniki zużycia energii elektrycznej. Oprócz tego często stosuje się nazwy potoczne, takie jak inteligentny licznik prądu, inteligentny licznik elektryczny czy inteligentny licznik energii.

Jak działają inteligentne liczniki energii elektrycznej?

Podstawowa zasada działania inteligentnego licznika energii elektrycznej jest taka sama, jak w przypadku standardowych liczników elektronicznych. Wewnątrz urządzenia znajdują się układy, które pod wpływem przepływającej energii elektrycznej generują odpowiednie impulsy lub wystawiają informacje na złączu komunikacyjnym. W przypadku wyjścia impulsowego, liczba impulsów jest proporcjonalna do ilości zużywanego prądu, dzięki czemu zliczanie impulsów pozwala określić sumaryczne zużycie energii elektrycznej w danym obiekcie. Komunikacja przewodowa z licznikiem odbywa się za pomocą magistrali Modbus lub Mbus.

Podział inteligentnych liczników energii elektrycznej 

Inteligentne liczniki zużycia energii elektrycznej można podzielić na trzy grupy, ze względu na liczbę faz, kierunek przepływu energii oraz sposób pomiaru. Poniżej opisujemy kolejno każdą z podgrup.

Liczba faz

Podobnie jak w przypadku innych liczników prądu, dostępne są inteligentne liczniki energii elektrycznej jednofazowelubtrójfazowe. Standardem jest instalacja jednofazowa o napięciu 230 V i trzech żyłach, jednak jeżeli stosuje się odbiorniki o dużej mocy (kuchnie indukcyjne, ogrzewanie elektryczne, ładowarki do samochodów elektrycznych czy maszyny przemysłowe), może zaistnieć potrzeba doprowadzenia instalacji trójfazowej (cztero- lub pięciożyłowa o napięciu 400 V).

Trójfazowy, inteligentny licznik energii elektrycznejFot. Trójfazowy, inteligentny licznik energii elektrycznej.

Kierunek przepływu energii

Wyróżnia się inteligentne liczniki zużycia energii elektrycznej jednokierunkowe, które stosuje się w instalacjach wyłącznie pobierających energię, oraz dwukierunkowe, które są wykorzystywane w obiektach z własnym, dodatkowym źródłem prądu (na przykład instalacją fotowoltaiczną). Dwukierunkowe inteligentne liczniki prądu mierzą ilość zarówno pobieranej z sieci, jak i przekazywanej do niej energii elektrycznej.

Sposób pomiaru

Standardowe liczniki mierzą ilość zużytej energii w układzie bezpośrednim, czyli 1:1 (odbiorniki podłączone są bezpośrednio do licznika energii). Natomiast w przypadku dużej mocy sumarycznej stosuje się liczniki przekładnikowe, które mierzą wartości niższe od rzeczywistych, ale proporcjonalne do ilości zużytej energii elektrycznej. Przykładowo, wartość 150/5 oznacza, że użyte są przekładniki mogące mierzyć prądy do 150A, a po stronie wtórnej (do licznika) wystawiają wartość maksymalnie 5 A (ilość zmierzonej energii należy pomnożyć przez 30, by uzyskać rzeczywistą wartość zużytego prądu). W przeciwieństwie do liczników indukcyjnych, w przypadku inteligentnych liczników energii wystarczy ustawić na urządzeniu wartość użytej przekładni, a na wyświetlaczu pokaże się automatycznie obliczona, rzeczywista wartość zużytej energii elektrycznej.

Funkcje i możliwości inteligentnych liczników energii

Inteligentne liczniki zużycia energii elektrycznej posiadają wiele przydatnych funkcji, które sprawiają, że są one znacznie praktyczniejsze niż liczniki indukcyjne, a nawet starego typu liczniki elektroniczne. Możliwości inteligentnych liczników energii to między innymi... 

Zdalny odczyt i konfiguracja

Twój dostawca prądu nie musi już wysyłać serwisanta do odczytu licznika lub jego konfiguracji – może zrobić to zdalnie, komunikując się z urządzeniem za pośrednictwem sieci energetycznej lub wbudowanego modułu komunikacji bezprzewodowej. Co więcej, możliwa jest komunikacja dwustronna! 

Monitorowanie zużycia energii

Nowoczesne systemy umożliwiają analizowanie zużycia energii elektrycznej i tworzenie statystyk dotyczących twoich zwyczajów oraz trendów. Dzięki temu inteligentny licznik prądu pomoże ci oszczędzać energię elektryczną oraz korzystać z prądu wtedy, kiedy taryfa jest najbardziej korzystna. 

Zapłata za faktyczne zużycie energii (zamiast prognoz)

Dzięki inteligentnemu licznikowi energii elektrycznej nie musisz opłacać prognozowanego zużycia prądu, tylko ilość, którą faktycznie wykorzystujesz. Wielu dostawców energii umożliwia też opłacenie rachunków w systemie pre-paid. 

Łatwiejsze diagnozowanie usterek

Inteligentny licznik zużycia energii elektrycznej pozwala twojemu dostawcy prądu wykryć i zdiagnozować usterkę instalacji natychmiast po jej wystąpieniu, bez konieczności zgłaszania problemu przez użytkownika. 

Licznik inteligentny a kradzież prądu

Dziękizaawansowanym algorytmom analitycznym, inteligentne liczniki energii pomagają też zapobiegać kradzieży prądu, na przykład przez nielegalne podpięcie się kogoś do twojej instalacji. Urządzenia potrafią też wykryć i zgłosić próbę ich uszkodzenia lub modyfikacji.

Inteligentne liczniki zużycia energii elektrycznej to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu korzystanie z sieci energetycznej jest znacznie łatwiejsze. Dodatkowo pozwalają one optymalizować zużycie energii, co przekłada się nie tylko na niższe rachunki, ale także pozytywnie wpływa na środowisko naturalne.

Dowiedz się więcej o sposobach weryfikacji odczytów z licznika energii z naszego artykułu “Jak sprawdzić licznik prądu – badanie poprawności odczytu"