Przełącznik faz PF-433 TRMS

Przełącznik faz PF-433 TRMS

PF-433-TRMS, 5902431675114

Opis produktu

Automatyczny przełącznik faz do współpracy ze stycznikiem
Bez fazy priorytetowej
Bez regulacji
Maksymalne obciążenie 16 A

Automatyczny przełącznik faz PF-433 TRMS służy do zachowania ciągłości zasilania odbiornika jednofazowego w przypadku zaniku fazy zasilającej lub w przypadku, kiedy przekroczy ona nastawione parametry. Kompaktowy rozmiar urządzenia pozwala na oszczędność przestrzeni w szafie elektrycznej.


Urządzenie mierzy wartość skuteczną napięcia (True RMS), dzięki temu świetnie sprawdza się we współczesnych układach automatyki, gdzie napięcie zasilania często jest odkształcone na skutek pracy pobliskich urządzeń z zasilaczami impulsowymi.
Działanie

Na zaciski wejściowe urządzenia podłączane jest napięcie trójfazowe (3×230 V+N). Na wyjściu przekaźnika pojawią się napięcie jednofazowe (230 V) jednej z faz. Układ elektroniczny przełącznika kontroluje wartości napięć doprowadzonych faz tak, aby napięcie wyjściowe nie było mniejsze lub większe niż nastawione wartości. Faza o prawidłowych parametrach kierowana jest na wyjście przełącznika. Urządzenie mierzy wartość skuteczną napięcia (True RMS), dzięki temu świetnie sprawdza się we współczesnych układach automatyki, gdzie napięcie zasilania często jest odkształcone na skutek pracy pobliskich urządzeń z zasilaczami impulsowymi. Świecenie odpowiedniej zielonej diody LED, sygnalizuje załączenie danej fazy na wyjście przełącznika. Wszystkie fazy mają taki sam priorytet, co oznacza, że na wyjście dołączona zostanie pierwsza z prawidłowych faz (po włączeniu zasilania sprawdzanie rozpoczyna się od fazy L1). Faza wyjściowa zostanie zmieniona dopiero wtedy, kiedy napięcie na wyjściu wykroczy poza zakres 207÷253. Jeżeli napięcie fazy wyjściowej będzie 10 V poniżej 207 V, lub 10 V powyżej 253 V, to przełączenie nastąpi z 10-sekundowym opóźnieniem. Jeżeli faza wykroczy poza ten zakres, zostanie odłączona natychmiast (około 200 ms).
W obu przypadkach, kiedy napięcie żadnej z faz nie będzie w prawidłowym zakresie, to obciążenie wyjściowe zostaje odłączone. Przełączenie wyjścia na fazę o nieprawidłowych parametrach nie jest możliwe. Jeżeli napięcie fazy znajduje się pomiędzy progami 207 V oraz 253 V to uznawane jest za prawidłowe. Dodatkowo urządzenie posiada styk kontrolny, który służy do ciągłego monitorowania stanu wyjściowego. Dzięki temu, możliwe jest wykrywanie takich anomalii, jak sklejony styk któregoś ze styczników lub niedziałający styk. Jeżeli po wyłączeniu wszystkich styczników na wyjściu nadal będzie utrzymywać się napięcie powyżej 20 V przez czas powyżej 1 s, to wszystkie diody zaczną migać. Odpowiedni stycznik zostanie załączony dopiero kiedy napięcie spadnie poniżej 20 V. Jeżeli zanik nastąpi do 1 s, to diody nie zaczną migać. Zabezpieczenie to wykrywa ewentualny sklejony styk stycznika, lub zapobiega załączeniu stycznika, jeżeli napięcie na wyjściu generowane jest z zewnątrz. W przypadku kiedy następuje załączenie stycznika wybranej fazy, a napięcie na wyjściu po 1 s jest niższe o przynajmniej 10 V względem napięcia wejściowego, to styk uznawany jest za uszkodzony. Faza ta zostaje dezaktywowana do momentu całkowitego zaniku napięcia na urządzeniu (reset). Sytuacja taka sygnalizowana jest miganiem diody uszkodzonej fazy. Jeżeli urządzenie wykryje, że wszystkie 3 styczniki są uszkodzone, podejmie próbę samonaprawy
i po 60 s, wszystkie z wyjść zostaną uznane jako sprawne. Jeżeli sytuacja nadal będzie się utrzymywać i żaden ze styków nie będzie sprawny, wszystkie wyjścia zostaną zablokowane do
momentu zaniku napięcia zasilania.

Napięcie zasilania3×230 V+N
Współpraca z agregatami prądotwórczymiNIE
Tryb pracybez fazy priorytetowej
Maksymalny prąd obciążenia AC-116 A
Element wykonawczy3 × przekaźnik
Czas powrotu5 s
Błąd pomiaru napięcia±1%
Minimalne napięcie przy zasilaniu z 1 fazy85 V
Maksymalne napięcie fazowe420 V
Częstotliwość napięcia zasilania45÷55 Hz
Wytrzymałość mechaniczna styków1×10⁷
Wytrzymałość elektryczna styków(16 A/AC-1) 1×10⁵
Pomiar TRMSTAK
Częstotliwość próbkowania sygnału2 kHz
Górny próg zadziałania253 V (230 V ±10%)
Dolny próg zadziałania207 V (230 V ±10%)
Czas przełączania200 ms
Sygnalizacja napięć wejściowych3 x LED
Histereza powrotu zasilania10 V
Przyłączezaciski śrubowe 4,0 mm²
Moment dokręcający0,5 Nm
Pobór mocy1,5 W
Temperatura pracy-25 ÷ 50 °C
Wymiary3 moduły (52,5 mm)
Montażna szynie 35 mm
Stopień ochronyIP20
Schemat podłączenia dla PF-433